Jak to jest z rejestracją motoroweru na osobę niepełnoletnią ?

Kupiłem motorower i spisałem umowę na siebie, z racji ze nie mam jeszcze dowodu osobistego w miejsce na umowie wpisałem numer dowodu rodzica.( tak przeczytałem w internecie) Czy pojazd będę mógł teraz normalnie przerejestrować bez żadnych problemów ?

a imię i nazwisko rodzica też wpisałeś?
bo jak podałeś swoje dane i numer dowodu rodzica to masz w ręku nieważny dokument

No właśnie tak zrobiłem bo przeczytałem tak w internecie

Więc co mogę zrobić w danej sytuacji jeśli sprzedam go to ktoś będzie mógł go zarejestrować ?

Jesteś nieletni - nie masz "zdolności do czynności prawnych". Osoba pełnoletnia może takie umowy zawierać (dawniej chodziło o NIP, dziś wystarczy PESEL). Czyli biegusiem do sprzedającego i spisujcie nową umowę gdzie po stronie kupującej musi być co najmniej jedna osoba pełnoletnia. Ewentualnie możesz wyrobić coś takiego jak dowód tymczasowy (ale szczegółów nie znam).
Jeśli będziesz w przyszłości sprzedawał ten pojazd to pamiętaj, że sprawa będzie musiała przejść przez sąd który wyrazi zgodę (lub nie) na sprzedaż. Będzie to bezpośrednio związane z osobą nieletnią figurującą na twojej umowie zakupu - prawni opiekunowie nie mogą sprzedać tzw majątku dziecka bez zgody sądu.

Wojtek Bąk napisał:

Więc co mogę zrobić w danej sytuacji jeśli sprzedam go to ktoś będzie mógł go zarejestrować ?

Nie sprzedasz go, chyba że takiemu samemu oszołomowi.
Nie sprzedasz go bo nie masz prawa go sprzedać bo:
a) nie masz zdolności prawnej
b) NIE JEST TWÓJ bo umowa którą "zrobiłeś" nie jest ważna.
Trzeba mieć słabo w głowie żeby wpaść na to żeby do swoich danych podać nr dowodu osobistego rodzica i myśleć że to przejdzie.

Wombat niewiedza niewiedzą co poradzisz ale co za debil umieszcza swoje śmieszne poradniki co więcej dlaczego nikt tego nie poprawił zalatuję troszkę mielochem bo tam są tacy spece

niekoniecznie mielochem tylko małolactwem i nieobyciem - tak ogólnie. Jako stary pierdziel mogę pogderac że to jakieś takie powszechne teraz. Przyznam że w życiu nie wpadłem na taki numer żeby podawać nr dokumentów starych przy własnych danych.
Dla kolego jest rada która dotyczyła bzykania na wakacjach - nie uważałeś co robisz to teraz rób co uważasz :)
Opcja nr 1
Dzwonisz do sprzedającego, mówisz mu żeby nie szedł z tą umową do Wydziału Komunikacji bo jak zweryfukują dane nabywcy z Umowy to zrobi sie dym. Mówisz o tym tacie i mamie i oni muszą umowę jeszcze raz przepisać ze Sprzedającym. NA SIEBIE z tobą ew. jako współwłaścicielem.
Opcja nr 2.
Nie ma.

Koleś od którego kupilem jeszcze nic nie zgłaszał wiec jest opcja spisania nowej umowy, a da rade jakoś spisać umowę tylko na mnie na legitymacje czy cos ? Czy tylko na rodziców ?

A i jeszcze jedno bo ja tą umowę juz zgłosiłem w urzędzie skarbowym i normalnie mi przyjęli to jeśli spisze nową to muszę ją zgłaszać ?

skarbowy sie z wydz. komunikacji nie kontaktuje chyba że trwa jakieś dochodzenie. skarbowke interesuje podatek.
Miej sobie tą umowe dla skarbówki jak już poszła. Drugą KONIECZNIE spisz dla siebie (wydziały komunikacji, rejestracja, ubezpieczenie,sprzedaż).
I módl się żeby to nie wyszło.

Czyli spisać nową ale nie zgłaszać w skarbówce czy zgłosic ? Jak spisze nowa to co wpisać w miejsce NF dowodu tożsamości ? Legitymacje ?

chłopaku, masz spisać umowę na osobę MAJĄCĄ ZDOLNOŚĆ DO CZYNNOŚCI PRAWNEJ. Dorosłą.
Cichcem go kupiłeś i trzęsiesz portami przed starymi ?

Obecnie twoim podstawowym identyfikatorem jest PESEL (https://pl.wikipedia.org/wiki/PESEL). To nim powinieneś się posługiwać. Legitymację szkolną możesz schować do kieszeni albo powiesić na ścianie - w żadnym urzędzie nie jest traktowana jako numer ewidencyjny obywatela. W każdym razie nigdzie w rubrykach nie widziałem miejsca na "legitymację szkolną".

Wombat napisał:

chłopaku, masz spisać umowę na osobę MAJĄCĄ ZDOLNOŚĆ DO CZYNNOŚCI PRAWNEJ. Dorosłą.
Cichcem go kupiłeś i trzęsiesz portami przed starymi ?


Tak jak pisze Wombat. Na umowie musi być co najmniej po jednej osobie dorosłej po każdej ze stron (strony to kupujący i sprzedający).

No ok spisać nowa umowę na rodzica ale zgłaszac ją w urzędzie skarbowym tak jak bym go normalnie kupił czy nie ?

zostaw ten skarbowy. zasadniczo formalności dokonałeś i transakcje zgłosiłeś. najzabawniejsze że w dobrej wierze.

Ale jak teraz spisze nowa umowę ta rodzica a nie na mnie to juz nie zgłaszać ?