Opinie: Kategoria B, a motocyklowe prawo jazdy

Wyświetla 1 wpisów z $
 • Autor
  Wpisy
 • #149446
  Karbon
  Użytkownik
  • 7
  • 222Postów:

  Po co i dlaczego wprowadzili podział kategorii motocyklowych to wszyscy wiemy – chodzi o kasę, nie o bezpieczeństwo. Może idea samego pomysłu była słuszna, ale jedną z wielu rzeczy, które mi się nie podobają w tych wszystkich zmianach, to to, że osoba pełnoletnia, nie posiadająca żadnych uprawnień może sobie spokojnie kupić taką 50-tkę i bezstresowo nią jeździć. Często wiedza takich osób na temat ruchu drogowego jest taka jak moja w temacie fizyki nuklearnej i akurat w tym przypadku prawo jak najbardziej powinno zadziałać wstecz, i nie ma zmiłuj. Chodzi o bezpieczeństwo wszystkich w tym momencie. Kategorie praw jazdy to temat rzeka, więc po prostu na tym zakończę 🙂

  #149447
  Kisiu1981
  Użytkownik
  • 77
  • 4 647Postów:

  Ciekawe dlacczego p.j. kategorii B się nie stopniuje? Np. B1 do 900 cm3 i 45 KM, B2 do 1500 cm3 i 100 KM itd… Przecież ile by nasze kochane Państwo zarobiło! Może podesłać do Sejmu taki projekt:-D

  #149448
  martin1996a
  Użytkownik
  • 47
  • 546Postów:

  Moim zdaniem powinno być tak jak w angli 18 lat na skutery 21lat poj. do 125ccm3 a większe na prawo jazdy . Takie jest moje zdanie bo tak to ekolodzy by byli szczęśliwi motocykle by schodziły , stacje by zarabiałby by więcej , czyli dla sejmu więcej pieniędzy. Pamiętajcie wszystko co jest to przez ten Rzad oni robią jak najwięcej problemów jak sciągnąc kase od normalnych ludzi ja osobiście jestem zdania żeby nie dawali sobie premi co 3 miesiące tak tak mają około 20 tys co miesiąc a co 6-8 miesięcy dodają sobie po 200 tys zł premi wszystkich posłów jest tam 460 jakich szt. a nie mogło by być maks 100 albo 50 każdy jest innego zdania wszystko by było dobrze tylko że każda dupa ma Plecy tak jak było z tą muchą Mucha to jest tam kuzynka tuska i dlatego ją niechiał wywalić jak się poddała do dymisji zrobiłą tak żeby był temat dla widzów .

  #149449
  ziom_sony
  Użytkownik
  • 19
  • 250Postów:

  Po przeczytaniu artykułu popieram Cię w 100 % . Przepisy są idiotyczne kazdy wie . Może wreszcie jakąś grupą wywołać wreszcie „bunt” zebrać 100 tyś podpisów i projekt ustawy zrobić ! W tych kursach chodzi tylko o wyłudzanie kasy !

  #149516
  mikef
  Użytkownik
  • 0
  • 34Postów:

  Z tego co wiem, w Austrii idzie się na kurs 8 godzin i dostaja prawko na 125cm, jeżeli się jest posiadaczem prawa jazdy kat.b. W Szwajcarii od 18 roku życia można jeździeć 50-tką bez blokad. Czesi chyba też już dopuścili 125 cm.

  #149560
  DamianRysiekSr
  Użytkownik
  • 10
  • 323Postów:

  Pewnie, to co napisał autor tego artykułu, było brane pod uwagę przy tworzeniu nowych przepisów, ale oczywiście nie przeszło. Dlaczego? KKK czyli kasa kasa i kasa, a bezpieczeństwo jest zepchnięte na drugi plan, niestety 🙁

  #149563
  bebrene
  Użytkownik
  • 0
  • 20Postów:

  Na Łotwie również kto posiada kat,B może prowadzić motocykl do 125cm. U was w Polsce wszystko jest odwrotnie na 125cm potrzebna kat A1, ale na skuter do 50cm bez prawo jazdy, dla mnie to jest chore. Człowiek który nie mając żadnej wiedzy o ruchu drogowym może w Polsce prowadzić skuter do pojemności 50cm, nie rozumiem tego.

  #149641
  Karbon
  Użytkownik
  • 7
  • 222Postów:

  Bezpieczeństwa na drodze nie poprawi stopniowanie kategorii praw jazdy. Mając kategorię B mogę jeździć autkiem z 20-paro konnym silnikiem jak i kilkuset konnym bolidem. Mogę ciągnąć przyczepę kempingową, jeździć dostawczakiem czy ciężarówką do 3,5 tony. Nikt nie pyta czy potrafisz, czy dasz radę, czy będzie to bezpieczne dla innych. Mogę również jeździć motorowerem – w moim przypadku jest to skuter 50tka. Tu jednak ustawodawca zadbał o moje bezpieczeństwo jak i bezpieczeństwo innych użytkowników ruchu drogowego. Prawnie zakazał mi tuningowanie mojego skutera gdyż już sama zmiana blokowanego modułu niesie konsekwencje prawne bo przesuwa motorower do klasy motocykli. Mądrzy i martwiący się o bezpieczeństwo ustawodawcy uznali, że muszą sprawdzić czy można mi pozwolić na podmianę modułu nie mówiąc już o przesiadce na maszynę o ogromnej pojemności 125 cm3 gdzie rozwijane prędkości mogły by mi zerwać kask z głowy razem ze skalpem. Nie ma znaczenia, że przejechałem swoim skuterem ponad 30 tys. kilometrów po całej Polsce. Skazali mnie na wyłożenie dużych pieniędzy na wielomiesięczny kurs a potem na wzbudzający duże kontrowersje egzamin. Nie chcę się tu odnosić do wątpliwości jakie są wokół egzaminów na prawo jazdy i całego tego bałaganu, który wokół tego tematu panuje. Mnie osobiści przeszkadza to, że już niewielka modyfikacja w moim skuterze powoduje, że staję się kim kto łamie prawo. Chcesz być praworządnym obywatelem, zapłać, zrób choćby A1 i po problemie. Najprawdopodobniej na tym się skończy, zrobię prawo jazdy na motocykl. Budzi to jednak we mnie – a myślę, że i w innych posiadaczach samochodowego prawa jazdy dla, których jazda motorowerami stała się czymś ważnym – wewnętrzny opór. Tłumaczenie wszystkiego poprawą bezpieczeństwa w ruchu drogowym wskazuje, że ci co serwują nam nowe prawo mają niewielkie a nawet żadne pojęcie co do sprawy, którą się zajmują.

  #151305
  Wombat
  Moderator
  • 55
  • 22 111Postów:

  Głupie samo z siebie jest to że mając np B możesz legalnie przyjechać na egzamin jednośladem (skuterem 50)którym zrobiłeś już 4000km bez kraks i problemów, nie zdać go – wiec formalnie nie otrzymac uprawnień na jednoślad- i po tym wszystkim możesz na legalu jednośladem do domu wrócić i zrobić następne 4 miliony kilometrów w majestacie prawa mając w nosie egzamin.

  #151343
  Pietro
  Użytkownik
  • 9
  • 3 294Postów:

  W krajach „starej UE” kierowca posiadający prawko kat.B może legalnie śmigać motorkami do 125cc pojemności..a np. w DE, posiadacz prawka na sam.osobowy, może również legalnie jeździć ciężarówką do 8T DMC, w naszym wypaczonym, pięknym kraju mając kat.B można powozić jedynie dostawczakiem do 3,5T DMC. I o czym tu mówić..? żenada..

Wyświetla 1 wpisów z $
 • Musisz się zalogować, żeby odpowiedzieć w tym temacie.
Back to top button