Egzamin na Prawo Jazdy AM 2013

Jak będzie wyglądać egzamin na prawo jazdy AM? Czy definicja motoroweru się zmieni? Dziś Skuterowo.com jako pierwsze przedstawi Wam brzmienie rozporządzenia do nowej ustawy o kierujących, która wejdzie w życie 18 stycznia 2013.

Po 18 stycznia 2013 definicja motoroweru i czterokołowca lekkiego będzie brzmiała w sposób następujący:
Motorower
to pojazd dwu lub trójkołowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej nie przekraczającej 50 cm³ lub silnik elektryczny o mocy nie większej niż 4 kW, którego konstrukcja ogranicza prędkość do 45 km/h.

Czterokołowiec lekki – pojazd samochodowy przeznaczony do przewozu osób lub ładunków z wyłączeniem samochodu osobowego, ciężarowego i motocykla, którego masa nie przekracza 350 kg i konstrukcja ogranicza prędkość do 45 km/h

Od 19 stycznia 2013r. Do kierowania takimi pojazdami będzie uprawniało prawo jazdy kat. AM. Aby je otrzymać trzeba będzie mieć ukończone 14 lat, uzyskać orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdami z tej grupy. Odbyć szkolenie w ośrodku szkolenia w wymiarze nie mniejszym niż 10 godzin szkolenia teoretycznego i 10 godz. szkolenia praktycznego. Zdać egzamin państwowy z części teoretycznej (testy-32 pytania, czas 25 minut) i praktycznej; Egzamin praktyczny ma odbywać się motorowerem.

Na egzamin praktyczny trzeba będzie stawić się w odpowiednim stroju motocyklisty (m. in. obuwie wiązane na płaskiej podeszwie, spodnie z długimi nogawkami, kurtka z długimi rękawami zapinana na guziki lub suwak, rękawice zakrywające całe dłonie)

W trakcie tej części egzaminu będzie trzeba omówić stan techniczny pojazdu i oświetlenie, sprawdzić naciąg łańcucha (jeżeli jest), zdjąć z podnóżka, przemieścić motorower i ponownie podeprzeć na podnóżku.

Następnie wykonać na placu:

Czas egzaminu praktycznego, min. 25 minut.

Osoba posiadająca kartę motorowerową, będzie mogła wymienić ją na prawo jazdy kat. AM po przedłożeniu w urzędzie odpowiednim do miejsca zamieszkania następujących dokumentów:

  • wniosek o wydanie prawa jazdy

  • orzeczenie lekarskie

  • fotografia

  • zgoda rodzica lub opiekuna, jeżeli osoba jest niepełnoletnia.

  • potwierdzenie wniesienia opłaty za wydanie prawa jazdy

Ważne: Osoba, która przed dniem wejścia w życia ustawy ukończy lat 18 będzie mogła kierować motorowerem nie posiadając prawa jazdy; uznaje się za uprawnioną do kierowania motorowerem na terytorium RP. Wobec tej osoby nie wymaga się posiadania dokumentu stwierdzającego to uprawnienie.

Źródło:Dz. U z 10.02.2011;rozp. z dn. 31.07.2012;z dn. 13.07.2012.
Opracowanie merytoryczne dla Skuterowo.com: Jan Szumiał, Praska Auto Szkoła.

Przemysław Borkowski

Kocha wszystko co ma dwa koła i silnik - nawet ten elektryczny. Gdyby wiertarka miała koła, też by na niej jeździł. Prywatnie fan dobrego rockowego brzmienia i kultur orientalnych.

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button