Czy taki olej będzie odpowiedni ?

Witam. Posiadam skuter z silnikiem 4-suwowym - 139QMB. W instrukcji obsługi zalecany olej to : Racing 4T 10W-40 HD Romet Motors LIQUI MOLY. Pytanie to czy olej pokazany niżej będzie odpowiedni ? Bo szkoda by było aby tyle oleju się zmarnowało. Przy okazji - w instrukcji pisze żeby wymienić olej po 4-ru miesiącach nie odpalania skutera. Ma to jakiś sęs ? Dodam że na nowym oleju zrobiłem 150km przed zimą więc tylko 150km na nowym oleju zrobione a skuter stoi już 5 miesiąc nie używany. Wymienić czy nie ? Jakie wasze zdanie ? Z góry dzięki za odpowiedzi.Pozdrawiam

po zimie powinno síe zmieniać olej

No ale jaki jest tego cel ? Po co zmieniać olej który stał nie używany ?

Jeżeli skuter stał w ciepłym miejscu to nie trzeba zmieniać, jeśli w zimnym to trzeba,ponieważ w oleju osadzają sie cząsteczki wody.

Cała zimę stał w pomieszczeniu gdzie było 10 stopni na plusie. Nawet jak na dworze było -25 w pomieszczeniu było 10. Więc to jest ciepłe czy zimne pomieszczenie jak dla skutera ? Zmieniać olej po zimie czy nie ?

Po pierwsze ten olej ze zdjęcia, to olej samochodowy w klasie API SL, więc nie nadaje się do Twojego skutera.
Co do częstotliwości wymian, producenci chińskich skuterów 4T zalecają wymieniać olej co 3000km, lub co roku, ponieważ olej ulega starzeniu niezależnie od przebiegu. Stara szkoła mówi żeby zmianę oleju przeprowadzić, jesienią po zakończeniu sezonu, tak aby zakwaszony, zdegradowany olej nie niszczył elementów silnika przez cały okres zimowania.

Więc jak Twoim zdaniem zrobić ? Wymieniać olej na którym zrobiłem 150km i który był nie używany ok. 5 miesięcy czy lepiej dać sobie spokój lecz wymienić trochę wcześniej niż 3000km ?

Jak uważasz, ale ja bym nie wymieniał po 150km...natomiast w Twoim wypadku, wymienił bym z innego powodu.

Podłącze się pod temat- czy do przekłądni skutera mogę wlać SAMOCHODOWY olej przekładniowy o tych samych parametrach???

roomcajz oczywiście że tak

Do przekładni skutera, samochodowy olej przekładniowy np HIPOL 75W90 semisyntetic, jest dużo lepszy od przekładniowego dedykowanego tylko do skutera. W samochodowej skrzyni biegów więcej jest ruchomych elementów, pracujących pod większym naciskiem zębatek, synchronizatorów, itd.. a w przekładni skutera masz 2 wałki i 2 zębatki ;)

dzięki Pietro, to nawet faktycznie powinien być lepszy niż skuterowy

3 wałki, 4 zębatki i kilka łożysk ;) Więc ten zestaw nie potrzebuje jakiegoś super hiper oleju. Nawet jak byś wlał zwykły Hipol to by było dobrze.

madi właśnie zwykły hipol 80W90 to to samo co zalecany markowy, tyle że tańszy bo nie płacisz za markę, a ten 75W90 to już super, nawet do jazdy zimowej (olej płynny przy minusowych temperaturach). ;)

olej ulega degradacji takze przez stanie nieuzywany tez niszczeje,utleniaja sie skladniki