egzamin na automacie

Witam czy egzamin na A1 można robić na automacie.Nie mam żadnego prawa jazdy a chciabym docelowo jeżdzić na skuterze 125.
I jeszcze jedno pytanie jak bym zrobił prawko na kat B (automat ) to po 3 latach mogę jeżdzić jednośladami z automatyczną skrzynią

Nie można robić egzaminu na A1 na automacie, nie ma bowiem wersji A1 automat... Mając więc A1 musisz umieć też poruszać się biegówką...
Jak zrobisz B, to po 3 latach możesz poruszać się automatami i biegówkami o pojemności do 125ccm (jest jeszcze kilka dodatkowych ograniczeń)...

A to można kat a robić na automacie? Tak jak to ma przypadek jeśli chodzi o auta?
Bo i tak po zrobieniu A chcialbym jezdzic skuterem.

Więc mając prawko na kategorię B tylko na automat mogę po 3 latach jeżdzić motocyklem bądz skuterem do 125 cm bez względu na to jaką ten motocykl bądz skuter ma skrzynię biegów

Tak właśnie... :)))

A B w automacie można zdawać normalnie? Bo kiedyś obiło mi się o uszy że tylko osoby niepełnosprawne z odpowiednio przystosowanym aucie mogły zdawać w automacie prawko.

Druid napisał:

Nie można robić egzaminu na A1 na automacie, nie ma bowiem wersji A1 automat... Mając więc A1 musisz umieć też poruszać się biegówką...
Jak zrobisz B, to po 3 latach możesz poruszać się automatami i biegówkami o pojemności do 125ccm (jest jeszcze kilka dodatkowych ograniczeń)...

To nie jest tak. Można zdawać prawo jazdy A1/A2/A jak również kat. B w automacie (termin ten obejmuje wszelkie pojazdy, gdzie sprzęgło nie jest włączane i wyłączane przez kierowcę, a więc i półautomaty). Problem leży w tym, że aby móc zadawać na automacie należy - oprócz złożenia w WORD stosownego wniosku - dostarczyć pojazd takiego rodzaju z wbitym w dowodzie rejestracyjnym wpisem, że służy on do nauki jazdy. O ile jeszcze niektóre OSK posiadają samochody z automatyczną skrzynią biegów, to chyba żadna szkoła w Polsce nie oferuje motocykla / skutera tego rodzaju. Musiałbyś to jednak sprawdzić. Zgodnie z dyrektywą unijną, motocykle do nauki jazdy muszą spełniać następujące warunki:
- A1 - do 125 cm3, 11 kW i stosunek mocy do masy 0,1 kW/kg;
- A2 - min. 400 cm3 i moc pomiędzy 25 kW i 35 kW, a stosunek mocy do masy 0,2 kW/kg;
- A - min. 600 cm3 i moc min. 40 kW
Wśród spełniających kryteria na A znalazłyby się m.in. Suzuki Burgman 650, Honda NC750 z DCT. W A2 to Suzuki Burgman 400, który na styk się zmieści, a Kymco X-Citing 400 już nie, bo ma 399 cm3, oprócz tego MaxSym 600i itp.. Z motocykli może jeszcze być Honda NC700 z DCT ograniczona do 35 kW. Tak czy inaczej pojazdów spełniających kryteria szkolenia i egzaminowania na A2 i A nie ma za dużo, na A1 byłoby ich sporo, ale zainteresowanie zdawaniem na automatach jest znikome, stąd OSKi - poza kat. AM - nie zawracają sobie tym głowy. W przypadku zdawania na automacie, otrzymujesz przy danej kategorii prawa jazdy kod ograniczający 78. Nie ma tego tylko przy kategorii AM, gdzie bez względu na to, czy zdajesz manualem czy automatem, to możesz jeździć jednym i drugim.

Inna sytuacja jest przy niepełnosprawności, bo tu można ominąć wymogi związane z adnotacją o pojeździe przeznaczonym do nauki jazdy w dowodzie rejestracyjnym. Możesz zdawać na własnym, odpowiednio przystosowanym pojeździe i w zależności od rodzaju niepełnosprawności otrzymujesz różne ograniczenia. W przypadku poprawy sytuacji zdrowotnej ograniczenia te mogą zostać zniesione. Tu masz listę kodów:

http://mojafirma.infor.pl/moto/prawo-jazdy/formalnosci/98273,Symbole-ograniczen-w-prawie-jazdy.html

Może być zatem tak, że ktoś doznał kontuzji lewej dłoni i nie może przez jakiś czas operować sprzęgłem, a chciałbym uzyskać prawo jazdy A/A2/A1, to może zdawać na swoim automacie lub półautomacie, a ograniczenie związane z automatycznym sprzęgłem otrzymuje na czas niesprawności. Gdy odzyska pełną sprawność lewej dłoni, to po uzyskaniu stosownego zaświadczenia lekarskiego i wprowadzeniu na tej podstawie zmian do prawa jazdy, będzie mógł prowadzić motocykle bez ograniczeń do skrzyni biegów.

Dzięki Evert, to i ja uzupełniłem swoją wiedzę... ;)))

Dokładna i rzeczowa odpowiedz i ja sie trochę doszkolilem, dzięki :)