Opinie: Jaki olej lać do motocykla i skutera? Czy nadaje się olej samochodowy? #2 Mechanik Jednoślad

Dodaj nowy temat na forum

! Forum Wasze Opinie Opinie: Jaki olej lać do motocykla i skutera? Czy nadaje się olej samochodowy? #2 Mechanik Jednoślad

Ten temat zawiera 6 odpowiedzi, ma 3 głosy i był aktualizowany ostatnio przez Zdjęcie profilowe Wombat Wombat 4 lata, 2 miesiące temu.

Oglądasz 7 postów - 1 przez 7 (z 7 łącznie)
 • Autor
  Wpisy
 • #312120 Odpowiedź
  Zdjęcie profilowe Leszek Śledziński
  Leszek Śledziński
  Jednoślad.pl
  • Postów: 2 361

  I dokadnie tak robię, syntetyk zalecany przez producenta i naprzód :-))) Mój Smyk dostał dziś świeżutkie mleko i nową pieluchę, więc jest szczęśliwy i bryka 🙂

  Testuję nowy Sklep Jednoślad.pl. https://sklep.jednoslad.pl
  #312122 Odpowiedź
  Zdjęcie profilowe Wombat
  Wombat
  Moderator
  • Postów: 20 650

  To nich mi ktoś naukowo udowodni że są inne temperatury, inne wartości tarcia i inne warunki pracy w silniku samochodu i w silniku skutera z klasycznym CVT poza skrzynią korbową i jaki to ma niby mieć wpływ na olej.
  Tylko jak już zacznie coś pisać to niech nie zapomni że silniki hondy DOHC VTEC w typeR’ach, VVTI Toyoty, Mivec Mitsu, zalewa się zwykłym samochodowym 10W30 albo 10W40 a potrafią się zakręcić nawet do 12000. A w silnikach turbo zalewanych 10W30 czy 10W40 olej przepływa przez turbine co się niemal świeci na czerwono, kręci do 180 tys obr po czym wraca do miski i nadaje się do ponownego cyklu.
  I jak już sobie to przemyśli to niech mi coś opowie o ^ekstremalnych warunkach pracy oleju w silniku skutera^. Co innego motocykle ze skrzynią i sprzęgłem w tym samym oleju.
  A już tekst że „im lepszy olej tym lepsze smarowanie^… sugeruje wlać olej z F1 do cywilnego silnika i zobaczyć co będzie.
  Olej MA BYĆ DOPASOWANY do konstrukcji a nie najlepszy. Najlepszy bedzie ten co bedzie dopasowany.
  Temat jest po łebkach, na odwal się, z powieloną masą stereotypu. O 2T nie ma słowa. O tym że najlepszy bedzie olej zalecany przez producenta to sobie można w instrukcji obsługi przeczytać i bez oglądania odcinka o niczym.
  Pierwszy odcinek – świetny. Drugi to mierny z minusem.

  ziuuummmm…. (nie bije piany na PW)
   
  Czytaj
  REKLAMA

  NOWY MOTOCYKL BMW R 18.

  Nowy R 18 sięga do naszej historii oraz ikonicznych cech, które konsekwentnie rozwijaliśmy przez lata. Rezultat: pełen charakteru z cruiser z największym silnikiem typu bokser, jaki kiedykolwiek zbudowaliśmy i ponadczasowymi elementami designu, takimi jak np. biała podwójna linia w R 18 First Edition.
  #312124 Odpowiedź
  Zdjęcie profilowe anonim
  Anonimowy
  • Postów: 4 666

  Ostatnio zrobiłem olejowe doświadczenie na mojej kosie spalinowej 4T z silnikiem subaru-robin 35ccm. Do tej pory używałem (zgodnie z zaleceniami) 10w40 – briggs&stratton prosto z półki w Castoramie. Od tegorocznej naprawy (gniazdo zaworowe) nie chodziła już jak kiedyś, czuć było trochę spalany olej, nie byłem w stanie zużyć pełnego zbiornika benzyny na raz, bo się grzała i traciła wtedy nieco moc, a olej prawie natychmiast (po jednym użyciu) robił się szlamowaty i szary.
  W weekend zalałem samochodowego syntetycznego elfa 5w30, którego literek (nierozpieczętowany) pałętał mi się od lat po garażu. Kosa nabrała nowego życia. Nie grzeje się, nie czuć spalanego oleju, można wypalić całą benzynę na raz i nie traci mocy, a olej pozostaje złoty. Kosiłem w 28,8°C.
  Cuda :-))) Albo się rozpadnie… 😛

  #312129 Odpowiedź
  Zdjęcie profilowe maxell
  maxell
  Użytkownik
  • Postów: 66

  Z tym olejem to z różnymi szkołami się spotkałem.
  Do chińczyka 50-tki kiedyś lałem najtańszy Lotos samochodowy i nakulałem 17 tys, potem go sprzedałem.
  Do maxi lałem już Motula motocyklowego bo trochę się bałem, ale mówili, że by samochodowy nie zaszkodził.

  #312134 Odpowiedź
  Zdjęcie profilowe Wombat
  Wombat
  Moderator
  • Postów: 20 650

  połowa forum burgamanii dopiero z wątku o olejach dowiedziała się że powinni lać ^specjalne^ i że w ogóle jakies specjalne są. Mało tego nawet ci z manualami lali samochodowy, mieli po 50 tyś przebiegu bez uślizgów sprzęgła i napraw.

  I oczywiście że lanie oleju zlecanego przez producenta to żaden błąd. Ale takie potraktowanie tematu jak w materiale to kompletna masakra.

  ziuuummmm…. (nie bije piany na PW)
   
  Czytaj
  REKLAMA

  KUFER MOTOCYKLOWY VBOX ZA 172,51 PLN. Ekspresowa wysyłka.

  Uniwersalny kufer motocyklowy 29L ze zintegrowanym odblaskiem. Komplet wraz z podstawą do łatwej instalacji.

  #312136 Odpowiedź
  Zdjęcie profilowe maxell
  maxell
  Użytkownik
  • Postów: 66

  Co do zalecanych olei to miałem tak w maxi, lałem motula 10×40 a producent zalecał 15×40. Raz mnie podkusiło, wlałem 15×40 i nie chciał w ogóle jeździć 🙂 Zmieniłem znowu na 10×40 i od razu odetchnął.

  #312138 Odpowiedź
  Zdjęcie profilowe Wombat
  Wombat
  Moderator
  • Postów: 20 650

  15W40 to chyba na jakieś tropiki. Korea bliżej równika 🙂 to zalecają inne oleje.
  Ja mam tabelke z temperaturami w jakich jest eksploatowany i w ich ramach wybór kilku klas oleju a dla mniej zaawansowanych obok jest po żołniersku: 10W40 i koniec. Nie ma kombinowania. I nic nie piszą o stricte motocyklowej klasie MA/MA1,MA2 bo skutera z CVT to nie dotyczy.
  edit.
  Oglądałem to teraz jeszcze dwa razy i w zasadzie jest przemycona/napomknięta informacja że olej samochodowy jest do samochodów i skuterów – padło to – ale tak niejednoznacznie poprzedzone czymś o smarowaniu tylko układu korbowo-tłokowego. No i tych skuterów – JAKICH? Skutery z DCT, Burgman 650 czy inne złożone konstrukcje z biegami to też skutery i też z automatem tylko innym – i wcale nie są jakieś egzotyczne.
  Kolejna uwaga to taka że jeżeli producent założył poprawną prace swojego sprzęgła na oleju MA to nie znaczy że lepszy bedzie MA2 bo jest lepszy sam z siebie. Wybieganie przed szereg niekoniecznie ma sens.

  ziuuummmm…. (nie bije piany na PW)
Oglądasz 7 postów - 1 przez 7 (z 7 łącznie)
Odpowiedz do: Opinie: Jaki olej lać do motocykla i skutera? Czy nadaje się olej samochodowy? #2 Mechanik Jednoślad
Informacje o Tobie: