Opinie: CB radio w skuterze cz. 1

Czekamy na ciąg dalszy;)

Jestem ciekaw jak przedstawia się kwestia zakłóceń z układu prądnica - zapłon. Czy aby nie ma przez bliskie oddziaływanie ww. elementów zbyt dużych zakłóceń ? Jeśli CB radio ma służyć jedynie do odbioru kanału 19 to może prościej i taniej by było zbudować układ przystosowany tylko do odbioru 19-stki, z prostą blokadą szumów. Miałem kiedyś taki układ, kupiony jako kit do samodzielnego montażu i odbiór przebiegał całkiem dobrze. Można by taki układ zmontować w technologi SMD i umieścić w ekranowanym pudełku. Zajmowałby znacznie mniej miejsca niż tradycyjne radio, ponieważ nie było by w nim bloku nadawczego. Kiedyś chciałem zbudować w domu stację bazową z radiem FM/SSB, jednak na planach się skończyło. :slight_smile: Obecnie tylko nasłuchuje na paśmie 150 MHz. Pozdrawiam

Super art.! Nie mogę się doczekać 2cz. :slight_smile: Madi, nie koniecznie wszyscy muszą chcieć korzystać tylko z kanału 19, na kanale 9 jest tzw. kanał ratunkowy (można wezwać na nim pomoc, stale nasłuchują tam służby). Albo gdyby ktoś planował wyjazd za granice (np. do Kopenhagi :wink: ) to też na kanale 21 jest kanał dla Polaków, to już jest mniej istotna sprawa ponieważ rzadko kiedy się spotyka polaka w trasie ale zawsze :).

Tyle, że jadąc skuterem raczej nie będziesz nadawał, bowiem trzeba by montować w kasku mikrofon. Gadając do gruszki nikt by nic nie słyszał prócz szumu wiatru :)Do tego mając radio w schowku, żeby zmienić kanał trzeba się zatrzymać itd. Chyba, że wprowadzi się potencjometry i przełączniki w inne miejsce. :slight_smile: Ogólnie 19 jest najbardziej przydatnym kanałem. Co innego, że panuje tam niezły bałagan, szczególnie w obrębach dużych miast i głównych dróg krajowych… A wezmę i poszukam tego odbiorniczka, dorobić wzmacniacz i można zamontować w skuterze, miejsce jest :wink:

dodge, Polacy za granicą korzystają z kanału 28, a nie 21. Przy dzisiejszym natłoku informacji na #19 funkcja nadawania w skuterze jest niepotrzebna. No i będzie to bardzo problematyczne, podpinanie okablowania, itd. Największym problemem będą zakłócenia. Trzeba będzie pomyśleć jak się ich pozbyć. Najtańszym rozwiązaniem, które planuję wcielić w życie i opisać w drugiej części, jest zastosowanie zwykłego, prostego radia samochodowego z funkcją AM (MW)(za 20zł można już dostać coś sprawnego) i podłączenie do tego konwertera CB (koszt 30zł). Konwerter posiada zakres wszystkich 40-kanałów, zmienia się je zmieniając częstotliwość w radiu. Anteną może być zwykły kabel pociągnięty gdzieś przy plastikach. Oczywiście sterczący bat byłby najlepszy, ale to jednak szpeci. Jeśli chodzi o dźwięk, najlepiej wyjdzie podłączenie słuchawek. Po co mamy dawać innym, np. przechodniom słuchać, często niecenzuralnych komunikatów ? Wadą w tym przypadku będzie dosyć duży pobór prądu. Wspomniany przez madi’ego układ-odbiornik kanału 19 do samodzielnego montażu też jest świetnym pomysłem. Zajmuje bardzo niewiele miejsca i przede wszystkim bierze mało prądu. No i jest także tani.

Chyba wezmę i powtórnie zmontuje ten układzik. Jak pamiętam był to bardzo prosty moduł, jedyna trudność to było dostrojenie cewki (3 zwoje DNE 0,5mm) na karkasie. Układzik taki wsadzić można w pudełeczko ekranowanie i umieścić w miejscu po dodatkowym filtrze powietrza (w Vitalce) :slight_smile: Gniazdko miniJACK można dać w schowku :). Antena najlepiej żeby miała polaryzację pionową - myślę, że puszczenie drutu z przodu, pod plastikiem powinno wystarczyć.

Zamówiłem ten zestaw, płytka + elementy do nasłuchu kanału 19. Zobaczymy co to warte.

Jednak zdecydowałem się na radio + antena. Zestaw już jest zamontowany. Wkrótce fotki i film :wink:

Witam posiadam Allana on wygląda jak duże walkie-talkie w skuterze mam wyprowadzone zasilanie do kufra i jak potrzebuję coś się dowiedzieć to po prostu staję na poboczu wyciągam i pytam

A nie wytrzymam i dodam swoje trzy grosze. W latach 2008-2010 miałem Sowe II yb50qt15. jestem radiowcem-radioamatorem ,CB mam od lat 90’ i też sprzęt amatorski krótkofalarski .Dla tych co chcieli by założyć sobie CB w skuterze polecam cb-radio Alan 42 multi. w zestawie z tzw “matką” do podłączenia do zapalniczki ,do tego zestaw dla motocyklisty do kasku jak pamiętam bhs300 czy jakoś tak. no i oczywiści antena polecam antenę nie dłuższą niż 50 cm montowaną na kufrze .Są takie z podstawą magnetyczną, oraz do montażu na stałe. Ogółem przejechałem z taki wyposażeniem około 3000 km, kierowcy byli zaskoczeni a jeździłem dużo, frajda nie ziemska, jak kierowca się pyta czym jade a ja odpowiadam “skuterem” wiele kaw się wypiło z ludzmi i wielu poznało,ale byli tacy którzy uważali sie za bogów dróg. A co do samego CB to możlwiości jest mnogo. tylko trzeba zrobić to poprawnie,a nie wioche.