Interpretacja ograniczenia "78" w prawie jazdy

Cześć, posiadam pewien problem z interpretacją zapisu w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 20 maja 2016 r. w sprawie wzorów dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami, a dokładniej z zapisem: “32) 78 – wyłącznie pojazdy bez pedału sprzęgła (albo dźwigni ręcznej dla kategorii AM, A1, A2 i A);” i teraz pytanie, czy jeżeli mam quada zarejstrowany na samochodowy inny, kat. B1, lecz quad ma manualną skrzynię biegów ale z SPRZĘGŁEM RĘCZNYM to ten zapis mnie obowiązuje lub czy są jakieś inne przepisy to korygujące? Wydaję mi się, że jest to luka prawna i ktoś zapomniał o kat. B1 ale w końcu jeżeli nie jest to zakazane to chyba dozwolone?

ale jezeli masz AM, A2, A1 lub A to i tak nie masz B i B1 - wiec w czym problem?
wpis 78 dotyczy wszystkich kategorii które masz. Jeżeli przy swojej kategorii masz wpis 78 to oznacza to że pojazd ma mieć automatyczną zmianie biegów. Twój quad tego nie ma wiec nie spełnia podstawowego warunku
posiadacz B1 może prowadzic pojazdy z kategorii Am ale posiadacz AM nie może prowadzic pojazdów B1.

Nie rozumiem pierwszego zdania twojej wypowiedzi. Czego nie mam w B i B1?

Jaką/jakie kategorię prawa jazdy posiadasz? Na prawku masz wpisany kod 78?

Mam kat. B1 i wpisane obok 78

No to co tu interpretować?

Wombat już Ci napisał:
“Jeżeli przy swojej kategorii masz wpis 78 to oznacza to że pojazd ma mieć automatyczną zmianę biegów. Twój quad tego nie ma wiec nie spełnia podstawowego warunku”

Nie masz uprawnień do kierowania pojazdami z manualną skrzynią biegów.

Jaka jest podstawa prawna potiwerdzająca to? Ponieważ to co znalazłem odnosi się do “pedału oraz dźwigni ręcznej sprzęgła dla kat. AM, A1, A2 i A.” Nic nie jest wspomniane o B1, więc skąd to stwierdzenie?

to jest tak samo jakbyś linke sprzęgła przywiązał sobie do ucha albo łokcia a biegi zmieniał odchylając głowe lub podnosząc łokieć - i przy tym upierał sie że nie posiadasz dźwigni ani pedału sprzęgła.

Źle interpretujesz kod ograniczenia 78.
O ile kody ograniczenia typu:
10 – wymagane modyfikacje w układzie zmiany biegów:
10.02 – bez pedału sprzęgła (albo dźwigni ręcznej dla prawa jazdy kategorii AM, A1, A2 i A),
10.03 - zmiana biegów sterowana elektronicznie
10.04 – zmodyfikowana dźwignia zmiany biegów;
dotyczą STANU ZDROWIA i wymaga opinii lekarskiej.

o tyle kod 78 dotyczy etapu szkolenia/zdawania czyli nie mówi czym możesz jeździć tylko NA CZYM ZDAWAŁEŚ - bo to twój wybór w chwili przystąpienia do egzaminu i nie wymaga żadnych opinii. A założę sie że nie zdawałeś na quadzie zarejestrowanym na B1 ze sprzęgłem w ręku.

Wiec patrz na to tak: ma 78? to zdawał na automacie.
Skoro zdawał na automacie to nie ma prawa poruszać sie pojazdem w którym do zmiany biegów jest angażowany kierowca który w jakis sposób musi sterować sprzęgłem.

Do usunięcia 10.xx jest potrzebna opinia lekarska.
Do usunięcia 78 jest potrzebny egzamin państwowy.
Wiec choć brzmią podobnie to nie sa tożsame zapisy

Hmm, według mnie trzeba trzymać się tego co jest napisane w ustawie i podporządkować się dokładnie pod to i nie dorabiać sobie historii, ale dzięki za odpowiedź.

Ideologię to Ty sobie próbujesz dorobić, nie chcesz przyjąć do wiadomości tego co oczywiste.
Musisz zdać egzamin państwowy (praktyczny) pojazdem wyposażonym w manualną skrzynię biegów i wtedy 78 nie będzie ^ograniczać^.

Hmm, według mnie trzeba trzymać się tego co jest napisane w ustawie
wiec przeczytaj ustawe i przepisy dotyczące egzaminowania i sie tego trzymaj. Zdawałes na automacie? No to masz prawko na automat oraz wpis 78 bo to dotyczy tego NA CZYM ZADAWAŁEŚ. Pojazd B1 ze sprzęgłem z ręku, nodze lub siuraku nie jest automatem i nie masz co szukac kwadratowych jaj. Dopadna cie na tym qudzie policja to zapłacisz 300 za brak uprawnień + holowanie i nawet Giertych cie nie wybroni.

To dlaczego nie wymieniono w ustawie akurat kategorii B1? Nagle ktoś o niej zapomniał? Mogę się założyć, że przynajmniej połowa osób które robią prawo jazdy na B1 to po to, aby poruszać się na quadach więc myślę, że specjalnie nie jest w tym punkcie brana pod uwagę kat. B1 w ręcznej dźwigni sprzęgła, aby umożliwić jazdę quadem z manualną skrzynią biegów. Dodatkowo dodam, że jeżeli zrobi się prawo jazdy na kat. B1 to dostaje się automatycznie kat. AM, która już nie ma ograniczenia “78” więc nie jest koniecznością jazda tylko i wyłącznie pojazdem z automatyczną skrzynią biegów na której się zdawało(jeżeli prawo pozwala poruszać się motorowerem gdzie się zmienia biegi używając do tego sprzęgła, to czemu by nie pozwolić na taką sytuację w quadach?). Poza tym, funkcja gwarancyjna prawa, mówi, że to co nie jest zabronione to jest dozwolone i nie można być ukaranym za coś co nie jest zawarte w ustawie.

Masz wpis 78 i złpapią cie pojazdem z manualną skrzynią biegów to MASZ PROBLEM bo na takiej NIE ZDAWAŁEŚ.
Trzeba było zdawać B1 na czymś z manualem.

Czego nie rozumiesz?

AM uprawnia Cię do jazdy motorowerem i czterokołowcem lekkim.

Motorower – pojazd jednośladowy lub dwuśladowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm³, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h.
Czterokołowiec lekki – czterokołowiec, którego masa własna nie przekracza 350 kg i konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h.

Jeśli miałbyś TAKI quad, to mógłbyś nim jeździć bez ograniczeń, ale Ty … cytuję :
“mam quada zarejstrowany na samochodowy inny, kat. B1”
a w B1 masz ograniczenie 78 - AUTOMAT.

Witam może ktoś odpowie na moje pytanie związane z kodem 78.Mianowicie robiłem uprawnienia kat A.B.D w latach komuny bez żadnych kodów i ograniczeń i postanowiłem zrobić C I CE ale zdawałem na automacie i ku mojemu zdziwieniu wbili mi ograniczenie do tej kategorii kod 78 .Szkoła jazdy mi tłumaczyła że jeśli wcześniej robiłem uprawnienia na samochodzie z skrzynią manualną to nie będzie znaczenia w obecnej chwili czy C będę zdawał na automacie czy manualu bo kodu 78 i tak mi nie wpiszą .Być może będzie ktoś wiedział coś na ten temat i odpowie wiarygodnie na moje pytanie czy jest to słuszny wpis czy nie .Dziękuję

ale ci wpisali i masz bo zdawałes na automacie. i to włąsnie oznacza kod 78.
czego nie rozumiesz? a to e “ktoś ci cos powiedział…” trudno. Odwołuj sie do tego co ci takich bzdura nagadał.

No widzisz jesteś w błędzie piszesz nie na temat i nie masz zielonego pojęcia co mówi ustawa tylko bele co zjesz i bele co pleciesz ,i wiesz co poszedłem twoją podpowiedzią odwołałem się bo nie kompetętni urzędasy nie potrafią prawidłowo wypełnić PKK ,błąd poprawiony i nowe prawko wydane bez kodu 78 do C pomimo zdawania na automacie . A tak na marginesie dla wiadomości wszystkich kod 78 nie dotyczy kat D,C dotyczy tylko B i motorowerów

tak, mój błąd. Miało być nie nagadał a nawpisywał. Za szybko pisałem.
Zapis ustawy jest jasny:
“– „78” – jeżeli egzamin był przeprowadzony pojazdem z automatyczną skrzynią biegów – nie dotyczy egzaminu
w zakresie prawa jazdy kategorii B+E, C1, C, C+E, C1+E, D1, D, D1+E, D+E – dla osób posiadających prawo
jazdy kategorii B bez ograniczenia do kierowania pojazdem z automatyczną skrzynią biegów,”