Naprawa pękniętego plastiku <PORADNIK>

Wyświetla 1 wpisów z $
 • Autor
  Wpisy
 • #229373
  Anonim
  Gość
  • Postów: 89 724

  Nie jestem autorem tego tematu. Znalazłem na innej stronce i pomyślałem że komuś kto chciałby ale nie wie jak ;p może się przydać.

  By skleić własnoręcznie plastik potrzebujemy:
  – lutownica – będziemy nią spawać pęknięcie,
  – żywica poliestrowa (Repair Box) – w zestawie mata szklana i utwardzacz, 250 g za ok. 15 zł.,
  – szpachlówka wykańczająca – w zestawie utwardzacz (taki sam jak z żywicy), 250g za ok. 10 zł.,
  – pędzelki dwa mniejsze – jeden do nakładania żywicy, drugi zapasowy, gdy pierwszy się nam zniszczy, 2 zł. za szt.,
  – rozpuszczalnik Nitro bądź benzyna ekstrakcyjna – do czyszczenia pędzla i oczyszczania od tłuszczu, 4 zł.,
  – nożyczki,
  – coś do miećszania,
  – papier ścierny 200, wodny 400, wodny 800.
  Na wstępie chciałbym napisać, że nasza amatorska naprawa nie jest tak trwała jak spawanie maszyną specjalnie do tego przeznaczoną. Jednak i z tym bywa różnie.

  Połamany plastik przykręcamy w miejsce gdzie, powinien się znajdować na skuterze. Należy skręcić go tak by każda śrubka była na swoim miejscu. Ważne jest by nie ominąć żadnej z nich. Następnie bierzemy rozgrzaną lutownicę i pęknięcie na całej jego długości i nawet troszkę ponad, 'dziurawimy' obie strony w sposób taki jak na zdjęciu.
  Najpierw końce pęknięcia i środek, potem resztę pęknięcia. Gdy wyschnie roztapiamy całość z góry by była mniej więcej równa (lepiej jest jeżeli są doły niżeli górki, bo te pierwsze łatwo załatamy szpachlówką). Po wyschnięciu bierzemy gruby papier ścierny (200) i szlifujemy miejsce sklejone z wierzchu oraz od dołu na około pęknięcia (żywica będzie mocniej 'trzymała się' plastiku). Etap klejenia mamy za sobą, teraz czas na wzmacnianie 🙂


  Docinamy sobię kawałki maty szklanej odpowiednio dopasowane do kształtu pęknięcia. Pamiętajmy by zrobić dwu centymetrowy zapas z każdej strony oraz by dociąć dwie lub trzy warstwy maty.

  Bierzemy suchą szmatkę, czubek nasączamy rozpuszczalnikiem i przeczyszczamy miejsce klejenia. Następnie wlewamy odpowiednią ilość żywicy do jakiegoś pojemniczka i dodajemy utwardzacza. Im więcej go dodamy, tym żywica szybciej wyschnie (ale bez przesady :P). Logiczne, że im mniej utwardzacza dodamy tym żywica będzie wolniej schnęła, bądź nie wyschnie wcale, co jest nie lada problemem.


  Gdy już uporamy się z wymieszaniem składników czas przystąpić do zamoczenia naszego pędzelka w roztworze i nałożeniu na pęknięcie od strony WEWNÊTRZNEJ (z zewnątrz nie kleimy żywicą z powodu naszego nie doświadczenia w szpachlowaniu i szlifowaniu krzywizn). Potem nasze docięte kawałki maty nakładamy na mokre miejsce i dalej 'malujemy' żywicą, aż cała mata zostanie dokładnie zamoczona. Tak robimy z trzema warstwami maty szklanej. Teraz plastik należy odłożyć w jakieś suche i ciepłe miejsce by żywica szybciej nam wyschła. Zakończyliśmy pomyślnie etap drugi 🙂  Teraz rozrabiamy szpachlówkę z utawardzaczem. Tak jak w przypadku żywicy, lepiej dać więcej utwardzacza, by potem nie czekać długo na wyschnięcie. Po rozrobieniu, nakładamy starannie masę na sklejone pęknięcie. Należy zrobić to starannie i nie przesadzać z ilością, bo potem dużo czasu zajmie nam szlifowanie.
  Po wyschnięciu bierzemy papier ścierny '200′ i z góry delikatnie szlifujemy (nie do równej powierzchni!). Następnie wodny papier '400′ maczamy w wodzie i szlifujemy do równej powierzchni. Tak samo z papierem wodnym '800′. Jeżeli czujemy, że mamy jeszcze jakieś nierówności powtarzamy całość od nowa (rozrobienie i nałożenie szpachlówki i zeszlifowanie).

  Tak przygotowany plastik, matowimy na całej jego powierzchni papierem '800′ i oddajemy do lakiernika, bądź malujemy spray`em. Mam nadzieję, że mój poradnik pomoże Waszym skuterom wyglądać estetyczniej 😉

  Autor: Damian Bazaniak – BazA

  Mam nadzieję że się przyda ;p

  #229374
  Anonim
  Gość
  • Postów: 89 724

  Znalazłeś ten temat na scooter-stunt.com
  Wino odpowiedział w temacie „stunt ciężkimi maszynami” i podpisał że źródło scooter-stunt.com a ty zaraz założyłeś temat na jendośladzie, ale myślę że się przyda bo artykuł ciekawy.

  REKLAMA

  RZUĆ WYZWANIE MIASTU Z BMW G 310 R

  Obudź się z uśmiechem na twarzy bo każdy dzień z BMW G 310 R to szansa na spróbowanie czegoś nowego. Kompletny pakiet ma wszystko, czego potrzebujesz – w tym nowoczesne światło do jazdy dziennej. Dzięki zoptymalizowanemu silnikowi z Ride by Wire i sprzęgłem z funkcją Anti-Hopping pojazdem jeździ się intuicyjnie i zwinnie, niezależnie od tego, czy wybierasz się do pracy, na randkę czy poza miasto. Przekonaj się o zwrotności, łatwości obsługi i sportowym charakterze G 310 R i każdego dnia stawiaj sobie nowe, większe wyzwania.

  #229375
  Anonim
  Gość
  • Postów: 89 724

  Jakbyś umiał czytać to byś widział, że napisał:

  „Nie jestem autorem tego tematu. Znalazłem na innej stronce i pomyślałem że komuś kto chciałby ale nie wie jak ;p może się przydać.”

  #229376
  Anonim
  Gość
  • Postów: 89 724

  Wiem ale mówię że szybko zareagował i postanowił napisać artykuł na jednośladzie.

  #229377
  Anonim
  Gość
  • Postów: 89 724

  No wiesz ;p liczy się refleks ;]

  [ Dodano: 01-10-2009, 15:10 ]
  P.S. podklei ktoś? ;p

Wyświetla 1 wpisów z $
 • Musisz się zalogować, żeby odpowiedzieć w tym temacie.
Back to top button