Opinie: Kara za jazdę bez prawa jazdy 2015: Będą nowe sankcje?

Wyświetla 31 wpisów z $
  • Autor
    Wpisy
    Druid
    Uczestnik
    • 0
    • 2 876Postów:

No, niezły w tym jesteś… :)))

Wombat
    Moderator
    • 55
    • 22 499Postów:

tak, język równa dół – upraszcza się bo ludzie się upraszczają (delikatnie rzecz ujmując). Błąd powielony milion razy i utrwalony w mowie potocznej stanie sie standardem i trafi w końcu do słownika jako forma najpierw dopuszczalna a z czasem – poprawna.
    Zjawisko narosło (i wiele błędów na tym “skorzystało”) kiedy nam się świat otworzył na elektronikę i zaistniała masa pojęć po angielsku związana z nowymi dziedzinami. Powstała “nowomowa Corpo” i zamiast grupy docelowej pojawił się target i targetowanie, zmenadżowanie czegoś. Do dziś nie przeskoczono tłumaczenia słowa “intefrace”. Po wielu bojach na wylansowanie słowa sprzęg lub złącze (które nie oddawały znaczenia) powstało slangowe “międzymordzie” – które sie nie przyjęło z powodów estetycznych i w końcu pojawiło się słowo interfejs pisane całkiem po polsku. Nie dało się inaczej.
    I niby można to tłumaczyć praktycznością ale tak naprawdę to lenistwo. Polskie określenie wydają się nam śmieszne a angielskie takie profesjonalne. Angielski (amerykański) jest pełen skrótów/skrótowców, mały zasób słów pozwala na łatwe “zmatematyzowanie” zasad językowych – stąd np interfejs głosowy Cortana z Windows 10 jest po angielsku a po polsku nie.
    A z kolei niemiaszki (z tej samej grupy językowej germańskiej co angielski) tłumaczą wszystko na swoje nawet jak to powoduje kilometrowe wyrazy. I wcale im sie to nie wydaje śmieszne.
    Kopniak nam brzmi przaśnie, archaicznie, TAK PO POLSKU.. bleee. Kopniak to miały WSki.. kopniak jest passe…Wiec zamiast sensownie powszechnie przyswoić angielski Kickstarter – co by nawet było sensowne, szybkie, jednoznaczne… “nasi” se wymyślili “kopkę”. Brawo za wkład w tworzeniu nowych znaczeń. tylko po co?

Anonim
    Nieaktywny
    • 1
    • 4 665Postów:

A ja nadal uważam, że to nie był błąd, ani kanon pisowni w necie, tylko zamierzone upodlenie własnego kraju, a tego nie lubię (na resztę leję).

Wombat
    Moderator
    • 55
    • 22 499Postów:

ja nie uważam bo nie zauważam :). Kopkę zauważam.

Anonim
    Nieaktywny
    • 1
    • 4 665Postów:

Ale jak WOMBAT napiszę drukowanymi, też zauważysz, a nawet Cię to ruszy.
    Czyli jednak wielkość, nawet w necie, ma znaczenie 🙂

Druid
    Uczestnik
    • 0
    • 2 876Postów:

Wombacie drogi! Cenię Cię za profesjonalizm, ale niestety w tym przypadku, gdy ktoś pisze nazwę Ojczyzny z małej litery, a nazwę wielkiego sąsiada z dużej, bronisz sprawy przegranej… O ^kopce^ vel ^kikstarterze^ możemy sobie dyskutować do upadłego i nawet mogę się z Tobą zgodzić… ;)))

Wombat
    Moderator
    • 55
    • 22 499Postów:

Zulus napisał:

Ale jak WOMBAT napiszę drukowanymi, też zauważysz, a nawet Cię to ruszy.

No właśnie nie bardzo. I to przy całym moim szacunku do słowa pisanego i książki. Matka m.in. nauczyciel-bibliotekarz, cała pozostała żeńska część rodziny to wykładowcy na uczelniach wyższych na kierunkach humanistycznych. Jesteśmy jedynym przypadkiem który znam że budując dom planował wzmacnianie stropy i ściany nie pod wanną a pod biblioteką – bo u mnie w domu osiem 2-metrowych półek z książkami to dopiero początek skromnego księgozbioru. Ja w pierwszej klasie to miałem już przeczytane lektury z trzeciej – i to z własnej woli.. itd.
    u nas było tak że jadąc na wakacje na jezioro do jakiejś wiochy rejestrowaliśmy sie w jakiejś gminnej bibliotece, wpłacaliśmy kaucje i “się czytało” nawet na wakacjach.
    Ja mam teraz tak że stronę w książce czytam kilka sekund.. już nawet nie zdaniami tylko po prawie pół strony “na raz”. A to powoduje że inaczej patrzysz na formę a skupiasz się na treści.

Anonim
    Nieaktywny
    • 1
    • 4 665Postów:

Ale jakoś Cię uwierało, jak tak pisałem?
    Też umiem szybko czytać, nawet taki kurs przeszedłem w ogólniaku, ale to tylko w razie konieczności (np. ^Chłopi^ na jutro). Takie zapoznawanie się z treścią nie sprawia mi żadnej przyjemności, a czytanie, to dla mnie relaks i przyjemność, z dłuższymi przerwami po kilku stronach, na przemyślenie treści i zaprzyjaźnienie się z nią.

Druid
    Uczestnik
    • 0
    • 2 876Postów:

Szybkie czytanie to jedno, a forma i pewna ^przyzwoitość^ to drugie. Gdyby zejść do poziomu tak zwanego zwykłego języka, to bluzgi by latały po kilka w zdaniu. Jednak z tym walczymy, bo tak nakazuje nam ^przyzwoitość^ i elementarny szacunek dla adwersarza. Czy nie przeczytałbyś i zrozumiał sensu zdania z tymi partykułami?
    +++
    Btw. Bardzo ubawił mnie ten test w którym wnętrze wyrazów zastępowane jest losowymi literami, a tekst jest nadal bez problemu do zrozumienia… to w sumie istota szybkiego czytania…

Wombat
    Moderator
    • 55
    • 22 499Postów:

Ale ja czytam szybko bo tak czytam – kiedy czytam dla przyjemności. Szybkie czytanie z % zrozumienia to zupełnie inna bajka. Nigdy nie ćwiczyłem bo nie musiałem 🙂
    Ja się zgadzam z tym co piszesz – bo masz rację. Natomiast piszę czemu ja nie zauważam. Tak jak lekarze się dystansują od prostych złamań choć klient umiera z bólu (a wiadomo że nic mu nie będzie) i zdają sobie z tego sprawę. Forma znieczulicy tylko na innym polu.

Jodyna
    Użytkownik
    • 0
    • 39Postów:

Danielu vel. Kryspian, zawsze leci po ^łepkach^. Ot co. Widać, że taka to jego karma-coma. Niniejszym imputuję JEMU z nadania, a co. 😉

Druid
    Uczestnik
    • 0
    • 2 876Postów:

Dlatego jest SZYBKI… I niekiedy WŚCIEKŁY… 😀

Wyświetla 31 wpisów z $
  • Musisz się zalogować, żeby odpowiedzieć w tym temacie.
Back to top button