Jazda na dowodzie tymczasowym

Jak to jest z tym dowodem tymczasowym ? Niczym on się nie różni od normalnego dowody, z tym że można poznać po dacie urodzenia czy ukończone 18 lat. Można na nim jeździć na 50cc tak samo jak na normalnym dowodzie ?

Ludzie, załamujecie mnie... Dowód tymczasowy może sobie nawet 5 letnie dziecko wyrobić. To znaczy, że może pełnoprawnie jeździć 50cc? Chyba raczej nie...

Teoretycznie wynika że nie można, ale każdy wie jakie mamy prawo w PL ;]
Chciałbym wiedzieć bo na pewno jest jakaś luka na to.

Musisz miec ukończone 18 lat, aby jeździc pełnoprawnie na dowodzie osobistym.

Luki żadnej na to raczej nie ma.
Chyba, że policjant nie popatrzy na datę urodzenia i się nie skapnie, że to dowód tymczasowy. Mój kolega jak nie miał karty wyrobionej, a nie miał jeszcze 18 lat to raz jak go policja zatrzymała dał właśnie dowód tymczasowy policjantowi, ten się nie skapnął, że to dowód tymczasowy i go puścił.

Po pierwsze to nie ma czegoś takiego jak dowód tymczasowy... Jest zwykły dowód osobisty, tyle, że przed 18 wyrabiają na 5 lat. A żeby móc kierować motorowerem potrzeba mieć 18 lat ukończone. Dowód osobisty można bodajże od 13 roku życia sobie wyrobić.

Jest dowód tymczasowy. Małym dzieciom także można wyrabiać.
Od 13 roku życia można mieć konto w banku.

dokładnie, moja siostra ma dowód tymczasowy, ma 5 latek, ja mam 14 i mam dowód osobisty i konto... :D

Madi, dowód można wyrobić bez ograniczeń wiekowych. Ja wyrabiałem w wieku 11 lat.

I po co dowód w takim wieku?Mi w sumie jako dorosłemu nie jest potrzebny :D No tyle że trzeba tożsamość dowodem potwierdzać, na Prawo Jazdy nie da rady :D

Mi był potrzebny, bo jechałem za granicę, a paszport już był nie ważny.

Ja tak samo z tym paszportem miałem i wyrobiłem dowód, a w ogóle to fajne potwierdzenie tożsamości, już nie musisz tej "legitymacji szkolnej" np. w bankach, czy gdziekolwiek okazywać ;)

jak w sklepie o dowód spytają to tylko wtedy się przydaje :)
Ryglos to nie wiedziałem, że nie ma ograniczeń, kiedyś było od 13 lat

Najczęściej się przydaje jak się wyjeżdża za granicę, albo jak się zdaje na A1 lub B1 nie mając 18 lat .

Dowód osobisty można wyrobić od razu po urodzeniu (po zgłoszeniu w urzędzie stanu cywilnego) i jest wydawany na 5 lat z prostego powodu, wygląd dziecka szybko się zmienia.
A po co dziecku dowód? Jak jedziesz za granicę w strefie schengen, dziecko musi mieć dowód. My młodemu wyrobiliśmy właśnie na potrzeby wyjazdu.
A do autora wątku - przepisy są jasne i jednoznaczne, nie masz 18 lat, nie jeździsz, chyba że masz inne uprawnienia. Dowód to tylko potwierdzenie Twoich danych, wieku i adresu.