odliczenie zakupu motocykla 125

Witam jako nowy na forum :)
prowadzę działalność gospodarczą, w której zakres wchodzi pogotowie awaryjne z zakresu instalacji sanitarnych.
naszła mnie myśl zakupu motocykla 125 lub skutera 125- żeby w korkach jakoś lepiej szło i spalanie było mniejsze.
udzieli mi ktoś informacji jak wygląda sprawa zakupu motocykla a odliczenie podatku??
zarówno sam zakup jak i późniejsza eksploatacja (paliwo i naprawy).
internet daje wiele odnośników często do przepisów nie ważnych od kilku lat.

z góry dziękuje za pomoc i pozdrawiam

w pełni odliczasz tylko skutery 50cm.
Nie ma motory albo skutera 125.
125 to motocykle bez względy na kształt nadwozia.
Rozliczasz tak jak samochód.
.
Odliczenie VAT przy zakupie motocykla w firmie w 2014 r.

W roku 2014 (od 1 kwietnia) znowelizowana została ustawa o podatku od towarów i usług, zmieniając m.in. zasady odliczania VAT przy zakupie pojazdów firmowych. W przypadku zakupu motocykla do firmy podatnik ma do wyboru dwie opcje odliczenia podatku VAT, w zależności od tego, na jaką formę użytkowania się zdecyduje:
motocykl w firmie wyłącznie na cele działalności gospodarczej - forma uprawniająca podatnika do odliczenia 100% naliczonego podatku VAT od zakupu motocykla; wymaga zgłoszenia pojazdu w urzędzie skarbowym za pomocą formularza VAT-26 oraz prowadzenia dodatkowej kilometrówki dla celów VAT,
motocykl w firmie użytkowany dla celów mieszanych (działalność i inne) - forma uprawniająca podatnika do odliczenia 50% naliczonego podatku VAT od zakupu motocykla, nie wymaga spełnienia dodatkowych formalności.
.
Wydatki związane z użytkowaniem motocykla w firmie w 2014 r.

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, podatek VAT od nabycia paliwa do motocykla w firmie - w pełnej kwocie - przedsiębiorca ma prawo odliczyć, jeśli zastosował wskazaną wcześniej pierwszą formę rozliczania pojazdu w firmie. Zatem, odliczenie przysługuje tylko wtedy, kiedy pojazd jest zgłoszony i wykorzystywany jako wyłącznie firmowy, przy wykorzystaniu kilometrówki dla celów VAT. W przypadku motocykla w firmie, wykorzystywanego bez prowadzenia dodatkowych formalności, obecnie nie ma możliwości odliczenia podatku VAT od zakupu paliwa (opcja taka pojawi się najprawdopodobniej od 1 lipca 2015 r.)
Natomiast innych wydatkach związanych z motocyklem w firmie, np. części, naprawy, przeglądy i inne, podatnik może odliczyć 100% podatku VAT, jeśli motocykl wykorzystuje tylko dla celów działalności (zgłoszenie w urzędzie i wykorzystanie kilometrówki); lub 50%, jeśli wybrał opcję wykorzystywania w działalności i prywatnego, bez dodatkowych formalności.
.
kasku i odzieży ochronnej DLA SIEBIE odliczyć nie możesz. DLA SWOJEGO PRACOWNIKA - możesz.

to znalazłem w 1 strzale w googlach
któryś z kolei z datą świeższą mówi mi :
Termin odliczenia podatku VAT w 2014 roku - wątpliwości podatników
Faktoring również w wersji mikro
Odzyskaj zapłacone podatki dochodowy i VAT od nieuregulowanych należności!
Jednoślady te zostały ujęte w Klasyfikacji Środków Trwałych w podgrupie 74 (razem z innymi pojazdami mechanicznymi), pod symbolem 740 - “motocykle, przyczepy i wózki motocyklowe”:
motocykle i skutery, włącznie z przyczepami pasażerskimi,
motocykle i riksze towarowe, włącznie z przyczepami ciężarowymi.
Różnice między motocyklem i motorowerem
Dokładnych informacji, co należy rozumieć pod pojęciami motocykl i motorower, dostarcza nam Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym, a dokładnie jej art. 2 pkt 45 i 46. Zgodnie z ww. przepisami za motocykl uważa się pojazd samochodowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej przekraczającej 50 cm3, dwukołowy lub z bocznym wózkiem - wielośladowy (określenie to obejmuje również pojazd trójkołowy o symetrycznym rozmieszczeniu kół). Natomiast za motorower uznawany jest pojazd dwu- lub trójkołowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm3 lub w silnik elektryczny o mocy nie większej niż 4 kW, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h.

Z wyżej przytoczonych definicji wynika, iż naczelna różnica między motocyklem a motorowerem wynika z faktu, że pierwszy z nich uznawany jest za pojazd samochodowy, również w rozumieniu ustawy o VAT (a dokładniej jej art. 2 pkt 34). Jest to istotne rozróżnienie, ponieważ od niego zależy sposób rozliczania podatku od towarów i usług od nabycia pojazdu i od wydatków związanych z jego eksploatacją.

Motorower a podatek VAT
W przypadku motorowerów sprawa jest dosyć prosta - przez wzgląd na fakt, iż nie są one uznawane za pojazdy samochodowe w rozumieniu ustawy o VAT, przedsiębiorca może odliczyć 100 proc. podatku od towarów i usług naliczonego przy nabyciu samego pojazdu, jak również od wydatków na eksploatację. Nie obowiązują tu żadne ograniczenia.

Motocykl a podatek VAT
Motocykle natomiast, ponieważ są uznawane za pojazdy samochodowe, podlegają ograniczeniom wynikającym z Ustawy o podatku od towarów i usług. Po nowelizacji ww. aktu prawnego przedsiębiorcy do 30 czerwca 2015 roku nie mają prawa do odliczenia podatku VAT od nabycia paliw silnikowych, olejów napędowych oraz gazów do napędu:

samochodów osobowych,

pojazdów samochodowych (innych niż samochody osobowe) o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, w których liczba miejsc siedzących (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy wynosi:

a) 1 - jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 425 kg,

b) 2 - jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 493 kg,

c) 3 lub więcej - jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 500 kg.

Regulacje te dotyczą również motocykli, ponieważ zaliczają się one do pojazdów samochodowych o masie poniżej 3,5 tony. W tym miejscu warto podkreślić, iż ograniczenie to nie odnosi się do pojazdów samochodowych wykorzystywanych wyłącznie na potrzeby działalności gospodarczej. Oznacza to, że jeżeli przedsiębiorca posiada firmowy motocykl, wprowadzony do ewidencji środków trwałych, wówczas może odliczyć 100 proc. VAT od zakupionego do niego paliwa.

inny strzał mówi mi, że zakup motocykla mogę odliczyć w 60% ale wahy już nie mogę wcale
google googlem ale ktoś może liznął temat od strony praktycznej?
pozdrawiam

al to jest to co było - zostaje ci zasmarkana kilometrówka.

Ja tam stwierdziłem, że nie ma co się szarpać i odliczyłem 50% VAT'u - zresztą przy moim ryczałcie (serwis urządzeń kotłowych) ta druga opcja nie ma sensu. Ponadto odmówić sobie możliwości prywatnej jazdy na skuterze 125 ccm ? ..... litości to nie pizzeria