Opinie: Kogo Policja najczęściej zatrzymuje do kontroli?

NIE !!! Nie mają prawa bez powodu !!! MUSI być UZASADNIONE podejrzenie popełnienia przestępstwa/wykroczenia ! Z badania alkomatem można / trzeba zażądać protokołu i policjant powinien wcześniej poinformować o takiej możliwości. Z przeszukania również powinien zostać wykonany protokół. Co by było gdyby ci z portfela podczas takiego przeszukania zniknęła gotówka? Nie wolno dawać się zastraszać policji ! Oni mają służyć nam i MUSZĄ przestrzegać prawa. Tu jest państwo policyjne czy jak ?!?

I nie zgadzam się aby w imię ‘bezpieczeństwa’ wprowadzać zamordystyczne zwyczaje, cenzurę, inwigilację i terroryzowanie ludzie przez funkcjonariuszy państwowych.

A jak wygląda sprawa z nieoznaczonym (bez kamizelki ale z czapką) funkcjonariuszem? Bo wczoraj jade jade, a tu 5m przede mną po drugiej stronie ulicy jak królik z kapelusza się pojawił i se lizakiem macha… I co, i niby mam mu jeszcze zawrócić do niego, jak go za luja nie było widać ani 15m przedemną? NIGDY * A kontrole to se mogą…, bez powodu nie ma kuja żeby im co pokazać (najwyżej najserdeczniejszy paluch:D)

A mnie akurat dziś zatrzymała policja do kontroli, najpierw spytali jaka to pojemność, jak usłyszeli, że 125, to poprosili o prawo jazdy, dowód rejestracyjny i OC. Zobaczył, że mam kat B ponad 3 lata, więc ok, wziął jeszcze dowód rejestracyjny i sprawdził czy zgadza się z numerem na ramie motocykla. Po wszystkim życzliwie podziękował i życzył szerokiej drogi i udanego sezonu (choć niestety już końcówki). A więc potrafią też w normalny sposób.

Prawie dobrze. A podali powód zatrzymania? Bo mimo wszystko MUSI być uzasadnienie. Rutynowa kontrola drogowa NIE istnieje w prawie polskim.

No może i nie istnieje, ale co będziesz coś protestował? Póki nie robią problemów, to ze spokojem do tego podchodzę, bo sobie myślę, że jakbym zaczął marudzić, to mogliby zacząć szukać powodu, i kto wie jakby się to skończyło. Zresztą chyba w trójmieście zaczyna się obława, bo dziś znów mnie (inny patrol, inne miejsce)zatrzymali do kontroli. Chcieli sprawdzić tylko uprawnienia. Czyli jakby powód jest sprawdzenie czy posiada się uprawnienia do prowadzenia pojazdu.

Heh, to ciekawe czy u mnie ogarnięte patrole i nie będą chcieli mi wlepić mandat za brak AM:D Kuzynowi z Wrocławia za brak AM (choć ma karte) właśnie chcieli wlepić mandacik, ale udał sie do sądu i odrazu pieski spokorniały (bo w końcu jest ten przepis na wymiane karty do 18):D

Jak będziecie bierni i pozwalali deptać swoje prawa to zaraz wejdą nam na łeb. Jak napisano wyżej nie ma kontroli bo jest kontrola drogowa. Policjant działa według regulaminu nie inaczej. Czytać http://katowice.szkolapolicji.gov.pl/publikacje/publikacje-2012/?aid=11620&pid=9962&sa=1

no dobra, takie dokładne przeszukiwanie jak opisane w artykule to przegięcie, szczególnie bez powodu, natomiast sprawdzenie uprawnień, aż takie to straszne nie jest. Tak samo, jak z tzw poniedziałkami trzeźwości, masowo jednego za drugim sprawdzają, każą dmuchać, to w sumie też nie jest to podyktowane podejrzeniem przestępstwa danej osoby, więc można powiedzieć, że też bez powodu, i co, w takiej sytuacji odmówisz dmuchania w balonik? Ale takie przyzwolenie ma też swoje granice.

Mnie w tym roku juz cztery razy sprawdzali alkomatem a wygląda to tak że wyjeżdzam z mniejszej uliczki niedaleko mojego domu na główną droge to mam ich po lewej gdzieś 20 metrów od siebie a skręcam w prawo to oni za mną ruszaja i zatrzymują 200 m dalej. Tak samo jak wracam i skręcam do domu w tę uliczke a oni stoją i widza że skręcam to ruszają za mną i kontrolują .Ostatnio się pytam co oni tak się czepiają a on mi mówi że to podejrzanie wygląda jak skręcam przed nimi w boczną uliczke.Dla mnie jest to irytujące jak patrze w lusterko i znowu za mną jadą i wiem że będą kontrolować .Kilka razy nawet zmokłem bo mnie zatrzymali i zaczął deszcz padać ja musiałem moknąć a panowie sobie siedzieli w aucie .

Mój pierwszy sezon obfitował w kontrole policyjne, a to tylko z tego powodu, że jeżdżę “dużym” skuterem, ale niestety to tylko 50 ccm. Kontrole wyglądały tak, że się pan policjant dziwił, że to tylko pięćdziesiątka, po czym pytał, jak mi się tym jeździ, czy wygodny, itp. :slight_smile: Takich kontroli miałem kilka. Raz podczas “trzeźwego poranka” zatrzymał mnie “zmotocyklowany” patrol i zanim dmuchałem, pan podszedł od tyłu do skutera, kucnął, spojrzał na sobie tylko wiadome rzeczy, po czym sprawdził moją trzeźwość.

", w takiej sytuacji odmówisz dmuchania w balonik?’ Nie, ale zażądam protokołu z badania. A w protokole jest miejsce na wpisanie powodu zatrzymania do kontroli. I ‘akcja trzeźwość’ nie jest powodem do zatrzymania jeżeli jedziesz prawidłowo.

wojtek_pl napisał:

ale zażądam protokołu z badania.

Weź ty się kolego uspokój - ciągle tylko - 'nie mają prawa, nie mają podstaw, chcę protokuł...' - no to sobie kuźwa chcij, kłóć się z nimi, ciągaj po sądach, wyjaśniaj...co Ci to k**** przeszkadza? Zamiast się cieszyć, że ktoś dba, stara się dbać o porządek i trzeźwość na drogach to ten we wszystkim widzi jakieś problemy.
Owszem, czasem przeginają i tu należy tego pilnować i wyjaśniać, ale zwykła kontrola trzeźwości czy stanu technicznego pojazdu i uprawnień kierownika jest dbaniem o bezpieczeństwo wszystkich, a nie szukaniem dziury w całym i nie widzę w tym najmniejszego problemu (nawet jeśli zgodnie z ustawą nie mają do tego prawa, nie zamierzam się temu przeciwstawiać).
Jestem za - częstymi kontrolami wszystkich, zabieraniem uprawnień idiotom i trzepaniem kieszeni wszystkim potencjalnym podejrzanym.

Tak się kończy stawianie się policji!Żeby tylko nie wpadli na ten pomysł co holenderska policja bo każdy motorower przekracza u nas 45km zbiorą dowód a cieszyć się będą tylko stacje kontroli.{link 2}
http://www.youtube.com/watch?v=IbwObhYJqIM
http://www.youtube.com/watch?v=emFwTJHfiKc

snajper061 napisał:

Tak się kończy stawianie się policji!Żeby tylko nie wpadli na ten pomysł co holenderska policja bo każdy motorower przekracza u nas 45km zbiorą dowód a cieszyć się będą tylko stacje kontroli.{link 2}
http://www.youtube.com/watch?v=IbwObhYJqIM
http://www.youtube.com/watch?v=emFwTJHfiKc

Pierwszy filmik - wszystko przez to, że za dużo dyskutował i chciał być cwany - wtedy przetrzepią wszystko co tylko się da.
Drugi filmik - mniej zorientowanym podpowiem, że nasza policja ma takie rolki, ale nie w takich ilościach żeby każdy patrol to miał na wyposażeniu.