Ducati wystawi Panigale V4 w WSBK już w sezonie 2018? Pierwsze testy Panigale V4 w stawce WSBK

Lorenzo Zanetti testował w ostatnich dniach Panigale V4 na torze Jerez wraz ze stawką zawodników WSBK. Okazało się, że Włoch jest całkiem szybki i stracił do Chaza Daviesa ok. 0,5 sekundy. Davies dosiada Panigale R, jeszcze oparte o dwucylindrową platformę. W kontekście świetnego wyniku Zanettiego menadżer zespołu, Serafino Foti, nie odrzucić możliwości sprawdzenia potencjału V4 już w połowie sezonu 2018. 

Oczywiście, należy wziąć pod uwagę, że podczas testów zawodnicy nie są zorientowani na wykręcaniu najlepszych czasów, a na przygotowaniu motocykli do nadchodzącego sezonu. Gdy Davies pracował nad zbieraniem informacji czy ustawieniami, Zanetti mógł równie dobrze po prostu sprawdzać limity Panigale V4. Nie zmienia to faktu, że czas 1m 41.226s Włocha jest imponujący, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że najszybsze Ducati kręciło czasy na poziomie 1m 39.754s (Marco Melandri).

Czy to oznacza, że Ducati wcześniej wdroży do serii V4?

Jest przed nami bardzo duży pracy, ale w tracie sezonu, jeśli motocykl będzie gotowy, może spróbujemy go przetestować z Chazem i Marco. Celem jest jednak luty 2019 – komentował Sarafino Foti w wypowiedzi przytoczonej przez blog rideapart.

Warto w tym momencie zastanowić się jaką realną wartość sprzedażową ma WSBK. Zawodnicy startujący w krajowych seriach dobrze zdają sobie sprawę, że z powodu większej pojemności Panigale V4 w wersji bazowej i “S” są sprzętami bezklasowymi, a na nowe Panigale R będzie trzeba jeszcze trochę poczekać. Stąd Davies i Melandri równie dobrze mogą jeździć R-ką opartą na V2.

Szybsze pojawienie się Panigale V4 w stawce WSBK mogłoby nastąpić, gdyby okazało się, że nowa platforma jest dużo bardziej konkurencyjna. Docelowo pewnie tak będzie, ale biorąc pod uwagę czas i pieniądze potrzebne na przygotowanie konkurencyjnego motocykla w WSBK, obstawiam, że realnie Panigale V4 pojawi się na stałe w serii dopiero w 2019 roku.

 

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button