Nowy komputer + stary system = :D

Mimo, że nie jest to forum do tego przeznaczone, to chciałbym pochwalić się wam co udało mi się sprawić. Owe informacje mogą się kiedyś użytkownikom przydać. Ba - Szukający owych informacji z google "przypadkowo" trafią na dany portal, i troszkę zwiększy się popularność. :)

A więc tak: Posiadałem stary komputer, ze starą płytą główną (P5VDC-X), Intel Pentium 4 - Więcej nie szło, Pamięć RAM - 1,5GB. Zasilacz najgorszy na świecie. Z dnia nadzień wszystko się sypało - wyłączał się nawet po 5 razy dziennie z powodu przegrzania, a normalną temperaturą procesora była temperatura 100*C. Aby to w ogóle działało trzeba było czyścić co dwa tygodnie. Za każdym razem po takich operacjach komputer się nie włączał. Trzeba było popukać, wyjąć wszystko z płyty głównej, powsadzać na nowo, poprzemieniać ramy - nawet potrząsnąć komputerem. Przyszła pora na wymianę komputera - to było pewne. Jednak chciałem za wszelką cenę pozostawić wszystko bez zmian, reinstalacji systemu, formatów itd.
Zastanawiając się, rozkminiając godzinami doszedłem do rozwiązania.
Pracuję na Windows XP Professional SP3
A więc, żeby nie przedłużać:
Na starym komputerze wchodzimy w:
"Mój komputer" >> "Właściwości" >> Zakładka "Sprzęt"

Wybieramy "Menedżer urządzeń", i rozwijamy gałąź "Kontrolery IDE ATA/ATAPI"

Klikamy na sprzęt z nazwą producenta >> Prawy klawisz >> "Aktualizuj sterownik"

Wybieramy "Zainstaluj z listy lub określonej lokalizacji (zaawansowane)" >> "Nie wyszukuj, wybiorę sterownik do zainstalowania" >> Zaznaczamy "Standardowy podwójny kontroler PCI IDE"

Klikamy dalej, a później zakończ.

Ową operację powtarzamy z każdym sprzętem opisanym nazwą producenta.

Po zakończonych operacjach przełożyłem dysk do nowego komputera, podłączyłem SATA, oraz kabel zasilający. I zdziwienie - Załadował się normalnie Windows, Profil itd.

Połowa drogi za nami. Windows krzyczy, że mamy 3 dni na aktywację licencji - w tym celu wybieramy bodajże opcję telefon, i dzwonimy na podany numer. Przez system microsoftu za pomocą telefonu wpisujemy kod składający się z liczb z naszego ekranu (klucz aktywacji). Po prawidłowej weryfikacji otrzymamy SMS'em klucz do wpisania w komputer. Teraz pozostaje nam ściągnąć nowe sterowniki do nowej płyty głównej ze strony producenta, oraz zainstalowanie ich. - Mi szukanie sterowników metodą prób i błędów, i instalacja zajęła łącznie 5 GODZIN. Należy pamiętać, że nie mamy internetu na nowym komputerze, gdyż karta sieciowa nie jest zainstalowana. Ja miałem fart - posiadam bezprzewodową kartę sieciową na USB, która dawno była już zainstalowana na dysku.
Od wczoraj ciesze się prockiem Intel Dual Core 2 2,66GHZ, ramem 3GB, oraz kartą graficzną Nvidia GeForce 210 z pamięcią 1GB ;)

Owy sposób raczej jest nielegalny, lecz w moim przypadku nowy komputer posiadał naklejkę licencjowaną na Windows Vista - Możemy instalować na niej systemy oczko niżej. Żadnych Blue Screenów nie mam, wszystko śmiga jak najlepiej, gry chodzą. :D

System nie jest raczej nielegalny tylko na 100% nielegalny. Miałeś oprogramowanie w wersji OEM którego cechą jest to że w chwili pierwszego użycia (instalacji) zostaje formalnie dowiązany do komputera a w zasadzie do jego płyty głównej.
od tego czasu w komputerze możesz zmienić wszystko (mysz, grafe, ram, dysk, nawet procesor) OPRÓCZ płyty głownej. W chwili wymiany płyty głównej następuje formalnie tzw. śmierć komputera i wygasa licencja.

jeżeli przesiadałeś sie z platformy intel na intel tylko nowszą to na 99% wszystko by ci ruszyło nawet bez czary-mary z kontrolerem IDE. Chyba że byś zmienił tryb pracy dysku w bios z IDE na AHCI (szybszy, natywny dla SATA) ale i to można przeskoczyć.
Natomiast jakbyś zmieniał na innych chipset (na Nvidie lub AMD) to w celu uzyskania dostatecznej stabilności i wydajności najlepiej przeinstalować system. Zostaje za dużo popłuczyn po innej architekturze w rejestrze.

nie wiem tez czamu bawiłeś sie 5h ze sterownikami. Jeżeli znasz nazwe/typ/model nowej płyty gównej to sterowniki ściągasz paczkami ze strony producenta. najcześciej (w kolejności instalacji)
- Chipset
- lan
- audio
- grafika (jeżeli nie jest na PCI-E)
- i dla chętnych jakieś tool-sy
to około 20 minut
tak czy siak warto przeinstalować system żeby uzyskać pełną wydajność. paczka na chipset robi dużo ale nie wszystko- część rzeczy (ustawień systemowych) jest konfigurowana jednorazowo tylko w procesie instalacji i żadna siła tego potem nie zmieni a one dotyczą optymalizacji systemu pod stary procesor i płyte.

Kolejna sprawa to samo XP. Za 4 miesiące będzie systemem martwym (kończy sie wsparcie). Oznacza to że wszelkie nowe aplikacje, urządzenia nie bedą już musiały byc zgodne z XP i nawet zawierać sterowników do tego systemu + wszystkie dziury jakie sie pojawią przestaną być łatane. Microsoft będzie na to u producentów naciskać i dopnie swego.

Nie każda Vista miała prawo do downgrade (instalacji XP). Dotyczyło głownie visty professional na niektórych brandowanych komputerach(Dell,HP, Lenovo, FS..itd). Wersje OEM z prawem do downgrade wychodziły tylko chwile.

Ze sterownikami bawiłem się, gdyż 6 urządzeń miałem oznaczonych jako "Nieznane urządzenie" - tu musiałem szukać w szczegółach urządzenia, i wklepywać do google. Dużo razy zdarzało się, że drivery nie działały. ;)

Co do legalności systemu - nie masz racji.
Komputer posiada licencję OEM - Windows Vista Business. Jak czytamy min. z artykułu: http://www.sciagnij.pl/programy/1,93141,4206517.html

"Jeśli jednak jesteś posiadaczem Visty w wersji Business lub Ultimate, możesz bez przeszkód używać starszych wersji: Microsoft Windows XP Professional (w wersjach 32 i 64 bitowej) lub Microsoft Windows XP Tablet PC Edition. Jeśli korzystasz z licencji grupowej - możesz cofnąć się dalej, np.: do Windows 2000." Co do systemu to lubię swój system - jest on dobrze skonfigurowany, i nie zamieniłbym go na Vistę. - Vista ma zbyt dużo pierdół, wszystko jest pochowane, i jest to system w porównaniu do XP dość niestabilny.

Mam racje na 100%, co roku zdaje z tego egzamin.
W zasadzie obaj mamy racje. Tylko że ty się posługujesz publikacją z 2007 roku (premiera Visty była końcu 2006r) a MS średnio co roku zmienia warunki licencyjne - w efekcie można było kupić Viste z prawem do downgrade i bez tego prawa. W zależności od tego kiedy system został kupiony (i odpowiedniej wersji). Jeżeli nie masz pewności co masz to zweryfikować to może tylko MS po numerze klucza (będzie wiadomo która to pula/dystrybucja i z kiedy).

Ale to jest jakby bez znaczenia bo po zmianie płyty głównej nie masz prawa do żadnej z nich.

Vista jest bardzo fajna pod warunkiem że sie nad nią posiedzi i jest to też ostatni system gdzie idzie wcisnąć sterownik graficzny z XP z pełnoekranowym trybem tekstowym.
Zoptymalizowana ręcznie Vista daje w benchmarkach takie same wyniki jak Windows7 (zresztą bardzo blisko siódemce do niej, tak jak i poniekąd ósemce) i równie szybko reaguje na polecenia - bo standardowo pier...li sie ze wszystkim a sterowniki do klucza USB instaluje 5 minut.

Tak czy siak czy lubisz swój system czy nie oficjalny brak wsparcia go szybko wykończy. Nowa drukarka już bedzie bez sterowników do XP, nowy smartfon sie z XP nie połaczy bo soft do połączenia nie będzie pracowałw środowisku XP..itd. Postarają sie o to.