Jazda z prawkiem

Witajcie.
Nie wiem czy gdzieś to było poruszane bo szukałem i nie znalazłem.
A więc - co grozi za poruszanie się odblokowanym skuterem z prawem jazdy A2. Zakładam, że zabranie dowodu rejestracyjnego ale czy tylko tyle?

Nic Ci nie grozi :)

Przy standardowej kontroli to nic Ci nie grozi praktycznie, jednak przy wypadku z rannymi to masz problem bo nie chroni Cię OC, jeśli oczywiście dojdą, że maszyna jest odblokowana.

Dokonaj odpowiednich zmian w dowodzie rejestracyjnym i spokojnie możesz śmigać. Pojemność się nie zmienia, więc opłaty również.
W urzędzie mogą mieć problem, bo raczej się tego nie praktykuje.
I to jest właśnie paranoja, z jednej strony masz motorower, a z drugiej motocykl.
Żeby prawnie było ok, muszą Ci to zmienić, a jeśli odmówią, zarządaj tego na piśmie z odpowiednim uzasadnieniem.

maxell napisał:

Dokonaj odpowiednich zmian w dowodzie rejestracyjnym i spokojnie możesz śmigać.

Problem polega na tym, że według ustawy "Prawo o ruchu drogowym" motorowerem jest pojazd pojemności poniżej 50ccm i prędkości maks. 45km/h, a motocyklem jest pojazd o pojemności powyżej 50ccm. W związku z tym wg prawa nie istnieje taki twór, który ma silnik poniżej 50ccm i prędkość większą niż 45km/h. Aby dało się zarejestrować odblokowany (czyli vmax > 45km/h) motorower jako motocykl to należy wsadzić większy cylinder :).

Jeśli masz prawo jazdy kategorii A2 i poruszasz się odblokowaną 50- tką, zarejestrowaną na 50 ccm:

- posiadasz uprawnienia do kierowania pojazdem
- dokumenty pojazdu (dowód rejestracyjny, ubezpieczenie) są po prostu nie ważne bo jest niezgodność dane w dowodzie <-> stan faktyczny

czyli jeśli ktoś się zorientuje że tak jedziesz, to w najgorszym wypadku, w razie wypadku, płacisz z własnej kieszeni za skutki materialne i zdrowotne poszkodowanych - np dożywotnią rentę kilka tyś zł miesięcznie

można niby dokonać zmian w dowodzie:
- odblokować w odpowiednim zakładzie, pobrać dokument potwierdzający, iść do wydziału komunikacji zmienić dane w dowodzie, od nowa ubezpieczyć pojazd już jako motocykl..

lepiej sprzedaj i kup coś większego

Dlatego mówię, że to idiotyzm, bo motorower to:
- jednośladowy lub dwuśladowy pojazd, posiadający dwa, trzy lub cztery koła jezdne, wyposażony w silnik spalinowy o pojemności do 50 cm³ lub niewielki silnik elektryczny, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h -
Ale wszystko co te ograniczenia ma zdjęte już jest traktowane jako motocykl. Ktoś po prostu nie przemyslał tego do końca, jak zwykle.

Dobra nie mówmy o wypadku ale przy normalnej kontroli drogowej to mam rozumieć, że zabiorą mi dowód rejestracyjny i hmm laweta czy będę mógł jechać dalej? I jak wysoki byłby mandat?

Policja w takim wypadku motocykli itp nie holuje.
Będziesz mógł pojechać, tylko bez dowodu, dostaniesz potwierdzenie.
Mandat...no cóż, jeśli stwierdzą, że masz odblokowany, a mają prawo wsiąść i się przejechać (nie praktykuje się tego, ale jest takie prawo), jeśli pojedzie szybciej niż 45 km/h, dostajesz pajdę za:
1. stan techniczny nie zgodny z dowodem rejestracyjnym
2. brak oc (tu stawki bardzo wysokie)
Co do samych kwot to sobie wygoogluj.

Generalnie przy zwykłej kontroli nikt Ci nic nie zrobi. Sprawdzą uprawnienia i wnikać nie będą.