Junak RSX problem z mocą

Cześć, mam problem z silnikiem. Junak ma pokonane ponad 4 tys km i wymienioną swiece.Mam go od samego początku i już wtedy zauważyłem ,że Junak za każdym razem osiągał inną prędkość na tym samym odcinku drogi przy podobnej pogodzie więc wina nie leży po stronie za małej mocy maksymalnej czy pogody.Największym zaskoczeniem było dla mnie gdy wyjechałem na dłuższą przejażdżkę i prędkości jakie osiagałem podczas powrotu do domu.To było ewidentnie czuć, motocykl osiągał prędkości t.j na ekspresówce miał więcej mocy chociaż by wjeżdzając pod góry po prostu się nie mulił.Od tamtego czasu nie udało mi się osiągnąć tej predkości.Próbowałem zmusić serwis ,żeby mi pomogli ale wykręcali się i po prostu mnie zbywali a haj za ,SERWIS’’ potrafili wziąć.Samemu sterałem się zrozumieć o co w tym wszystkim biega i zauważyłem:
Moc silnika byłą znacznie wieksza gdy jechałem z stałą prędkością około 70km/h na 5 biegu przez kilka km
Gdy motocykl osiągał już prędkości ponad 100km/h, zmiana biegu na niższy np podzczas zawracania czy hamowania powodowała natychmiastowe zmniejszenie prędkości maksymalnej i osiągnięcie 90km/h było już wyzwaniem.
Pewnego dnia,gdy wróciłem do domu z pracy na motocyklu ,wyłączyłem silnik i odczekałem około 10min.Wyjechałem na ulice i od samego początku manetka do końca i wtedy również silnik ewidentnie miał więcej mocy ,niż wtedy jak wracałem do domu po pracy.
Dlatego moje pytanie co mogę samemu sprawdzić ,zmienić, podłączyć pod kompa .Może ktoś miał podobny problem z Junakiem m12 .Za pomoc z góry dzięki.