Czy mogę wjechać skuterem w zakaz ruchu?

Witam.

Czy mogę wjechać skuterem w drogę z zakazem ruchu, gdzie dozwolony jest wjazd roweru?
Na chłopski rozum: skuter to motorower i nie jest pojazdem silnikowym. Zakaz ruchu dotyczy pojazdów silnikowych więc motocykl się łapie a co ze skuterem?

Jest jakieś prawodawstwo odnośnie takiego przypadku?
Pisze tutaj, bo w necie jest ciężki b*rdel i nie jestem w stanie przesiać takiej ilości śmiecia.

Czy ktoś już to przerabiał?

jeśli chodzi Ci o znak B-1 to nie możesz wjechać nawet rowerem

Bartdaddy nie możesz a nawet nie masz prawa za to grozi mandat ale jak byś "wskoczył" tylko na kilka metrów i cie nie złapali to twoje :)

B1 z dozwoleniem wjazdu dla rowerów.

Nadal nie wiem, czy policja traktuje skuter jak rower czy jak motocykl.

Policja nie traktuje motoroweru jako rower. Motorower to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. jak od szukam to tam ci konkretną odpowiedz ta twoje pytanie później

Samochód z naklejką "inwalida" może wjechać pod zakaz, ze skuterem może być podobnie, tylko załatwić taką naklejkę.. Żeby było legalnie, musiałbyś mieć w dowodzie rejestr. współwłaściciela z pierwszą grupą inwalidzką ;)

1. Motorower. Motorower to pojazd o poj. silnika do 50 ccm, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h. Mając 13-18 lat konieczne jest posiadanie karty motorowerowej, żeby prowadzić taki pojazd. Po ukończeniu 18 lat nie są wymagane żadne uprawnienia.
2. Motocykl. Są motocykle na kategorię A oraz A1. A1 to motocykle o poj. do 125 ccm i mocy poniżej 11 kW. Do kierowania nim potrzeba prawa jazdy kategorii A(można wyrobić, mając 18 lat) lub A1(na wyrobienie go wystarczy ukończone 17 lat). Na motocykle z kategorii A potrzeba już prawa jazdy kategorii A.

korzystający ze skutera nie mogą jeździć po ścieżkach rowerowych ani tym bardziej - po chodnikach.

- osoby na skuterach poruszają się po jezdniach, są więc pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego .
Muszą zatem przestrzegać powszechnie obowiązujących przepisów.

Jak coś to zejdź ze skutera, wyłącz silnik i pchaj go. Ja tak robię gdy chcę wjechać pod zakaz albo po chodniku czy zawrócić na przejściu dla pieszych. Korzystajmy z niewątpliwej zalety jaką jest mała masa naszych pojazdów :-)

Czy mogę wjechać skuterem w zakaz ruchu? - NIE

Jeżeli jestem niepełnosprawny to tak jeżeli zarządca drogi nie zarządzi inaczej.

Co do inwalidów:

Uprawnienia inwalidów w poruszonym w zakresie pyytaniu zostały określone w art. 8 obecnie obowiązującego PoRD: "Osoba niepełnosprawna, posiadająca wymagane uprawnienie do kierowania pojazdem, może nie stosować się do niektórych znaków drogowych dotyczących zakazu ruchu lub postoju, w zakresie określonym przepisami, o których mowa w art. 7 ust. 2. [czyli rozporządzenie z 21.06.99]Przepis ten stosuje się również do kierowcy przewożącego osobę niepełnosprawną mającą trudności w poruszaniu się."

Stosownie do par. 33 ust. 2 rozporządzenia z dnia 21.06.99, osoby niepełnosprawne kierujące pojazdami i kierujący przewożący osoby niepełnosprawne mające trudności w poruszaniu się mogą pod warunkiem zachowania szczególnej ostrożności nie stosować się do zakazów wyrażonych znakami: B-1, B-3, B-3a, B-4, B-10, B-35, B-37, B-38 i B-39 (są to następujące znaki: zakaz ruchu w obu kierunkach, zakaz wjazdu pojazdów silnikowych, z wyjątkiem motocykli jednośladowych, zakaz wjazdu autobusów, zakaz wjazdu motocykli, zakaz wjazdu motorowerów, zakaz postoju, zakaz postoju w dni nieparzyste, zakaz postoju w dni parzyste oraz strefa ograniczonego postoju).

Za osoby niepełnosprawne, zgodnie z art. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r.
o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. 1997.123.776 ze zm.) uważa się osoby, których stan fizyczny, psychiczny lub umysłowy trwale lub okresowo utrudnia, ogranicza bądź uniemożliwia wypełnianie ról społecznych, a w szczególności zdolności do wykonywania pracy zawodowej, jeżeli uzyskały orzeczenie:

1) o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności określonych w art. 3 [znaczny, umiarkowany, lekki],
2) o całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy - na podstawie odrębnych przepisów lub
3) o rodzaju i stopniu niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 roku życia - na podstawie odrębnych przepisów.

Osoby takie powinny posiadać wydane przez starostę legitymacje, potwierdzające uprawnienie do niestosowania się do niektórych znaków drogowych.

Zarządca danej drogi (często jest to właśnie prezydent/burmistrz miasta) wykonuje zgodnie z art. 20 ustawy o drogach publicznych m.in. zadania z inżynierii ruchu, zatem może wydać decyzję o tym, że dany znak dotyczy także inwalidów.

To wielka szkoda...

Czyli wygląda to tak, że z zakazem prowadzenia pojazdów silnikowych za jazdę na bani można jeździć skuterem, za to poruszac sie po jezdniach dozwolonych dla ruchu rowerowego motorowerem już nie. Czyli np. Piotrkowska w Łodzi dla mnie na skuterze jest zamknięta? Gdzie tu sens?

Ale czego ja szukam w Polskim Prawodawstwie?

Dziękuję za odpowiedź.

Dziękuję ;)

Znak B-1 Zakaz ruchy dotyczy wszelkich pojazdów (nie tylko silnikowych) więc również rowerów. Nie możesz wjechać skuterem na teren na którym obowiązuje ten znak.

Poucz się znaków ich nie znajomość może doprowadzić do wielu problemów. Żaden pojazd nie może wjechać w drogę przed którą stoi znak B-1 Tylko tak na zdrowy rozum po co robić drogę skoro nie można w nią wjechać żadnym pojazdem :P

@ Janek323.

Moja znajomość znaków nie jest zła. Powiedziałbym, że nawet dobra.

Tylko cały czas kładę nacisk na to, że pod znakiem B1 jest napisane "nie dotyczy rowerów".
Rower - niesilnikowy
Skuter - niesilnikowy
Motocykl - silnikowy

W zasadzie powinienem zapytać, czy skuter i rower to to samo, bo różne są opinie a i policja różnie czasami interpretuje te zjawiska. W zasadzie Ragaz dokładnie odpowiedział mi na to pytanie:

Na B1 nie wolno wjechać nawet jeśli nie dotyczy to rowerów. Można jedynie wtedy, gdy dopuszcza wjazd motorowerów.

Pozdrawiam i zakończmy ten temat.