Aktualnie czytasz:
Auto na kartę motorowerową i Prawo Jazdy AM
1

Rozmawiając ostatnio ze znajomymi o motorowerach i karcie motorowerowej, jeden z nich mnie zaskoczył.  Oświadczył że będzie już niedługo podjeżdżać pod szkołę autem. Zaintrygował mnie tym i zacząłem wypytywać go o szczegóły. Powiedział że w naszym kraju jazda autem jest legalna jeżeli posiada się kartę motorowerową. Oczywiście można jeździć tylko specjalnymi modelami.  Po powrocie do domu, usiadłem przed komputerem i zacząłem szukać informacji o takowych. Niezbyt dużo ludzi wie o tych samochodach. Zacząłem więc szperać w encyklopediach internetowych i znalazłem taki tekst w informacjach o prawie jazdy AM :

…kategoria AM uprawnia do poruszania się (od stycznia 2013 roku)

  1. rowerem, motorowerem
  2. mikrosamochodem, np.: Ligier Nova do pojemności 50 cm³ (maks. prędkość 45 km/h)

Jednak kolega mówił mi że to jest legalne już od paru dobrych lat. Wydaje mi się to bez sensu. Niepełnoletni ma zasuwać takim autkiem co jedzie 45 km/h (po zdjęciu blokady 80 km/h), bez żadnych konkretnych uprawnień? Przecież kartę motorowerową zdaje się na skuterze. Ten kto zdał egzamin nie umie nawet zmieniać biegów więc jak kupi sobie np. Zippa Pro 50, musi uczyć się jeździć we własnym zakresie. Napisałem więc temat na forum Skuterowo.com. Niewiele się jednak dowiedziałem. Jest to jednak według mnie straszny niewypał. W naszym kraju mamy zbyt beznadziejne drogi, wielkie korki oraz złą organizację ruchu (o czym wie każdy skuteromaniak) by po naszych drogach jeździli nastolatkowie, bez żadnego doświadczenia i to z tak małą prędkością. Z takimi kierowcami jest tylko problem i więcej wypadków. Wyobraźmy sobie że, jak codziennie rano jedziemy sobie do pracy czy do szkoły naszym skuterem, a tu taki ,,kierowca” w nas wjeżdża. My poturbowani a ten w aucie bez żadnego zadrapania.  Czy dobrym pomysłem jest wprowadzenie pełnej legalności takich autek od stycznia przyszłego roku? A co wy o tym sądzicie?

 
Czytaj
REKLAMA

Kup motocykl Triumph i zyskaj do 25%

Wyprzedaż Triumph w ramach akcji Używany Gwarantowany. Skontaktuj się z autoryzowanym dealerem i kup sprawdzony motocykl z niewielkim przebiegiem bez ryzyka. Skorzystaj także ze specjalnych rabatów w ramach wyprzedaży nowych motocykli z rocznika 2019.

 
Czytaj
REKLAMA

Torba motocyklowa Junak. Kup teraz

Jesteś fanem marki Junak i szukasz uniwersalnej torby, którą możesz zabierać ze sobą wszędzie gdzie tylko zechcesz.

Jaka jest Twoja reakcja?
Super!
52%
Interesujące
29%
heh...
5%
Że co?
0%
Grrrr!
0%
Smutne
14%
  • miras
    11 lipca 2017 at 23:57

    te samochody wymyslili wlosi i francuzi dla emerytow ktorym zabrali prawo jazdy z racji na wiek, zeby mogli do marketu podskoczyc po zakupy.. w polsce sa za drogie, zwlaszcza jak na nastolatkow..