Egzamin Automatem czy Manualem ?

Witam!
Planuje za rok zdawać prawo jazdy kat. Am
Mam problem odnośnie czym zdawać ponieważ nie wiem czy dam radę Manualem a automatem już jeździłem np skuter
Czy zmiana biegów na egzaminie będzie często i czy jest trudne zmienianie biegów gdy nigdy się nie jeździło Manualem ?

Ps. Mam 155 wzrostu ale nie wiem czy to ważne ale i tak przez rok urosnę

Z tego co wiem to w moim Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego egzamin na kat. A przeprowadzany jest na motorowerze z manualną skrzynią biegów. Przecież na egzamin nie idziesz z marszu tylko wcześniej odbywasz kurs w szkole jazdy. Poza tym ciężko mi sobie to wyobrazić, że WORD organizowałby egzamin na automatach bez żadnej adnotacji w prawie jazdy i tym samym pozwoliłby później na kierowanie motorowerami z manualną skrzynią biegów.

Co do zmiany biegów na egzaminie - przecież oprócz znajomości przepisów ruchu drogowego jest to jeden z ważniejszych elementów techniki jazdy. Myślisz, że egzaminator tego nie sprawdzi i egzamin zdasz na zapiętym pierwszym biegu?

Można sobie wybrać czy chce się zdawać Automatem czy Manualem tylko jak się zdaje automatem to nie można jeździć motorami z manualną skrzynią biegów

Pamiętam kiedyś taką lukę w przepisach, że prawko B powinno zdawać się na automacie i w gruncie rzeczy, jeżeli zdawałeś na manualu to nie mogli Cię oblać ale ustawodawcy szybko naprawili błąd :slight_smile:

No to teraz nie rozumiem Twojego pytania. Skoro wiesz, że można sobie wybrać, czy chcesz zdawać pojazdem ze skrzynią manualną, czy automatyczną to w czym problem? Nie będziesz jeździł manualem to zdawaj na automacie.

Czy jazda pojazdem ze skrzynią manualną jest trudniejsza? Nie wiem. Mój pierwszy motorower miał właśnie skrzynię biegów manualną i jej opanowanie bez wcześniejszego doświadczenia zajęło mi jeden dzień. Co więcej - pewniej czuje się na motorowerach, czy motocyklach, które mają manualną skrzynię biegów. Po to przecież są kursy w szkołach jazdy, żeby Cię nauczyli. Chyba nie liczysz na to, że Ci dadzą motorower na pierwszej jeździe i wypchną w centrum miasta.