Motorower dla początkującego (pytania)

Witam jeżeli chodzi o motoryzacje i motorowery jestem zupełnie zielony, planuje właśnie zakup motoroweru używanego do 1500 zł i stąd właśnie moje pytania:
- Jakie marki polecacie a jakich unikać?
- Skuter czy motorower, który będzie lepszy? (wiadomo że chodzi o 50 cc)
- Jakie są najważniejsze rzeczy które muszę sprawić i zapytać przy zakupie używanego motoroweru?
- Czy jeżeli kupie odblokowany motorower lub z silnikiem przerobionym na 70 cc, to mogę mieć problemy z przeglądem czy ubezpieczeniem?

Za wszystkie rady serdecznie dziękuje :)

Skoro masz na to 1500zł to sugeruje kupić skuter marki ^sprawny^ a nie jakiejś konkretnej. Raczej bedzie to chiński wyrób (junak, romet, router, benzer, zip, barton, toros.. itd).
Czy skuter z automatem czy motorower z biegami (bo jak rozumiem to o to pytasz) - to już kwestia tego co wolisz (a przynajmniej jak ci się na razie wydaje).
Sprawdzić musisz WSZYSTKO co się da. Im więcej sprawdzisz tym mniej bedzie niespodzianek. Najlepiej żeby to zrobił ktoś kto ma o tym pojęcie.
Odblokowany/przerobiony - nie bedzie żadnych problemów. CHyba że bedzie wypadek i ktoś zgłosi potrzebe takiego badania i jeszcze udowodni bezpośredni związek tej przeróbki z wypadkiem.

A co Jeżeli chodzi o motorowery z PRLu, ograry i simsony, nimi też warto się zainteresować?

jeżeli prowadzisz skansen lub muzeum to tak. ale jak myślisz o codziennej eksploatacji to zapomnij