125 ccm…ciekawe

Dodaj nowy temat na forum

! Forum Skutery 125 125 ccm…ciekawe

Ten temat zawiera 5 odpowiedzi, ma 3 głosy i był aktualizowany ostatnio przez Zdjęcie profilowe Evert Evert 5 lata temu.

Oglądasz 6 postów - 1 przez 6 (z 6 łącznie)
  • Autor
    Wpisy
  • #169414
    Zdjęcie profilowe pyrtawa86
    pyrtawa86
    Użytkownik
    • Postów: 5

    Witam

    Ustawa przeszla a mnie trapi jedna rzecz. Mianowicie czy za dwa miesiace, bedzie mozna wymienic prawo jazdy ( ktore sie posiada od 3 lat) tak zeby byla w nim zawarta kat. A1. Dlaczego pytam… jesli ktos mieszka na terenach przygranicznych np. z niemcami nie bedzie mogl sie tam wybrac swoim motocyklem.

    Pozdrawiam

    #169416
    Zdjęcie profilowe
    Anonimowy
    • Postów: 3 102

    Przypomnę kolego, że przepisy te będą obowiążywać u nas w kraju. Jadąc do Niemiec nastaw się na przestrzeganie niemieckiego prawa i jeśli ono nie przewiduje jazdy motocyklami z kat. B to nic na to nie poradzisz. Do granicy, a dalej na piechotę.

     
    Czytaj
    REKLAMA

    SŁONECZNA OFERTA SUZUKI

    AdvertisementStreet czy Adventure? Teraz w tej samej cenie!
    #169419
    Zdjęcie profilowe pyrtawa86
    pyrtawa86
    Użytkownik
    • Postów: 5

    Kolego, w innych krajach gdzie ten przepis obowiazuje dostajesz wbita kat. A1, prosze czytac ze zrozumieniem. Dziekuje 🙂

    #169426
    Zdjęcie profilowe Evert
    Evert
    Użytkownik
    • Postów: 238

    pyrtawa86 napisał:

    Witam
    Ustawa przeszla a mnie trapi jedna rzecz. Mianowicie czy za dwa miesiace, bedzie mozna wymienic prawo jazdy ( ktore sie posiada od 3 lat) tak zeby byla w nim zawarta kat. A1. Dlaczego pytam… jesli ktos mieszka na terenach przygranicznych np. z niemcami nie bedzie mogl sie tam wybrac swoim motocyklem.
    Pozdrawiam

    Nie, nie będzie można tego zrobić, ponieważ uchwalona poprawka obejmuje art. 6 ust. 3 ustawy o kierujących pojazdami, a ten dotyczy wyłącznie uprawnień obowiązujących na terenie RP.

    http://orka.sejm.gov.pl/proc7.nsf/ustawy/1957_u.htm

    http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20110300151

    Tego typu przywileje obowiązują tylko na terenie poszczególnych państw, które takie regulacje wprowadziły (np. Hiszpania, Włochy, Portugalia itd.). Nigdzie nie otrzyma się na ich podstawie kat. A1, która ma charakter międzynarodowy.
    Z tego, co się orientuję, to jedynie Szwajcaria daje możliwość otrzymania A1 bez egzaminu dla kierowców kat. B po przejściu obowiązkowego szkolenia.

    #169427
    Zdjęcie profilowe pyrtawa86
    pyrtawa86
    Użytkownik
    • Postów: 5

    hmm jestem niemal pewien ze we Francji funkcjonuje cos takiego no coz szkoda 🙂

     
    Czytaj
    REKLAMA

    UNIWERSALNE KUFRY BOCZNE. KOMPLET ZA 529,00 zł. Darmowa wysyłka

    Uniwersalne motocyklowe kufry boczne ADV wraz ze stelażami w zestawie. Wykonane z lekkiego, wytrzymałego i odpornego na uderzenia polipropylenu. Posiadają elementy odblaskowe. Zamykane na zamek. Dwa kluczyki w komplecie. Wysyłka w 24h.
    #169428
    Zdjęcie profilowe Evert
    Evert
    Użytkownik
    • Postów: 238

    Jakiś czas temu próbowałem weryfikować poniższy wpis z angielskiej Wikipedii, ale wszystko wskazuje na to, że podaje prawdziwe informacje i podkreśla, że uprawnienia te dotyczą tylko tych krajów (podkreśliłem celowo wielkimi literami). Zapewne niedługo dopisze się do nich najprawdopodobniej jeszcze Polskę.

    „B licence holders in Czech Republic (only motorcycles with automatic transmission), Italy, Latvia, Slovakia (after two years and only motorcycles with automatic transmission), Spain (after three years), Portugal (after two years) and Belgium (only with a Belgian Driving Licence, after two years) are allowed to drive motorcycles not exceeding 125cc WITHIN THE RESPECTIVE COUNTRIES. In Austria (after five years, training of 6 hours), France (7 hours) and the United Kingdom (Compulsory Basic Training), a practical training without exam is needed for B licence holders.”

    http://en.wikipedia.org/wiki/European_driving_licence

    Takie rozwiązanie jako niezależne od kat. A1 jest zgodne z unijną dyrektywą dotyczącą praw jazdy z 2006 r. :

    „W odniesieniu do kierowania pojazdami na własnym terytorium państwa członkowskie mogą przyznać następującą równoważność kategorii:
    a) prawo jazdy kategorii B uprawniające do kierowania motocyklami trzykołowymi uprawnia do kierowania motocyklami trzykołowymi o mocy ponad 15 kW, o ile posiadacz prawa jazdy kategorii B ma co najmniej 21 lat;
    b) prawo jazdy kategorii B uprawnia do kierowania motocyklami kategorii A1.
    W związku z tym, że niniejszy ustęp zachowuje ważność tylko na terytoriach państw członkowskich, nie zamieszczają one na prawie jazdy adnotacji o uprawnieniach do kierowania tymi pojazdami.”

    http://www.nzzk.nw.pl/pdf/L40320061230PL.pdf

    I tyle w tym temacie. Ciekawe, czy dadzą jeszcze kiedyś uprawnienia na trójkołówki ponad 15 kW, bo jak widać też jest to możliwe.

Oglądasz 6 postów - 1 przez 6 (z 6 łącznie)

Ups... Musisz się zalogować, lub zarejestrować żeby odpowiedzieć w tym temacie.
Przejdź do Rejestracja lub Logowanie