jazda poboczem a przepisy drogowe

czesc moje pytanie brzmi
czy mozna jezdzic poboczem drogi jak jest linia ciągła bo słyszałem ze nie mozna i trzeba jezdzic normalnym pasem ruchu i czy mozna dostac mandat za jazde poboczem bo to dla naszego bezpieczenstwa samochody smigaja 100 ka a my przepisowo do 45 - 50 max

Skuter nie jest pojazdem uprzywilejowanym :) Obowiązują nas te same przepisy :)

ale lipa jest ja sie troche boje jezdzic jak jest duzy ruch wąskiej drodze kiedys było cos takiego ze ten pas jest pasem wolnego ruchy czy cos takiego

Nikt Ci za to mandatu nie wlepi chyba że jakiś idiota. Jedź sobie spokojnie poboczem będziesz stwarzał mniejsze zagrożenie.

tak i tu jest racja w razie czego mozna tak wmawiac panom z drogówki
jakby co

Dział 3, Art. 16.5. Kierujący pojazdem zaprzęgowym, rowerem, motorowerem, wózkiem ręcznym (...) są zobowiązani poruszać się po poboczu, chyba że nie nadaje się ono do jazdy (...)

skutery powinny poruszać się bądź poboczem, bądź skrajnie prawym pasem jezdni.

A o lini ciąglej już pisano w skuterowie
qazwsxedc napisał: "po niczym co jest oddzielone linią ciągłą od pasa ruchu w prawo nie wolno jeździć, bo jest to poporstu pobocze albo pas awaryjny.
A nawet jeśli jest linia ciągła to zezwala ona na postój lub zastrzymanie, ale nie na jazde! "

mam blokady i czy z górki czy na prostej jedzie max 50 i czy da sie cos zdjac zeby chociaz z górki jechał wiecej czy to jest blokada ogólna skuter zipp tops

Ragaz, czyli wg. prawa trzeba i jednocześnie nie można jeździć poboczem? Wtf? Trzeba, bo tak, i nie można, bo jest oddzielony linią ciągłą?

hehe... prawo o ruchu drogowym w naszym kraju nie dorosło jeszcze do skuterów jest po prostu zacofane .
Czasem z jego interpretacją ma kłopoty policja.
ale:
-kierujący autem czy skuterem wg. przepisów to użytkownik w ruchu drogowym .

-Jednak skuter w myśl przepisów ma poruszać się prawą stroną swojego pasa jezdni lub poboczem j/w
- Sytuacja opisana w pierwszym poście dotyczy wiaduktów , poboczy na drogach ekspresowych , tam z reguły jest ciągła linia z prawej strony i ona w/g. przepisów służy do postoju a nie do jazdy .
w sytuacjii dużego ruch sam na wiaduktach zjeżdżam na pas "awaryjny" aby dać mozliwośc wyprzedzenia mnie kierowcom aut, i to nie tylko że jadą jak wariaci ale dla własnego dobra ,i to jest niedozwolone jak pisałem takie prawo.... to tak jak jazda pasem dla autobusów

a co poradzicie mi z ta blokadą zeby z górki chociaż jechał szybciej?

To teraz ja zadam pytanie bo nawet dziś miałem taką okazje i sam nie wiem jak jest poprawnie. Jadę sobie drogą na której są 2 pasy z czego po jednym w jedną stronę i jest dość szerokie pobocze które oddzielone jest linią przerywaną - tu rozumiem mam jechać poboczem ale co gdy nagle lina oddzielająca pobocze zmienia się na ciągłą a ja dalej jadę poboczem ? Wtedy jechać dalej poboczem czy wrócić na normalny pas ?

No nagle się nie zmienia:) Musisz wrócić na pas jezdni.

ja tam wole cisnąć środkiem swojego pasa, omijać jak najwięcej dziur, jeżdzam tylko jak duży ruch.

bitronxp1 napisał:

czesc moje pytanie brzmi
czy mozna jezdzic poboczem drogi jak jest linia ciągła bo słyszałem ze nie mozna i trzeba jezdzic normalnym pasem ruchu i czy mozna dostac mandat za jazde poboczem bo to dla naszego bezpieczenstwa samochody smigaja 100 ka a my przepisowo do 45 - 50 max

Nie można jeździć poboczem, jeżeli oddzielone jest od jezdni linią ciągłą i przerywaną. Można zatrzymać się na poboczu od strony lini przerywanej, lub w przypadku awari, bądź unieruchomienia pojazdu np. z powodu braku paliwa, na poboczu z linią ciągłą, ale musi zostać to zasygnalizowane trójkątem ostrzegawczym, lub (i), światłami awaryjnymi.

Kapuchon napisał:

To teraz ja zadam pytanie bo nawet dziś miałem taką okazje i sam nie wiem jak jest poprawnie. Jadę sobie drogą na której są 2 pasy z czego po jednym w jedną stronę i jest dość szerokie pobocze które oddzielone jest linią przerywaną - tu rozumiem mam jechać poboczem ale co gdy nagle lina oddzielająca pobocze zmienia się na ciągłą a ja dalej jadę poboczem ? Wtedy jechać dalej poboczem czy wrócić na normalny pas ?

Wogóle nie możesz jeżdzić poboczem, nawet jeżeli jest linia przerywana. Pobocze służy do zatrzymania się, lub postoju w razie awarii.

Pietro nie zgodzę się, kiedyś czytałem kodeks i było tam, że pobocze służy do postoju pojazdów, jazdy wierzchem, motorowerem itp itd.

Jeżeli ktoś ma wątpliwości tu jest jakiś art o tym:
http://www.styl.pl/samochody/szkola-jazdy/news-jakie-sa-zasady-jezdzenia-po-poboczu,nId,64839

Dobrze Michał, tylko powiedz mi, gdzie to ma zastosowanie? W mieście pobocze stanowi chodnik dla pieszych, lub drogę dla rowerów, natomiast malowane pasy oddzielające pobocze, od jezdni występuje głównie na drogach, gdzie motorowerzysta wogóle nie powinien wjeżdżać, tym bardziej furmanka, czy konno wierzchem ;)

Np. na drodze z Brzozy do Bydgoszczy jest taka fajna, czteropasmowa, dwujezdniowa droga i tam jest właśnie szerokie asfaltowe pobocze. Gdy jeszcze starym skuterem jeździłem do BDG to na tej drodze wbijałem na pobocze, ładnych kilka km tam się jedzie. Kurdę, dawno tam nie byłem. Jestem ciekaw, czy już zrobili ślimaka :).

MichalWujak napisał:

Kurdę, dawno tam nie byłem. Jestem ciekaw, czy już zrobili ślimaka :).

To jedź zobaczyć :)

Ja tam asfaltowymi poboczami jeżdżę i nie narzekam. Przykład: DK 50, tranzyt TIR. Lipiec 2010, powrót z Żyrardowa, godzina 22. Do przebycia mam 40 km drogą, po której jeździ masa ciągników z naczepami. Noc. Droga ma szerokie, asfaltowe pobocze od jezdni odgrodzone linią ciągłą. Przez pierwsze dwa kilometry jadę normalnie pasem ruchu potem zjeżdżam na pobocze i nim jadę dalej. Dlaczego ? Albowiem TIRy trąbiły, mrugały długimi, spychały... Do tego podmuch ściągający w prawo... Jadąc poboczem nikt na mnie nie trąbił, nie mrugał długimi. Elegancko.

Często jeżdżę tą drogą i pytanie czy normalnie legalnie mogę jeździć po niej poboczem ? Pytam bo nad każdymi światłami które tam są znajdują się kamery. Jeżeli włączycie tryb satelity i zrobicie przybliżenie doskonale widać jakie to pobocze jest.

http://www.zumi.pl/,,,18.7955936,50.2347728,1,4,namapie.html?userMapPointText=Droga+z+poboczem&userMapPointX=18.787568&userMapPointY=50.233503999999996

PS. To jest ekspresówka ? O.o