139QMB - Polepszenie chłodzenia

Tak jak w temacie. Cylinder 72cm3, do tego sportowy wałek rozrządu. Wiadomo, że trzeba poprawić chłodzenie. Jakieś pomysły co można zmodyfikować? Posiadam już takie cudo: http://www.racing-planet.pl/316-sportowy-wiatrak-wentylatora-naraku-performances-zolty.html jednak mało mi, i chce więcej. Skuter często pokonuje trasy ponad 20km w jedną stronę - można powiedzieć, że co 2-3 dni. Natomiast 10km to jest normalka. Zaraz się mądrzy odezwą, abym założył chwytak powietrza - jak takie coś wykonać? Czy przy takim czymś chłodzenie na wolnych obrotach będzie mniejsze?

Dobrze powiedzą. Taki sportowy wentylator ma bardziej agresywne łopatki i lepszą wydajność.

Chwytak powietrza to też świetna opcja zwłaszcza jak sie wytnie większość fabrycznych kratek osłonowych w fabrycznym wlocie a w celu osłony wentylatora przed mechanicznymi uszkodzeniami w chwytak wsadzisz siatex aluminiowy tuningowy z oczkami 3x5 albo 5x7 (im gęstsza siatka tym lepsza ochrona ale gorszy przepływ)

chwytaka nie wykonuj tylko kup. kosztuje ze 35zł.

udrożnij WYPŁYW powietrza już poodebraniu ciepła od silnika (jeżeli trzeba- pooglądaj i oceń)

pierwsze 10-15cm kolektora wydechowego obwiń bandażem atermicznym to wydech przestanie ci dogrzwać okolice cylindra a jak jesteś twardy to aż za łapacz powietrza. Potrzebny taki do 800 stopni.Nie do pieców z Castoramy ale do wydechów. tyle że bedzie łapał i trzymał wilgoć bo jest nisko i bedzie na niego z brzydsze dni chlapać

ostatnia opcja to dodanie lub całkowite przejście na elektryczny wentylator dedykowany do chłodnic (praca w zmiennych warunkach z wysokimi temperaturami) są tłocząca albo ssące.
Np http://allegro.pl/wentylator-7-ssacy-18cm-wiatrak-uniwersalny-i3993184558.html choć lepiej oryginalny SPAL.
twój wybór czy na włącznik ręczny czy na czujnik elektryczny
możesz też kupić gotowy system- np KOSO ale to kosztuje góre kapuchy i strach skuter bez nadzoru zostawić na ulicy.
tylko te wiatraki dedykowane ładnie posysają prądu - 12V, 80W to 6,6A
można od biedy sie posiłkować wentylatorem z kompa (ze 2A poboru przy 8cm wiatraku) ale on musi być tłoczący żeby jak najzimniejsze powietrze go opływało i trzeba dobrze zabezpieczyć przed wilgocią.

chłodzenie wentylatorem mechanicznym na wale bedzie zawsze mniejsze na wolnych obrotach bo sie wiatrak razem z silnikiem wolniej kręcą.

Noł koment, ja jak pytałem w Scooterkingz o wentylator sportowy, lepiej chłodzący Naraku w związku z promocją, to mi dali-taki jak seryjny, tylko inny kolor.Spytałem o taki, co poprawia chłodzenie-a no i był, ale ponoć tylko Motoforce mieli, Naraku nie produkuje-widzę co innego :) Widzę ten sklep naprawdę sobie nie radzi...

Weź sobie pod nogami, w tym plastiku pod siedzeniem wytnij otwór, wstaw kratkę albo wentylator w ogóle i podłącz-będzie leciało na pokrywę zaworów, może coś pomoże :P

W kwestii chłodzenia duże znaczenie ma olej-poczytaj i pomyśl nad tym dokładnie.

w 4T jest owszem ta miła cecha że w misce jest oleum co podnosi pojemność cieplną całości a miskę olejową (dół silnika) można efektywniej chodzić. Niby tego nie jest dużo ale jest.

robi też ustawienie mieszanki - przecież mieszanka w której paruje benzyna też ma za zadanie chłodzić zawory.. itd

Właśnie, konstrukcja a'la Fiat 126P :) Blacha pod miską olejową, z niedużą szczeliną-przepływające powietrze dodatkowo chłodziło michę, a więc i olej :P

Vezyr napisał:

Noł koment, ja jak pytałem w Scooterkingz o wentylator sportowy, lepiej chłodzący Naraku w związku z promocją, to mi dali-taki jak seryjny, tylko inny kolor.Spytałem o taki, co poprawia chłodzenie-a no i był, ale ponoć tylko Motoforce mieli, Naraku nie produkuje-widzę co innego :) Widzę ten sklep naprawdę sobie nie radzi...
Weź sobie pod nogami, w tym plastiku pod siedzeniem wytnij otwór, wstaw kratkę albo wentylator w ogóle i podłącz-będzie leciało na pokrywę zaworów, może coś pomoże :P
W kwestii chłodzenia duże znaczenie ma olej-poczytaj i pomyśl nad tym dokładnie.

Jak Naraku nie produkuje? A ten mój czerwony to myślisz, że jakiej firmy jest? Zresztą dałem Ci swojego czasu linki do tego wiatraczka Naraku, który był w scooterking. Może chcieli Ci wcisnąć motoforce bez promocji abyś więcej zapłacił?