18 lat a jazda skuterem pomocy DOSTALEM MANDAT

Witam jestem tutaj nowy prosze o pomoc posiadam karte motorowerowa od 2011 roku lecz zgubilem i jezdzilem bez przez 3 lata podcas kontroli policji mowili tylko za brak dokumetu przy kontroli 50 zl ale dostawalem tylko pouczenie 3 dni temu zatrzymala mnie policja mam juz 18 lat skonczone tego roku i wlepili mi mandat za brak uprawnien kiedy ja te uprawnienie posiadam lecz karta zostala zgubiona to powinienem dostac od 50 do 100zl za brak dokumetu przy kontroli dzwonilem na policje powiedzieli ze powinien mi dowod wystarczec bo jezeli mialem karte przed 2013r to moge sie poruszac motorowerem na dowod i ze mandat jest nie zasadnie postawiony ze mam sie odwolac czy to prawda pomocy bo nwm czy zakladac sprawe w sadzie czy dac se spokuj i zaplacic

no niestety. Masz brak uprawnień.
W chwili kiedy ukończyłeś 18 lat twoja karta motorowerowa straciła ważność. To dziwny twór formalny bo twoja stracona karta motorowerowa uprawnia cię co wymiany na prawo jazdy AM (na którym możesz jeździć) ale nie do jazdy.
Pomijam że całkiem ją zgubiłeś. Módl się aby w szkolnych archiwach była jej kopia lub dokumentacja i wtedy możesz sie odwoływać. Ale po pierwsze nie ma przepisu który mówi ile szkoła (o ile wydała szkoła) musi to trzymać - wiec może nie mieć, a po drugie i tak jej nie wymieniłeś.
Spóźniłeś się o około 2 lata bo to był temat na 2013 roki wymiana kosztowała ~100zł.
Odwołanie się/wygrana przed sądem wcale nie jest taka pewna a biorąc pod uwage czas na to poświęcony, koszty, dojazdy, ilość pisemek do stworzenia to może lepiej zapłacić to co jest.