Kupno motorowera 50ccm, porada

Witam, mam 20lat I jakoś się nie pale się do jazdy autem, bardzo chciałem jeździć motorami choć nigdy nie miałem lecz zamierzam to zmienić, jestem w tym zielony więc chciałem się dowiedzieć tutaj czy warto.

Pierwsze pytanie to czy opłaca się kupować motorower o pojemności 50ccm na początek żeby się nauczyć jeździć i czy nie przejdzie mi po kilku miesiącach, jak tak to jaki? Myślę wydać koło 3 tysięcy nowy bo z używanymi różnie bywa a nawet nie mam kogo się doradzić.

Drugie pytanie to z tego co wiem 50ccm jest tylko na dowód, czyli odblokowanie do 80km jest nie legalne tak? Albo legalne ale bym musiał mieć prawko na to. (jeśli się myślę w czymś proszę pisać)

Trzeci pytanie to jak wygląda z zarejestrowaniem takiego motocykla, ile trzeba mniej więcej wydać? OC AC niezbędne to jest?
Dzięki za wszystkie odpowiedzi.

jak wydasz około 3000 zł na nowy to znaczy że kupisz jednego z najtańszych chińczyków i zaręczam ci że tez może bardzo róznie z nim być.

jazda na dowód jest możliwa jeżeli ukończyłes 18 lat przed lipcem 2013 roku - ty musisz mieć prawko.
Odblokowywanie zawsze jest nielegalne bo zmienia to klasyfikacje pojazdu na wyższą i nawet jak masz uprawniania na wyższa kategorie to i tak sie jakby zmienia rodzaj ubezpieczenia.
Niezbędne i obowiązkowe jest OC. Kosztuje troche ponad stówke i koszty rejestracji też w tej okolicy. Koszty rejestracji sobie wygooglasz bo to są ceny z ustawowe i stałe wszędzie