Nowey Skuter - co i jak ?

Witam !!! :mrgreen: Jest to mój pierwszy post na tej stronie więc proszę o wyrozumiałość :)

A więc tu zaczynam swoją historię...W czerwcu tego roku zdałem na kartę motorowerową, i oczywiście zaczęło się "Mamo/Tato kupcie mi motor" :). I jest nadchodzi cudowny dzień sierpnia gdzie dostaje swój upragniony skuter tj. Chińska maszyna Romet 777. Oczywiście wolałbym np. Yamahe Aerox ale no cóż.. Tu wchodzi magiczne słowo PIENIĄDZ :(.

Jak zapewne wiedzie Romecik jest 4-ero suwem co mi wystarczy... Poniżej wklejam dane techniczne :P

Informacje ogólne

Model Romet 777 "Sport"
Rok 2008
Kategoria Skuter
Silnik i przeniesienie napędu
Pojemność skokowa 49 cm3
Typ silnika Czterosuwowy, jednocylindrowy, chodzony powietrzem
Ilość suwów 4
Moc maksymalna 3,1 KM (2,3 Kw.) przy 6500 obr/min
Maksymalny moment obrotowy b.d.
Średnica cylindra x skok tłoka b.d.
Zasilanie Gaźnik
Zapłon CDI
Liczba zaworów na cylinder 2
Rozruch Elektryczny / nożny
System chłodzenia Powietrze
Wtórne przeniesienie napędu Automatyczne
Sprzęgło CVT
Wymiary i wagi
Waga na sucho 90 kg
Wysokość siodła b.d.
Długość całkowita 1840 mm
Szerokość całkowita 690 mm
Wysokość całkowita 1110 mm
Rozstaw osi b.d.
Podwozie
Zawieszenie przód Widelec teleskopowy
Zawieszenie tył Wahacz wleczony
Opona przednia 120/70-12
Opona tylna 120/70-12
Hamulec przedni Tarczowy
Średnica przedniej tarczy (lub bębna) b.d.
Hamulec tylni Tarczowy
Średnica tylnej tarczy (lub bębna) b.d.
Prędkość i przyspieszenie
Prędkość maksymalna 45 km/h
Stosunek mocy do masy b.d.
Inne dane
Pojemność zbiornika paliwa 5 L
Zużycie paliwa na 100km b.d.
Wersje kolorystyczne b.d.

Dopiero zaczynam swojąprzygodę z motorami dlatego mam do Was kilka pytań :

1. Wiem, że 4t + cyl alu dociera się krócej ale prosiłbym żeby ktoś dokładnie mi to wytłumaczył np. 100km - 30km/h itp.
2. Czy olej ma więcej niż kilka wlewów ( ten obok silnika ) ?
3. Jaki olej polecacie ?

Pozdrawiam :D

1.Dociera się tak, aby nie przegrzewać, nie katować, jeździć na zmiennych obrotach, nieraz mu dać w palnik, ale nie za często, nie ma konkretnej prędkości.
2.Olej silnikowy wlewa się w miejscu czarnego bagnetu pod wydechem, wylewa się odkręcając śrubę pod skuterem.Olej przekładniowy ma wlew i wylew koło sprzęgła, ale zmienia się go o wiele rzadziej.
3.Castrol, syntetyk (nie żadne pół syntetyki czy broń Boże mineralne), klasa lepkości wg instrukcji 10W-40 i taki będzie dobry.

Wielkie dzięki Vezyr, poczekam na kilka innych uwag :D

Pozdrawiam i Szerokiej

Co do punktu 3 możesz dać inne markowe oleje, ja bym tylko Elfa i Lotosa nie brał, bo słyszałem że nie są najlepsze, no ale nie mogę potwierdzić, a i skuter aż tak nie poczuje różnicy :) Ale Castrol jakoś tak najczęściej używany chyba przez ludzi jest i są z grubsza zadowoleni 8)