Co dalej z prawkiem na kat. AM ?

Wyświetla 1 wpisów z $
 • Autor
  Wpisy
 • #297783
  Franklin
  Uczestnik
  • 6
  • 11Postów:

  Witam wszystkich, ostatnio na jednej stronie znalazłem, że prawo jazdy kat. AM ma zostać przeniesione do gimnazjum na wiosnę tego roku; koszt takie prawka ma wynosić 170zł. Czy jest to prawda czy też nie? Tutaj podaje link do strony: http://www.rp.pl/Prawo-drogowe/302159887-WORD-y-nie-zarobia-juz-na-egzaminach-na-skutery.html#ap-2

  #297788
  Evert
  Uczestnik
  • 1
  • 239Postów:

  Cytat z uzasadnienia projektu nowego rozporządzenia:

  „W projektowanym rozporządzeniu zaproponowano umożliwienie zorganizowania egzaminów dla kategorii AM prawa jazdy przez Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego poza ich siedzibami np. tak jak poprzednio w szkołach, do których uczęszczają kandydaci na kierowców. Określono także, że zadania egzaminacyjne oraz trasa egzaminacyjna będą dobierane na miejscu przez egzaminatora w zależności od infrastruktury dostępnej w miejscu egzaminowania. Dodatkowo skrócono też minimalny czas trwania części praktycznej egzaminu w ruchu drogowym do 10 min. W ocenie resortu takie rozwiązanie powinno pozwolić na znacznie łatwiejszy dostęp do uprawnień do kierowania pojazdami w zakresie prawa jazdy kategorii AM i zlikwidowanie patologii polegającej na kierowaniu przez tych młodych ludzi pojazdami bez wymaganych uprawnień.”

  http://pigosk.pl/sites/default/files/file/projekt_rozporzadzenia_dot._egzaminowania_2015_05_25_-_do_uzgodnien_spolecznych.pdf

  W uzasadnieniu mowa jest o wejściu w życie 26 lutego 2016 r., ale chyba stanie się to później, bo nie ma jeszcze końca procedury legislacyjnej.

  https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12273056/katalog/12292877#12292877

  Wygląda na to, że uproszczono sam proces egzaminowania, ale zasady jak przy karcie motorowerowej nie wrócą. Egzaminować będzie egzaminator WORD, tyle że poza siedzibą ośrodka, np. w szkole. No i według nowego projektu dotyczącego szkoleń, który aktualnie znajduje się w fazie konsultacji, obowiązek szkolenia dla kat. AM zostanie utrzymany, tyle że obowiązkowo będzie 5 godzin teorii i 5 godzin praktyki. Czyli razem 10 zamiast 20, co być może spowoduje spadek cen kursów AM. Chyba że po drodze wprowadzą jeszcze jakieś zmiany w projekcie:

  https://www.portalnaukijazdy.pl/aktualnosci/pilne-jest-projekt-rozporzadzenia-ws-szkolenia-4364.html

  #297806
  Franklin
  Uczestnik
  • 6
  • 11Postów:

  Czyli z tego co zrozumiałem, prawo jazdy na kat. AM będzie odbywane w szkołach lub w podobnym do tego miejscu, tylko na innych zasadach niż karta motorowerowa?

  #297807
  NieDlaPrawaJazdyAm
  Użytkownik
  • 0
  • 13Postów:

  Nie na pewnej stronie, tylko na: Chcemy powrotu karty motorowerowej na facebooku. 170 zł to kosztowały dotychczas egzaminy. Czytaj ze zrozumieniem. Nadal nic nie wiadomo, pewnie więcej się dowiemy 26 lutego.
  Trochę cierliwości…

  #297811
  Franklin
  Uczestnik
  • 6
  • 11Postów:

  Ok, już wszystko zrozumiałem. Dziękuje za odpowiedzi 😉

  #297858
  Evert
  Uczestnik
  • 1
  • 239Postów:

  Wbrew pozorom wiele już wiadomo – jest podobnie do karty, ale nie tak samo. Raz jeszcze:

  1. Egzaminy będą mogły odbywać się poza Wojewódzkimi Ośrodkami Ruchu Drogowego (np. szkołach), lecz prowadzone będą tylko przez uprawnionych egzaminatorów WORD.
  2. Minimalna ilość godzin szkolenia teoretycznego i praktycznego zostanie skrócona o połowę (z 10+10 na 5+5).
  3. Egzaminator będzie mógł sam ustalić trasę egzaminacyjną, uwzględniając warunki miejsca, w którym egzamin na AM ma się odbywać.

  Raczej powyższe propozycje nie ulegną już zmianie, choć jeszcze nie wiadomo, jak będzie z opłatami egzaminacyjnymi. Cóż, karta motorowerowa nie wróci, gdyż prawo jazdy AM jest narzucone krajom UE dyrektywą. Natomiast ogólne wymogi dla tej kategorii są dość liberalne, że jakby się ktoś uparł, to przepchnął by prawko AM w dużej mierze na zasadach dawnej karty motorowerowej. Co więcej, Unia dla AM ustala minimum w postaci egzaminu teoretycznego – nawet szkolenie, badania lekarskie i jazda w ruchu nie są obowiązkowe. W tej sprawie decydują poszczególne kraje, jak ma to u nich wyglądać. No ale to oddzielna kwestia i raczej nie ma co liczyć na taką łaskawość rządzących.

Wyświetla 1 wpisów z $
 • Musisz się zalogować, żeby odpowiedzieć w tym temacie.
Back to top button