Opinie: Kurtka na skuter: Na co zwracać uwagę?

Śmiem się nie zgodzić z tym co napisał autor n.t. kurtek skórzanych “ale ma trzy zasadnicze wady – fatalnie zachowuje się na deszczu, fatalnie chroni przed asfaltem i zapewnia fatalną oddycha”. 1. Dobrze przygotowana skóra nie przepuszcza łatwo wody, nie nasiąka, i ze względu na jej sztywność skuteczniej woda niej spływa. Jeżeli nie planujemy dłuższych przejazdów w deszczu jest nie gorsza od kurtki z cordury. 2. Skóra w kurtce motocyklowej jest grubsza i bardziej wytłumia energię uderzenia niż cordura, co do przecierania - tu nie wiem, ale przemawia do mnie fakt, że kombinezony na ścigacze są najcześciej skórzane (tekstylnych nie kojarzę, choć pewnie jakieś są.) 3. Z tym oddychaniem jest tak, że jeśli chce mieć się impregnację, wodo i wiatroszczelność to zapewnienie jeszcze “oddychania” kurtki drastycznie winduje jej cenę. Istotne za to jest ilość i rozmieszczenie otworów wentylacyjnych - i tu wiem z praktyki, że ze względu na sztywność skóry wentylacja jest lepsza bo kurtka jest mniej podatna na odkształcenia od pędu powietrza i nie klei się do ciała. Na minus jest to że nagrzana dłużej “trzyma ciepło”. Na koniec: to już drugi artykuł o kurtkach i żaden z autorów nie pokusił się o opisanie takiego elementu kurtki jak membrana, która pełni dość istotną funkcję. Aaaa… i jadąc na jednośladzie nie grzebię się po kieszeniach (nie,przychodzi mi do głowy żaden istotny powód takiej potrzeby) tylko trzyma się ręce na kierownicy.

Raven, nie to żebym bronił autora, ale...No właśnie, artykuł podejrzewam jest skierowany głównie do młodzieży (chociaż na pewno nie tylko) jeżdżącej głównie na 50-tkach. Tu jak wiemy, prędkości są dużo mniejsze a co za tym idzie, uszkodzenia odzieży przy szlifie zapewne też są mniejsze.
Co do wyższości skóry nad tekstyliami (lub odwrotnie) to tak jak mówisz, wszystko zależy od odpowiedniego *przygotowania* skóry, a co za tym idzie potem jej ceny.
A dlaczego kombinezony na ścigacze są ze skóry? Z prostego powodu. Osiągane prędkości rzędu 200-300 km/h. Skóra jest elastyczna, więc kombinezon jest opięty co daje nam lepszy opływ powietrza i mniejsze opory. Tekstylny kombinezon by furczał jak szalony :) Cordura nijak nie chce być elastyczna :) Ścigacze to generalnie motocykle przeznaczone do jazdy torowej na czas gdzie ważny jest każdy ułamek sekundy, stąd skóra. Same podstawowe protektory często używane są takie same w jednych i drugich kombinezonach.
Osobiście wolę tekstylne ciuchy.
Ale oczywiście każdy jeździ w tym w czym czuje się dobrze i w miarę bezpecznie.
A większość jak widać ogólnie z wypowiedzi i na ulicach, najbezpieczniej się czuje w T-shircie, krótkich gaciach i japonkach, bo przecież to najlepsi kierowcy, którzy wszystko widzą i na wszystko uważają :)

jakieś konkretne modele i marki mozecie polecić, własnie jestem na etapie rozważania zakupu i skłaniam się raczej ku materiałowi, poprosze o jakieś wskazówki ps. moze konkretne sklepy w Poznaniu… pzd

junior74 napisał:

jakieś konkretne modele i marki mozecie polecić, własnie jestem na etapie rozważania zakupu i skłaniam się raczej ku materiałowi, poprosze o jakieś wskazówki ps. moze konkretne sklepy w Poznaniu....

pzd

Podstawowa sprawa to kasa jaką zamierzasz przeznaczyć na kurtkę.
Potem musisz sobie określić czy ma być krótka, czy długa, na lato, czy wielosezonowa, a może dwie potrzebne itd.

Osobiście polecam IXON CARBONIC dla mnie kurtka praktycznie idealna - posiada odpinaną ciepłą podpinkę bez niej jest bardzo przewiewna (wstawki z takiej niby siatki) i doskonale nadaje się również na lato. Komplet wyjmowanych atestowanych protektorów łokci barków i pleców, ma też regulację w pasie i na mankietach. Wykończona niska stójka z miłego w dotyku materiału dobrze to chroni szyje przed przewianiem. Kieszenie dwie zewnętrzne zasuwane suwakiem i wewnętrzne (również w podpince). Delikatne wąskie przeszycia z białego odbijającego światło materiału biegnie przez rękawy i plecy.
Kurtka kosztuje od 350 do 400 zł i jak na to co oferuje to nie jest wygórowana cena - polecam

Ja i tak widzę na mieście ze nie jest potrzebny żaden specjalny ubiór na skuter.W cieple dni wystarczą krótkie spodenki i koszulka i sandały.

a nawet czasem widzę ze nawet na motor nie potrzeba nic więcej co napisałem wyżej :slight_smile:

http://allegro.pl/kurtka-motocyklowa-kingbike-torpedo-wyprzedaz-i3340047166.html - Ja osobiście mam podobną do tej i mi się świetnie sprawuje .