MEGA problem

Witam . Bardzo prosze o pomoc . pól roku temu kupiłem skuter przez pol roku jezdzilem na umowe . mialem zapalcone ubezpieczenie i zrobiony przeglad . I teraz ubezpieczenie sie skonczylo przegląd tez i mam takie pytanie . Co ja mam robić da sie go jakos ubezpieczyc? czy najpierw musze go zajerestrowac? nie mam ciagłosci ubezpieczenia juz poltorej tygodnia , jaka kare dostane? Dalej nie mam przegladu skuterem narazie nie jezdze. Bardzo prosze odpowiedziecie na wszystkie pytania . Co mam robic

Po kupnie skuter masz miesiąc ,idz do wydziału komunikacji i powiedz że skuter kupiłeś do remontu i dopiera tera wyremontowałeś i chcesz go zarejestrować.Ubezpieczenie musisz kontynuować tam gdzie miał poprzednik

Aha dzięki. A jeszcze jedno pytanie, przyszedl mi papier od ubezpieczyciela ze mam do zapłaty 0zl także nie wiem o co chodzi.
P.S jak kupowałem skuter to miał on przegląd nie przyczepia sie do tego ze sciemniam? z gory dzięki

nawet jak sie przyczepią to nie masz wyboru. załatw to.

A co z Urzędem Skarbowym? Zapłaciłeś opłatę?

nic nie płaciłem . żadne pismo mi nie przyszlo

nie płacilem bo dalem za skuter 900zl a podobno od tysiaca placi sie skarbowke. takze moze sie nie przyczepia jak bede chcial go zajerestrowac i powiem ze kupilem go do naprawy

Nie musisz się tłumaczyć, rejestrujesz i już. Zresztą co to urząd obchodzi czy do remontu czy srontu? Masz 30 dni na przerejestrowanie i tyle, na szczęście nie ma kar za przekroczenie terminu. Za brak OC możesz dostać sporą karę, więc załatwiaj sprawę jak najszybciej.

przed przerejestrowaniem idź do ubezpieczalni w której jest ubezpieczony skuter opłać na byłego właściciela i dopiero udaj się do wydziału komunikacji wtedy żadnych komplikacji nie będziesz miał tylko w tej kolejności

Za nie zarejstrowanie pojazdu w ciagu 30 dni to masz już kare 100zł co przyjdzie mandat do zapłaty do 1 mies jak go dłużej nierejestrujesz to chyba więcej mandatu przyjdzie.
Wiem że jest mandat za to bo dostaliśmy jak samochód kupiliśmy i zarejestrowaliśmy w 32 lub 35 dniu i tak po 3 mies przyszedł mandat

To ciekawe, ja nie rejestrowałem ponad rok i żadnej kary nie dostałem. Urząd komunikacji nie ma jak Cię ukarać, policja ewentualnie przy kontroli być może jest w stanie mandat nałożyć, nie wiem, ja dostałem pouczenie.

motosklepzaw... napisał:

przed przerejestrowaniem idź do ubezpieczalni w której jest ubezpieczony skuter opłać na byłego właściciela i dopiero udaj się do wydziału komunikacji wtedy żadnych komplikacji nie będziesz miał tylko w tej kolejności

Skoro dostał kwit z ubezpieczalni to znaczy, że sprzedający zgłosił fakt zbycia pojazdu i wszelkie ruchy będą wykonywane na danych obecnego właściciela.

Tak ale najpierw niech ureguluje ubezpieczenie bo wydział komunikacji może zrobić problem jeżeli będzie nieopłacone

motosklepzaw... napisał:

Tak ale najpierw niech ureguluje ubezpieczenie bo wydział komunikacji może zrobić problem jeżeli będzie nieopłacone

zgadza się

czyli tak 1 krok udać sie do ubezpieczalni w ktorej stary wlasciciel sie ubezpieczal i mam ubezpieczyc juz na siebie? a 2 krok to wtedy ide go rejestrowac. po 3 to jeszcze nie mam przegladu , ale nie wiem czy to cos ma wspolnego z tym

Bez obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) narażasz się na płacenie - z własnej kieszeni - wysokiego odszkodowania gdy spowodujesz wypadek lub kolizję. Za brak takiej polisy grożą także surowe i nieuchronne kary finansowe.

Wysokość opłaty karnej za brak OC komunikacyjnego uzależniona jest od:

1. rodzaju pojazdu, którego posiadacz nie spełnił obowiązku ubezpieczenia:

samochody osobowe – równowartość 2- krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę,
samochody ciężarowe, ciągniki samochodowe i autobusy – równowartość 3- krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę,
pozostałe pojazdy – równowartość 1/3 minimalnego wynagrodzenia za pracę;

2. okresu pozostawania bez ochrony ubezpieczeniowej w danym roku kalendarzowym:

do 3 dni – 20% pełnej opłaty karnej,
4 do 14 dni – 50% pełnej opłaty karnej,
powyżej 14 dni – 100% opłaty karnej;

Wyjaśnij sytuację z urzędem skarbowym, mimo że skuter kosztował poniżej 900 zł musisz złożyć pit PCC-3 i czynny żal. Trzeba składać PCC-3 nawet poniżej kwoty 1000 zł bo może się okazać że zakupiony sprzęt jest wart więcej niż 1000 zł (podatek płaci się od wartości rynkowej a nie kwoty na umowie).

Ubezpieczyciel powinien przedłużyć umowę na OC ale już na Twoich danych więc trzeba zrobić nową kalkulację - dlatego na wezwaniu do zapłaty składki OC (wysyłanym automatycznie przez komputer) widnieje kwota 0 zł, po prostu błąd systemu.

Przegląd musisz mieć żeby zarejestrować sprzęt - jedziesz na SKP z dowodem i umową, tam podbijają Ci przegląd i z tym dopiero do wydziału komunikacji.

Nieświadomy autorze tego tematu - obyś za swoją niewiedzę zapłacił jak najmniej :)

Co do PCC-3 to złożyć trzeba zawsze ale jest jedna sytuacja, kiedy cena jaką ma się na umowie jest nie do podważenia w urzędzie. Wiem z autopsji, że jeśli pojazd nie widnieje w EUROTAX i urząd nie ma go w bazie, to cena z umowy jest wtedy obowiązującą. No chyba, że pojazd miałby rok czyli nówka, wtedy takie 900zł byłoby mocno podejrzane.

Nie trzeba wcale składać deklaracji zawsze, taką informacje usłyszałem w urzędzie skarbowym, choć nie wiem czy nie jest to zależne od konkretnych jednostek i ich interpretacji przepisów. Tak jak napisał degename, powinieneś załatwić sprawę w tej kolejności

1. Ubezpieczyciel
2. SKP
3. Urząd komunikacji

Jeśli obawiasz się urzędu skarbowego to możesz podejść i się dowiedzieć. W przypadku motorowerów brane są kwoty z umowy i jeśli nie jest to prawie nowy sprzęt za 900 zł to nikt nie powinien się doczepić.

Kiedy jednak naliczyliby Ci jakiś podatek to wystarczy napisać "czynny żal", by uniknąć płacenia mandatu skarbowego. Jedynie naliczą odsetki za przekroczony termin, groszowe sprawy.

W przypadku braku OC możesz sporo zapłacić i to nie tylko w przypadku kontroli policji, ale również UFG może nałożyć karę jeśli wykryje w systemie brak ubezpieczenia. W Twoim wypadku 560 zł.