Ładowanie aku przez gniazdo zapalniczki

Posiadam Kymco Downtown 125 r.2013. Ponieważ żeby dostac sie do akumulatora w celu np. naładowania trzeba sciągnąć siedzisko z kufrem (w nowszych modelach wystarczy otworzyć kufer) stad moje pytanie:
Czy jest taka możliwosć ładowania aku przez gniazdo zapalniczki? Jesli tak, w jaki sposób to zrobić?

  1. Czy gniazdo zapalniczki działa z wyłączonym zapłonem?

  2. Jaka jest grubość przewodów gniazda zapalniczki (miedziane, bez izolacji)?

  3. Czym zamierzasz ładować akumulator? Jakie natężenie prądu daje ładowarka?

Jeżeli na gnieździe zapalniczki masz cały czas napięcie 12V - nawet po kilku minutach od wyłączenia zapłonu - da się to zrobić. Sprawdź jaki bezpiecznik znajduje się na tych przewodach. Pewnie będzie to bezpiecznik równy lub większy 5A. Typowa ładowarka do motocyklowych akumulatorów da Ci mniejsze natężenie prądu, więc przewody elektryczne wytrzymają. Zostanie tylko kwestia dorobienia sobie “adaptera” do ładowarki, ale to banalnie proste, bo można wykorzystać starą wtyczkę 12V.

Tylko oczywiście nie wpadnij na pomysł odpalania silnika za pomocą prostownika przez to gniazdo.

OK :slight_smile:
Dzieki za odpowiedz. Sprawdze jak to u mnie wygląda.

ponieważ w moim x maxie akumulator jest schowany pod czaszą , w dniu kiedy padł i go wymieniałem wyprowadziłem sobie kable do ładowania. Polecam to i tobie. Dobrze zabezpiecz !!!

Tez mam taki pomysł. Akurat w tym miejscu na aku mam okno do gniazda diagnostycznego, zamykanego na zatrzask i wtedy przez kufer miałbym dostep.
Ale przez gniazdo byłoby bez kombinowania