Co znaczą oznaczenia układu biegów

Witam!
Mam takie głupie pytanie - o co chodzi z oznaczeniami układu biegów (1-N-2-3-4 lub N-1-2-3-4)? O ile to drugie jest dla mnie dość logiczne (z biegu jałowego wbijamy 1, potem 2 itd.) o tyle pierwszego zupełnie nie rozumiem. Jadę na 1 i jak dam o jeden bieg w górę, to wbiję luz??
Pozdrawiam

1 - luz - 2 - 3 - 4. tak, nad jedynką jest luz. Jest to standardowa skrzynia biegów w większości motocykli.

żeby przypadkiem na szybkości nie wbić 1'nki na prędkości bo już przy pojemności nawet 125cm i w zwyż wylecisz przed motor. ;>

jak chcesz się przekonać polecam wysprzeglić lekko popuszczając klamkę ;> ale jeśli masz rozsądek na miejscu to nie polecam.

Lepiej go nie namawiaj do tego, bo można silnik sobie zniszczyć... tam samo w samochodzie, wrzuć z piątki jedynkę... Silnik na złom się będzie nadawał.

Czyli (jeśli dobrze rozumiem), żeby z 1 wrzucić na 2, trzeba dwa razu wrzucić wyższy bieg, tak?
Nigdy nie jechałem na motorowerze (tym bardziej motorze) z nieautomatyczną skrzynię, stąd mój totalny brak znajomości tematu.

często raz mocniej podniesiesz stopę i dwójka wchodzi a czasem trzeba na dwa razy wbijać

Dziękuję za odpowiedzi:)

Żeby z jedynki wbić na dwójkę, trzeba podnieść do góry-raz, a porządnie, robiąc to "delikutaśnie" możemy wbić luz :D

clsamg63 napisał:

żeby przypadkiem na szybkości nie wbić 1'nki na prędkości bo już przy pojemności nawet 125cm i w zwyż wylecisz przed motor. ;>

bzdura, nie ma żadnego problemu żeby zjechać z 2ki na 1, w szybkich motocyklach szosowych nawet tak trzeba żeby silnika nie zdusić przy ciasnych nawrotach.

przy układzie 1-N-2... normalnie biegi zmieniasz góra-dół, żeby wrzucić luz zmiana musi przebiec dość delikatnie, nawet bym powiedział że w niektórych sprzętach znalezienie luzu jest dość upierdliwe.
Pamiętaj żeby nie zrzucać biegów na postoju, hamując trzeba zredukować do 2ki lub 1 bo jak staniesz to zrzucisz max 2 przełożenia i będziesz musiał moto przetaczać na półsprzęgle

bez spiny, czytanie ze zruzumieniem się kłania....

czy ja napisałem, że nie można ?
po temacie.