Aprilia SR 50 problem z doborem gaźnika

Witam,
Mam następujący problem z w/w skuterem - po przeróbce z wtrysku na gaźnik, założyłem cylinder kit Airsal 70cc Sport (do silnika Morini). Wydawało by się, że naturalną rzeczą jest zastosowanie gaźnika 19 mm i tak zrobiłem, na początek założyłem gaźnik Dellorto PHBG 19mm. I tu zaskoczenie skuter absolutnie odmawiał współpracy tj. wchodził nagle na b.wysokie obroty i gasł po dodaniu gazu dusił się itd. Zastosowałem wszelkie kombinacje filtrów powietrza od seryjnego do stożka o b.dużej przepływowości i nic, rozbiłem kombinacje z dyszą główną i dalej to samo.
Zamieniłem gaźnik na Dellorto PHBN 17,5mm i dokładnie to samo jak wyżej.
Nie mając nadziei na poprawę założyłem gaźnik Dellorto PHBN 12mm i stał się cud skuter zaczął normalnie pracować i jeździć. Logika podpowiada, że to takiego cylindra gaźnik 19mm powinien być idealny, a 17,5mm też jak najbardziej - co za "cholera"?
Radziłem się "uczonych" z tej branży i nikt nie potrafił dać jednoznacznej odpowiedzi, jedynie "powinien chodzić bez problemu".
Może ktoś z Was spotkał się z tego typu przypadkiem i potrafi to wytłumaczyć. Nie sądzę/wierzę aby 2 gaźniki były np. uszkodzone, zresztą zakupione jako nowe - czy oba będą mi leżały na półce a ja będę jeździł na 12-stce z cylindrem 70cc?
Byłbym wdzięczny za informacje i podpowiedzi w tym temacie.

ew łapał ci lewe powietrze na tych większych gaźnikach. 12mm na cylinder 70 sport to za mało. Ja tak zatarłem airsala sporta po 400km nie pałując

Nie łapie lewego powietrza bo sprawdzałem, po zakryciu wlotu filtra gaśnie prawie natychmiast - a to jest najprostszy i skuteczny test.

I jeszcze jedno - wiem, że 12 mm do 70cc to za mało. Ratuję się dając dyszę wolnych obrotów 40 i dyszę główną 110. Jakie dysze w tej 12 Ty miałeś?

Super podpowiedzi - widzę, że nie ma mądrych w temacie. Jak problem nie sprowadza się do porady typu "śruba regulacji składu mieszanki w lewo lub w prawo" to już jest problem.

I generalnie zamykam temat bo na odpowiedź nie mogę liczyć.

kiedy potrzebujesz dobrze wyregulowanej 17 lub 19 i to koniec tematu. na co więcej liczysz?
Te Dellorto to były Dellorto czy ich rozpadające sie w rekach klony od Motoforce albo Tec-a?