Jak to jest z rejestracją motoroweru na osobę niepełnoletnią ?

Wyświetla 1 wpisów z $
  • Autor
    Wpisy
  • #192818 Reply
    Wojtek Bąk
    Użytkownik
    • 1

Kupiłem motorower i spisałem umowę na siebie, z racji ze nie mam jeszcze dowodu osobistego w miejsce na umowie wpisałem numer dowodu rodzica.( tak przeczytałem w internecie) Czy pojazd będę mógł teraz normalnie przerejestrować bez żadnych problemów ?

#192821 Reply
    Wombat
    Moderator
    • 55

a imię i nazwisko rodzica też wpisałeś?
    bo jak podałeś swoje dane i numer dowodu rodzica to masz w ręku nieważny dokument

REKLAMA

SCORPION EXO 520 AIR

Zobacz co oferuje najlepszy kask motocyklowy w segmencie.

#192822 Reply
    Wojtek Bąk
    Użytkownik
    • 1

No właśnie tak zrobiłem bo przeczytałem tak w internecie

#192823 Reply
    Wojtek Bąk
    Użytkownik
    • 1

Więc co mogę zrobić w danej sytuacji jeśli sprzedam go to ktoś będzie mógł go zarejestrować ?

#192824 Reply
    eadem
    Uczestnik
    • 11

Jesteś nieletni – nie masz „zdolności do czynności prawnych”. Osoba pełnoletnia może takie umowy zawierać (dawniej chodziło o NIP, dziś wystarczy PESEL). Czyli biegusiem do sprzedającego i spisujcie nową umowę gdzie po stronie kupującej musi być co najmniej jedna osoba pełnoletnia. Ewentualnie możesz wyrobić coś takiego jak dowód tymczasowy (ale szczegółów nie znam).
    Jeśli będziesz w przyszłości sprzedawał ten pojazd to pamiętaj, że sprawa będzie musiała przejść przez sąd który wyrazi zgodę (lub nie) na sprzedaż. Będzie to bezpośrednio związane z osobą nieletnią figurującą na twojej umowie zakupu – prawni opiekunowie nie mogą sprzedać tzw majątku dziecka bez zgody sądu.

#192828 Reply
    Wombat
    Moderator
    • 55

Wojtek Bąk napisał:

Więc co mogę zrobić w danej sytuacji jeśli sprzedam go to ktoś będzie mógł go zarejestrować ?

Nie sprzedasz go, chyba że takiemu samemu oszołomowi.
    Nie sprzedasz go bo nie masz prawa go sprzedać bo:
    a) nie masz zdolności prawnej
    b) NIE JEST TWÓJ bo umowa którą „zrobiłeś” nie jest ważna.
    Trzeba mieć słabo w głowie żeby wpaść na to żeby do swoich danych podać nr dowodu osobistego rodzica i myśleć że to przejdzie.

#192830 Reply
    Krupek
    Uczestnik
    • 7

Wombat niewiedza niewiedzą co poradzisz ale co za debil umieszcza swoje śmieszne poradniki co więcej dlaczego nikt tego nie poprawił zalatuję troszkę mielochem bo tam są tacy spece

#192835 Reply
    Wombat
    Moderator
    • 55

niekoniecznie mielochem tylko małolactwem i nieobyciem – tak ogólnie. Jako stary pierdziel mogę pogderac że to jakieś takie powszechne teraz. Przyznam że w życiu nie wpadłem na taki numer żeby podawać nr dokumentów starych przy własnych danych.
    Dla kolego jest rada która dotyczyła bzykania na wakacjach – nie uważałeś co robisz to teraz rób co uważasz 🙂
    Opcja nr 1
    Dzwonisz do sprzedającego, mówisz mu żeby nie szedł z tą umową do Wydziału Komunikacji bo jak zweryfukują dane nabywcy z Umowy to zrobi sie dym. Mówisz o tym tacie i mamie i oni muszą umowę jeszcze raz przepisać ze Sprzedającym. NA SIEBIE z tobą ew. jako współwłaścicielem.
    Opcja nr 2.
    Nie ma.

#192839 Reply
    Wojtek Bąk
    Użytkownik
    • 1

Koleś od którego kupilem jeszcze nic nie zgłaszał wiec jest opcja spisania nowej umowy, a da rade jakoś spisać umowę tylko na mnie na legitymacje czy cos ? Czy tylko na rodziców ?

#192840 Reply
    Wojtek Bąk
    Użytkownik
    • 1

A i jeszcze jedno bo ja tą umowę juz zgłosiłem w urzędzie skarbowym i normalnie mi przyjęli to jeśli spisze nową to muszę ją zgłaszać ?

#192844 Reply
    Wombat
    Moderator
    • 55

skarbowy sie z wydz. komunikacji nie kontaktuje chyba że trwa jakieś dochodzenie. skarbowke interesuje podatek.
    Miej sobie tą umowe dla skarbówki jak już poszła. Drugą KONIECZNIE spisz dla siebie (wydziały komunikacji, rejestracja, ubezpieczenie,sprzedaż).
    I módl się żeby to nie wyszło.

#192849 Reply
    Wojtek Bąk
    Użytkownik
    • 1

Czyli spisać nową ale nie zgłaszać w skarbówce czy zgłosic ? Jak spisze nowa to co wpisać w miejsce NF dowodu tożsamości ? Legitymacje ?

#192850 Reply
    Wombat
    Moderator
    • 55

chłopaku, masz spisać umowę na osobę MAJĄCĄ ZDOLNOŚĆ DO CZYNNOŚCI PRAWNEJ. Dorosłą.
    Cichcem go kupiłeś i trzęsiesz portami przed starymi ?

#192851 Reply
    eadem
    Uczestnik
    • 11

Obecnie twoim podstawowym identyfikatorem jest PESEL (https://pl.wikipedia.org/wiki/PESEL). To nim powinieneś się posługiwać. Legitymację szkolną możesz schować do kieszeni albo powiesić na ścianie – w żadnym urzędzie nie jest traktowana jako numer ewidencyjny obywatela. W każdym razie nigdzie w rubrykach nie widziałem miejsca na „legitymację szkolną”.

#192852 Reply
    eadem
    Uczestnik
    • 11

Wombat napisał:

chłopaku, masz spisać umowę na osobę MAJĄCĄ ZDOLNOŚĆ DO CZYNNOŚCI PRAWNEJ. Dorosłą.
    Cichcem go kupiłeś i trzęsiesz portami przed starymi ?

Tak jak pisze Wombat. Na umowie musi być co najmniej po jednej osobie dorosłej po każdej ze stron (strony to kupujący i sprzedający).

#192853 Reply
    Wojtek Bąk
    Użytkownik
    • 1

No ok spisać nowa umowę na rodzica ale zgłaszac ją w urzędzie skarbowym tak jak bym go normalnie kupił czy nie ?

#192854 Reply
    Wombat
    Moderator
    • 55

zostaw ten skarbowy. zasadniczo formalności dokonałeś i transakcje zgłosiłeś. najzabawniejsze że w dobrej wierze.

#192876 Reply
    Wojtek Bąk
    Użytkownik
    • 1

Ale jak teraz spisze nowa umowę ta rodzica a nie na mnie to juz nie zgłaszać ?

Wyświetla 1 wpisów z $
Odpowiedz na: Jak to jest z rejestracją motoroweru na osobę niepełnoletnią ?
Twoje informacje:

Back to top button