Interpretacja ograniczenia "78" w prawie jazdy

Dodaj nowy temat na forum

! Forum Prawo i Przepisy Ruchu Drogowego Interpretacja ograniczenia "78" w prawie jazdy

Ten temat zawiera 13 odpowiedzi, ma 3 głosy i był aktualizowany ostatnio przez Zdjęcie profilowe Bea Bea 1 lat, 1 miesięcy temu.

Oglądasz 10 postów - 1 przez 10 (z 14 łącznie)
  • Autor
    Wpisy

Mikołaj Wrzesiński
    Użytkownik

Cześć, posiadam pewien problem z interpretacją zapisu w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 20 maja 2016 r. w sprawie wzorów dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami, a dokładniej z zapisem: „32) 78 – wyłącznie pojazdy bez pedału sprzęgła (albo dźwigni ręcznej dla kategorii AM, A1, A2 i A);” i teraz pytanie, czy jeżeli mam quada zarejstrowany na samochodowy inny, kat. B1, lecz quad ma manualną skrzynię biegów ale z SPRZĘGŁEM RĘCZNYM to ten zapis mnie obowiązuje lub czy są jakieś inne przepisy to korygujące? Wydaję mi się, że jest to luka prawna i ktoś zapomniał o kat. B1 ale w końcu jeżeli nie jest to zakazane to chyba dozwolone?

Zdjęcie profilowe Wombat
    Wombat
    Moderator

ale jezeli masz AM, A2, A1 lub A to i tak nie masz B i B1 – wiec w czym problem?
    wpis 78 dotyczy wszystkich kategorii które masz. Jeżeli przy swojej kategorii masz wpis 78 to oznacza to że pojazd ma mieć automatyczną zmianie biegów. Twój quad tego nie ma wiec nie spełnia podstawowego warunku
    posiadacz B1 może prowadzic pojazdy z kategorii Am ale posiadacz AM nie może prowadzic pojazdów B1.

ziuuummmm…. (nie bije piany na PW)

Czytaj
    REKLAMA

Weź udział w konkursie Motul Azja Tour. Poznaj proste zasady.

Wygraj wyprawę motocyklową po górskich szlakach Kirgistanu. Dzika przyroda, adrenalina i spartańskie warunki gwarantowane! Sprawdź swoje siły na trasie wiodącej przez kaniony, przełęcze oraz wzdłuż górskich jezior. Sprawdź również setki innych nagród od Motul.

Mikołaj Wrzesiński
    Użytkownik

Nie rozumiem pierwszego zdania twojej wypowiedzi. Czego nie mam w B i B1?

Zdjęcie profilowe Bea
    Bea
    Użytkownik

Jaką/jakie kategorię prawa jazdy posiadasz? Na prawku masz wpisany kod 78?

Mikołaj Wrzesiński
    Użytkownik

Mam kat. B1 i wpisane obok 78

Czytaj
    REKLAMA

Torba motocyklowa Junak. Kup teraz

Jesteś fanem marki Junak i szukasz uniwersalnej torby, którą możesz zabierać ze sobą wszędzie gdzie tylko zechcesz.
    Zdjęcie profilowe Bea
    Bea
    Użytkownik

No to co tu interpretować?

Wombat już Ci napisał:
    „Jeżeli przy swojej kategorii masz wpis 78 to oznacza to że pojazd ma mieć automatyczną zmianę biegów. Twój quad tego nie ma wiec nie spełnia podstawowego warunku”

Nie masz uprawnień do kierowania pojazdami z manualną skrzynią biegów.

Mikołaj Wrzesiński
    Użytkownik

Jaka jest podstawa prawna potiwerdzająca to? Ponieważ to co znalazłem odnosi się do „pedału oraz dźwigni ręcznej sprzęgła dla kat. AM, A1, A2 i A.” Nic nie jest wspomniane o B1, więc skąd to stwierdzenie?

Zdjęcie profilowe Wombat
    Wombat
    Moderator

to jest tak samo jakbyś linke sprzęgła przywiązał sobie do ucha albo łokcia a biegi zmieniał odchylając głowe lub podnosząc łokieć – i przy tym upierał sie że nie posiadasz dźwigni ani pedału sprzęgła.

Źle interpretujesz kod ograniczenia 78.
    O ile kody ograniczenia typu:
    10 – wymagane modyfikacje w układzie zmiany biegów:
    10.02 – bez pedału sprzęgła (albo dźwigni ręcznej dla prawa jazdy kategorii AM, A1, A2 i A),
    10.03 – zmiana biegów sterowana elektronicznie
    10.04 – zmodyfikowana dźwignia zmiany biegów;
    dotyczą STANU ZDROWIA i wymaga opinii lekarskiej.

o tyle kod 78 dotyczy etapu szkolenia/zdawania czyli nie mówi czym możesz jeździć tylko NA CZYM ZDAWAŁEŚ – bo to twój wybór w chwili przystąpienia do egzaminu i nie wymaga żadnych opinii. A założę sie że nie zdawałeś na quadzie zarejestrowanym na B1 ze sprzęgłem w ręku.

Wiec patrz na to tak: ma 78? to zdawał na automacie.
    Skoro zdawał na automacie to nie ma prawa poruszać sie pojazdem w którym do zmiany biegów jest angażowany kierowca który w jakis sposób musi sterować sprzęgłem.

Do usunięcia 10.xx jest potrzebna opinia lekarska.
    Do usunięcia 78 jest potrzebny egzamin państwowy.
    Wiec choć brzmią podobnie to nie sa tożsame zapisy

ziuuummmm…. (nie bije piany na PW)

Mikołaj Wrzesiński
    Użytkownik

Hmm, według mnie trzeba trzymać się tego co jest napisane w ustawie i podporządkować się dokładnie pod to i nie dorabiać sobie historii, ale dzięki za odpowiedź.

Zdjęcie profilowe Bea
    Bea
    Użytkownik

Ideologię to Ty sobie próbujesz dorobić, nie chcesz przyjąć do wiadomości tego co oczywiste.
    Musisz zdać egzamin państwowy (praktyczny) pojazdem wyposażonym w manualną skrzynię biegów i wtedy 78 nie będzie ^ograniczać^.

Oglądasz 10 postów - 1 przez 10 (z 14 łącznie)

Ups... Musisz się zalogować, lub zarejestrować żeby odpowiedzieć w tym temacie.
Przejdź do Rejestracja lub Logowanie