125 na B, pytanie dla zorientowanych w tym prawie

Witam wszystkich :)

Już za chwilę wchodzi prawo o możliwości jazdy na 125 na prawo jazdy kat. B
Jest tam taki zapis że należy posiadać prawo jazdy kat.B przez okres minimum 3 lat.
Pytanie z mojej strony to czy prawo jazdy kat. B1 też wliczane jest w ten okres czy liczony jest okres dopiero od wydania B. Bo w moim przypadku prawo jazdy kat. B1 posiadam od stycznia 2012 a prawo jazdy kat.B od czerwca 2013. Więc czy wie ktoś może jak to będzie wyglądać i od kiedy będzie mi to naliczane.
Dla ciekawostki dodam, od nie dawna policjanci mają wydany nakaz zabierania prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50km/h u kierowców o stażu mniejszym niż 1 rok. Przytrafiło mi się takie coś i policjant od razu gdy spojrzał na moją datę urodzenia chciał mi zabrać prawo jazdy, jednak gdy zobaczył że miałem już wcześniej B1 powiedział że liczy mi się to tak jak bym miał prawo jazdy już ponad 2 lata. Również ciekawie jest gdy ubezpieczam swój pojazd bo, ubezpieczalnie mają sporą zwyżkę dla kierowców posiadających prawo jazdy mniej niż 24 miesiące. I różne ubezpieczalnie różnie traktują to B1.
Tak więc czy wie ktoś może dokładnie czy będzie liczony okres od B1 czy B?

Ustawa mówi o kategorii B i liczy się datata uzyskania tej właśnie kategorii.

Potwierdzam. Ustawa mówi o kategorii B. Nie sugeruj się zbieżnością litery w kategoriach B i B1. To różne kategorie. Zatem będziesz mógł jechać 125ccm od lipca 2016. Wykorzystaj ten czas na naukę jazdy skuterem 50ccm. A w razie czego zawsze możesz zrobić A1/A2/A (nie wiem ile masz lat).