Kufry ze światłem stop - czy to zgodne z prawem ?

Nurtuje mnie sprawa tzw. kufrów elektrycznych dostępnych na rynku czyli takich z dodatkowym diodowym światłem stop. Czy takie oświetlenie jest legalne, nie powinno posiadać homologacji ? - tak jak w przypadku samochodowych świateł do jazdy dziennej.

Muszą być z homologacją.
W przepisach generalnie masz ustalone jakie odległości minimalne powinny być pomiędzy poszczególnymi światłami.
Stop na kuferku jest generalnie dla Twojego bezpieczeństwa, więc nie sądzę, żebyś kupując nawet taki bez homologacji miał z tego tytułu problemy.
Wystarczy popatrzeć ile samochodów po wiejskim tuningu jeździ z ledowymi światłami do jazdy dziennej i nikt się ich nie czepia.

Ostatecznie darowałem sobie opcję kufer "srebrny średnich rozmiarów za światłem stop" gdyż :
- są za drogie,
- pojemność i wymiary raczej mało skuterowe tzn. powyżej 60 cm szerokości,
- srebrnych jest mało na rynku i wybór jest mocno ograniczony,
- można sprowadzić wymarzoną wersję ale trzeba poczekać miesiąc czasem dwa i cena wtedy też zabija.
- do kosztu kufra trzeba naturalnie doliczyć odpowiedni bagażnik
Ostatecznie zdecydowałem się na czarny Kappa K37NT Tech i w sumie fajnie to wygląda - foty można zobaczyć w mojej galerii w profilu

Ten kuferek aż się prosi, żeby mu tam kierunki zrobić :)

Może za jakiś czas pomyślę o tym.
Na stronie producenta http://www.kappamoto.com/cases/Monolock-/K37-TECH jest w opcjach "light" ale żaden ze sprzedawców nie kwapi się żeby wyjaśnić czy to chodzi o kierunki, światło stop czy też może oświetlenie wnętrza

Są dwa idealne klosze na kierunki, biorąc pod uwagę ich kształt, wsadził bym tylko kierunki.

Zazwyczaj Kappa i Givi (w zasadzie jest to to samo) mają do swoich kufrów opcjonalne światło stop (odpowiednim zestaw dedykowanyn do typu kufra), kierunków jeszcze nie spotkałem. W akcesoriach do kufra który podałeś też jest taki zestaw http://www.kappamoto.com/cases/Optional/V108K

A tu skład zestawu i cena w euro
http://www.kappamoto.ro/genti-moto-top-laterale/957-stop-frana-geanta-moto-k37-k47.html

Dzięki Raven za info - popytam ile taki zestaw V108K kosztuje w PL.
Mam nadzieję, że zamontowanie takiego bajeru nie koliduje z rozłączeniem kufra od płyty monolock tzn. jest jakiś styk w podstawie kufra tak sobie wyobrażam ...

Nie koliduje, wszystkie połączenia są na sprężynujących stykach (miedzy kufrem i płytą i drugie między dolna i górną częścią kufra). W linku który podesłałem są to takie czarne elementy z widocznymi stykami (na samej górze jest styk z kablem montowany do płyty i podłączany do instalacji skutera, niżej dwa styki połączone kabelkiem to elementy do dolnej części kufra i jeszcze pojedyńczy styk do górnej części do którego dochodzą kable z dod. światła stop). Podpięcie do świateł stop jest też banalne, w komplecie są specjalne spinki do wpięcia kabelków w przewody dla świateł stop (na zdjęciu jasnoniebieskie).

Ciekawe czy można dokupić srebrne elementy wieka tego kufra tak żeby wyglądał w ten sposób

Waszym zdaniem lepiej będzie to wyglądać na srebrnym ND ?
Zadałem pytania o ceny sprzedawcy i czekam co odpisze.

http://www.kappamoto.com/cases/Optional/KC47--
Pytanie czy są dostępne w PL i czy nie taniej polakierować czarny u lakiernika samochodowego (to materiał podobny do tego z którego są zderzaki więc lakier powinien trzymać).

Pisałem o kierunkach bo widziałem u kogoś z burgmaniaków taki patent. Miał normalnie kierunki a na środku stopa. Kufer jakiś markowy i światełka prawdopodobnie oryginalne, wszystko na ledach ładnie wkomponowanych.

Dostałem maila od sprzedawcy że może sprowadzić zarówno światło stop jak i srebrne wykończenie pokrywy ceny ma mi przesłać w poniedziałek.

Powiem Ci maxell, że przed zakupem interesowałem się również innym modelem kufra który ze względu na kształt odblasków jeszcze lepiej prezentowałby się z kierunkowskazami a mianowicie Givi B37 Blade Tech

niestety jego dostępność w Polsce jest zerowa (trzeba zamawiać u producenta a to oznacza ponad miesiąc czekania). Naturalnie duże B47 Blade są dostępne od ręki.

Wiesz co, gdyby faktycznie bardzo mi zależało na światełkach to i miesiąc bym poczekał :)

Dostałem odpowiedź. O ile światło stop w cenie 160 zł jeszcze może w przyszłości przemyślę to srebrna dekoracja za 250 zł to już przegięcie (65% ceny kufra)