Czy to objaw "lewego powietrza"?

Wyświetla 1 wpisów z $
 • Autor
  Wpisy
 • #181775 Reply
  Berg
  Uczestnik
  • 45
  • 817Postów:

  Witam.
  Silniczek (139QMB) po odpaleniu chodzi. Da się jechać. Gdy ssanie się zamknie (tak podejrzewam) zaczynają się klocki:
  – silnik nie trzyma obrotów; trzeba pracować manetką żeby nie zgasł
  – przy ruszaniu zaczyna się dusić ale jakoś rusza
  – przy ruszaniu ma „muła” na początku póki nie uzyska jakichś 4…5 tys. obr. Dalej jedzie dobrze
  – gdy się jedzie (jedzie normalnie) i puści gaz silnik szybko schodzi z 7000 do ~4000 obr., po czym powolutku schodzi do 2000 obr i czasami zgaśnie albo nie
  – czasami zawiesi się na tych 4000 obr i nie schodzi. Delikatne dodanie gazu manetką powoduje spadek obrotów i praktycznie silnik gaśnie (jeśli nie pokręcę manetką tak żeby nie zdechł)
  – regulacja śrubką skł. mieszanki prawie nic nie daje. Mogę ją wkręcić do oporu albo wykręcić na 4 obr. i silnik nadal ma te same obroty
  – te same objawy są na gaźniku z przepustnicą 16mm (oryginalna) jak i 18mm.
  Kończą mi się pomysły i tylko lewe powietrze przychodzi mi do głowy. Co Wy na to?

  #181777 Reply
  paci
  Moderator
  • 12
  • 5 814Postów:

  A mi regulacja zaworów.

  #181779 Reply
  Berg
  Uczestnik
  • 45
  • 817Postów:

  Zawory były regulowane i parokrotnie sprawdzane – trzymają wymiar: D-0.05, W-0.05. Próbowałem też z W-0.07 ale bez rezultatu. Zawory są dobrze dotarte, ani kropelki nie przepuściły przez parę godzin trzymania nafty/spirytusu w gniazdach.

  #181780 Reply
  paci
  Moderator
  • 12
  • 5 814Postów:

  A jaki masz w nim przebieg? robiłeś coś,wymieniałeś?

  #181783 Reply
  Wombat
  Moderator
  • 55
  • 21 492Postów:

  a jaki masz kolor świecy po takich akcjach ?

  #181796 Reply
  Berg
  Uczestnik
  • 45
  • 817Postów:

  Paci: przebieg teraźniejszy skutera wynosi…. 640km od —-> . Był wymieniany cylinder, tłok, pierścienie, sworzeń tłoka, zapinki, głowica z zaworami + wszystkie uszczelki z taką robotą związane. Dodatkowo wymieniłem oba oringi na kolanku (styk cylindra z tą płytką/redukcją i z króćcem). Zdemontowany jest układ „oczyszczania spalin”- bo nowa głowica tego nie ma – , więc trójnik od króćca od podciśnienia (do układu oczyszczania i zaworu paliwa) jest zdemontowany i wężyk idzie bezpośrednio z króćca do zaworu paliwa. Spręż jest raczej dobry, bo odpala w miarę dobrze (czasem od strzała, czasem nie) i czuje się spory opór na kopce, a skuter – jak się rozpędzi – bez problemu osiąga 60 km/h.

  Wombat: teraz nie sprawdzałem, ale podejrzewam że będzie czarna, bo taka jest od czasu jak mam z tym kłopot. Przy okazji (może jutro?) skoczę do garażu i sprawdzę (garaż mam daleko od domu więc sam rozumiesz – nie mogę podskoczyć od ręki 🙁 ).

  #182221 Reply
  Berg
  Uczestnik
  • 45
  • 817Postów:

  Oczywiście świeca była czarna 🙁

  Coś (?) udało mi się zmodzić. Do rzeczy:
  Dziś ładniejsza pogoda, więc wyciągnąłem mojego Routera na dwór z zamiarem dojścia co nie teges. Dałem mu się rozgrzać i zacząłem psikać dezodorantem gdzie popadło: cyl-króciec, króciec-gaźnik, wokół-gaźnika, wokół wejścia powietrza, filtra, przewodów podciśnieniowych i paliwowych – ani razu silnik nie wszedł na obroty, czyli wszędzie szczelne. Założyłem nawet nowe oringi na króćcu i podkładce żeby mieć pewność że wszędzie szczelne. I szczelne.
  Zacząłem kręcić gaźnikiem. Śruba składu mieszanki wykręcona jak w standardzie czyli 1,5…2 obr. No i się dusi. Zacząłem ją wkręcać = zaczął się silnik dusić i gasnąć. No to w drugą stronę aż… zaczął normalnie pracować, wkręcać się na obroty i z nich schodzić; przestał gasnąć. Na jeździe próbnej wychodzi że silnik się już dobrze wkręca i nie dusi. Co ciekawe, świeca jest kawowo jasna taka jak powinna być; poprzednio zawsze była czarna.

  hosting

  Zastanawia mnie tylko jedno: silnik zaczął poprawnie pracować gdy śruba wolnych obrotów jest wykręcona prawie o 4 albo więcej obrotów. Przy 2…2,5 się dusi. Pytanie: czemu aż tyle muszę mieć wykręcone żeby silnik się wkręcał, nie dusił i pracował poprawnie?

  #182257 Reply
  Berg
  Uczestnik
  • 45
  • 817Postów:

  Errata do poprzedniego postu:
  Chodzi mi o 'śrubę składu mieszanki’ a nie wolnych obrotów (pomyliłem nazwę). Mam ją wykręconą o ok. 4 obroty a nie jak piszą wszędzie o 1,5…2,5. No i dlaczego aż tyle musi być wykręcone, żeby pracował poprawnie?

  PS: nie mogę edytować swoich postów; nie wiem czemu :-/

  #182265 Reply
  Chinol_180
  Uczestnik
  • 2
  • 638Postów:

  Był tu taki jeden co ci troszku wiedzy wklepał, ale to było w innym twoim wątku. ;P
  *

  H2SO4 napisał:

  Wklejam to tutaj już chyba dziesiąty raz. 🙂

  http://www.sst.pun.pl/viewtopic.php?pid=40#p40

  Musisz ustawić poprawnie obroty biegu jałowego (silnik ma odpalać i pracować równo, a układ elektrycznego ssania ma być sprawny).
  Kranik paliwa sterowany podciśnieniem ma być sprawny i szczelny (zwłaszcza od strony podciśnienia).
  Paliwo ma być OK i układ zapłonowy ma być OK.
  Dopiero po ustawieniu składu mieszanki na obrotach jałowych zabieramy się za ustawienia iglicy (membrana w gaźniku ma być OK).
  Jest to najistotniejsza część regulacji gaźnika, bo to iglica z membraną reguluje nam skład mieszanki w zakresie od 1/4 uchylenia przepustnicy do 3/4 i jest to przedział w którym silnik pracuje najczęściej w trakcie swojego żywota.
  Regulację iglicy można uznać za właściwą, jeżeli mamy płynne przejście z obrotów jałowych do obrotów normalnej pracy silnika bez zająknięcia lub czkawki. Filtr powietrza ma być OK i to żaden tam stożek z jakiejś siatki ogrodzeniowej.
  Dysza główna paliwa jest ostatnim elementem tej układanki (odpowiada za skład mieszanki od 3/4 uchyłu przepustnicy, aż do oporu) i powinna dać radę obskoczyć dany cylinder na pełnej manecie niezależnie od czasu pracy silnika.
  Lepiej więc dać większą dyszę i mieć mieszankę ciut za bogatą, niż się skubać o te kilka kropel paliwa i nadmiernie ją zubożyć, co czasami pozwala nawet zatrzeć na amen daną jednostkę silnikową.
  Olej w silniku 4T też mam być i ma go być w normie. Zawory muszą być wyregulowane, a napęd CVT sprawny. I to ma działać jako całość.

  Tyle teorii, praktyka należy już tylko do ciebie, albo do twojego mechanika. 🙂

Wyświetla 1 wpisów z $
Odpowiedz na: Reply #182257 in Czy to objaw "lewego powietrza"?
Twoje informacje:
Back to top button