Nowy komputer + stary system = :D

Wyświetla 1 wpisy z $
 • Autor
  Wpisy
 • #154434
  Anonim
  Nieaktywny
  • 180
  • 3 133Postów:

  Mimo, że nie jest to forum do tego przeznaczone, to chciałbym pochwalić się wam co udało mi się sprawić. Owe informacje mogą się kiedyś użytkownikom przydać. Ba – Szukający owych informacji z google „przypadkowo” trafią na dany portal, i troszkę zwiększy się popularność. 🙂

  A więc tak: Posiadałem stary komputer, ze starą płytą główną (P5VDC-X), Intel Pentium 4 – Więcej nie szło, Pamięć RAM – 1,5GB. Zasilacz najgorszy na świecie. Z dnia nadzień wszystko się sypało – wyłączał się nawet po 5 razy dziennie z powodu przegrzania, a normalną temperaturą procesora była temperatura 100*C. Aby to w ogóle działało trzeba było czyścić co dwa tygodnie. Za każdym razem po takich operacjach komputer się nie włączał. Trzeba było popukać, wyjąć wszystko z płyty głównej, powsadzać na nowo, poprzemieniać ramy – nawet potrząsnąć komputerem. Przyszła pora na wymianę komputera – to było pewne. Jednak chciałem za wszelką cenę pozostawić wszystko bez zmian, reinstalacji systemu, formatów itd.
  Zastanawiając się, rozkminiając godzinami doszedłem do rozwiązania.
  Pracuję na Windows XP Professional SP3
  A więc, żeby nie przedłużać:
  Na starym komputerze wchodzimy w:
  „Mój komputer” >> „Właściwości” >> Zakładka „Sprzęt”

  Wybieramy „Menedżer urządzeń”, i rozwijamy gałąź „Kontrolery IDE ATA/ATAPI”

  Klikamy na sprzęt z nazwą producenta >> Prawy klawisz >> „Aktualizuj sterownik”

  Wybieramy „Zainstaluj z listy lub określonej lokalizacji (zaawansowane)” >> „Nie wyszukuj, wybiorę sterownik do zainstalowania” >> Zaznaczamy „Standardowy podwójny kontroler PCI IDE”

  Klikamy dalej, a później zakończ.

  Ową operację powtarzamy z każdym sprzętem opisanym nazwą producenta.

  Po zakończonych operacjach przełożyłem dysk do nowego komputera, podłączyłem SATA, oraz kabel zasilający. I zdziwienie – Załadował się normalnie Windows, Profil itd.

  Połowa drogi za nami. Windows krzyczy, że mamy 3 dni na aktywację licencji – w tym celu wybieramy bodajże opcję telefon, i dzwonimy na podany numer. Przez system microsoftu za pomocą telefonu wpisujemy kod składający się z liczb z naszego ekranu (klucz aktywacji). Po prawidłowej weryfikacji otrzymamy SMS’em klucz do wpisania w komputer. Teraz pozostaje nam ściągnąć nowe sterowniki do nowej płyty głównej ze strony producenta, oraz zainstalowanie ich. – Mi szukanie sterowników metodą prób i błędów, i instalacja zajęła łącznie 5 GODZIN. Należy pamiętać, że nie mamy internetu na nowym komputerze, gdyż karta sieciowa nie jest zainstalowana. Ja miałem fart – posiadam bezprzewodową kartę sieciową na USB, która dawno była już zainstalowana na dysku.
  Od wczoraj ciesze się prockiem Intel Dual Core 2 2,66GHZ, ramem 3GB, oraz kartą graficzną Nvidia GeForce 210 z pamięcią 1GB 😉

  Owy sposób raczej jest nielegalny, lecz w moim przypadku nowy komputer posiadał naklejkę licencjowaną na Windows Vista – Możemy instalować na niej systemy oczko niżej. Żadnych Blue Screenów nie mam, wszystko śmiga jak najlepiej, gry chodzą. 😀

  #154435
  Wombat
  Moderator
  • 55
  • 21 748Postów:

  System nie jest raczej nielegalny tylko na 100% nielegalny. Miałeś oprogramowanie w wersji OEM którego cechą jest to że w chwili pierwszego użycia (instalacji) zostaje formalnie dowiązany do komputera a w zasadzie do jego płyty głównej.
  od tego czasu w komputerze możesz zmienić wszystko (mysz, grafe, ram, dysk, nawet procesor) OPRÓCZ płyty głownej. W chwili wymiany płyty głównej następuje formalnie tzw. śmierć komputera i wygasa licencja.

  jeżeli przesiadałeś sie z platformy intel na intel tylko nowszą to na 99% wszystko by ci ruszyło nawet bez czary-mary z kontrolerem IDE. Chyba że byś zmienił tryb pracy dysku w bios z IDE na AHCI (szybszy, natywny dla SATA) ale i to można przeskoczyć.
  Natomiast jakbyś zmieniał na innych chipset (na Nvidie lub AMD) to w celu uzyskania dostatecznej stabilności i wydajności najlepiej przeinstalować system. Zostaje za dużo popłuczyn po innej architekturze w rejestrze.

  nie wiem tez czamu bawiłeś sie 5h ze sterownikami. Jeżeli znasz nazwe/typ/model nowej płyty gównej to sterowniki ściągasz paczkami ze strony producenta. najcześciej (w kolejności instalacji)
  – Chipset
  – lan
  – audio
  – grafika (jeżeli nie jest na PCI-E)
  – i dla chętnych jakieś tool-sy
  to około 20 minut
  tak czy siak warto przeinstalować system żeby uzyskać pełną wydajność. paczka na chipset robi dużo ale nie wszystko- część rzeczy (ustawień systemowych) jest konfigurowana jednorazowo tylko w procesie instalacji i żadna siła tego potem nie zmieni a one dotyczą optymalizacji systemu pod stary procesor i płyte.

  Kolejna sprawa to samo XP. Za 4 miesiące będzie systemem martwym (kończy sie wsparcie). Oznacza to że wszelkie nowe aplikacje, urządzenia nie bedą już musiały byc zgodne z XP i nawet zawierać sterowników do tego systemu + wszystkie dziury jakie sie pojawią przestaną być łatane. Microsoft będzie na to u producentów naciskać i dopnie swego.

  Nie każda Vista miała prawo do downgrade (instalacji XP). Dotyczyło głownie visty professional na niektórych brandowanych komputerach(Dell,HP, Lenovo, FS..itd). Wersje OEM z prawem do downgrade wychodziły tylko chwile.

  #154436
  Anonim
  Nieaktywny
  • 180
  • 3 133Postów:

  Ze sterownikami bawiłem się, gdyż 6 urządzeń miałem oznaczonych jako „Nieznane urządzenie” – tu musiałem szukać w szczegółach urządzenia, i wklepywać do google. Dużo razy zdarzało się, że drivery nie działały. 😉

  Co do legalności systemu – nie masz racji.
  Komputer posiada licencję OEM – Windows Vista Business. Jak czytamy min. z artykułu: http://www.sciagnij.pl/programy/1,93141,4206517.html

  „Jeśli jednak jesteś posiadaczem Visty w wersji Business lub Ultimate, możesz bez przeszkód używać starszych wersji: Microsoft Windows XP Professional (w wersjach 32 i 64 bitowej) lub Microsoft Windows XP Tablet PC Edition. Jeśli korzystasz z licencji grupowej – możesz cofnąć się dalej, np.: do Windows 2000.” Co do systemu to lubię swój system – jest on dobrze skonfigurowany, i nie zamieniłbym go na Vistę. – Vista ma zbyt dużo pierdół, wszystko jest pochowane, i jest to system w porównaniu do XP dość niestabilny.

  #154440
  Wombat
  Moderator
  • 55
  • 21 748Postów:

  Mam racje na 100%, co roku zdaje z tego egzamin.
  W zasadzie obaj mamy racje. Tylko że ty się posługujesz publikacją z 2007 roku (premiera Visty była końcu 2006r) a MS średnio co roku zmienia warunki licencyjne – w efekcie można było kupić Viste z prawem do downgrade i bez tego prawa. W zależności od tego kiedy system został kupiony (i odpowiedniej wersji). Jeżeli nie masz pewności co masz to zweryfikować to może tylko MS po numerze klucza (będzie wiadomo która to pula/dystrybucja i z kiedy).

  Ale to jest jakby bez znaczenia bo po zmianie płyty głównej nie masz prawa do żadnej z nich.

  Vista jest bardzo fajna pod warunkiem że sie nad nią posiedzi i jest to też ostatni system gdzie idzie wcisnąć sterownik graficzny z XP z pełnoekranowym trybem tekstowym.
  Zoptymalizowana ręcznie Vista daje w benchmarkach takie same wyniki jak Windows7 (zresztą bardzo blisko siódemce do niej, tak jak i poniekąd ósemce) i równie szybko reaguje na polecenia – bo standardowo pier…li sie ze wszystkim a sterowniki do klucza USB instaluje 5 minut.

  Tak czy siak czy lubisz swój system czy nie oficjalny brak wsparcia go szybko wykończy. Nowa drukarka już bedzie bez sterowników do XP, nowy smartfon sie z XP nie połaczy bo soft do połączenia nie będzie pracowałw środowisku XP..itd. Postarają sie o to.

Wyświetla 1 wpisy z $
 • Musisz się zalogować, żeby odpowiedzieć w tym temacie.
Back to top button