Aktualnie czytasz:
Auto na kartę motorowerową i Prawo Jazdy AM
1
 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Garaż BMW pełen motocykli gotowych do odbioru.

W ofercie Garaż BMW odnajdziesz fabrycznie nowy bądź używany motocykl w doskonałym stanie. Wejdź i sprawdź jak blisko jest Twój wymarzony motocykl BMW.Skorzystaj z atrakcyjnego finansowania w programie BMW 3asy ride

Rozmawiając ostatnio ze znajomymi o motorowerach i karcie motorowerowej, jeden z nich mnie zaskoczył.  Oświadczył że będzie już niedługo podjeżdżać pod szkołę autem. Zaintrygował mnie tym i zacząłem wypytywać go o szczegóły. Powiedział że w naszym kraju jazda autem jest legalna jeżeli posiada się kartę motorowerową. Oczywiście można jeździć tylko specjalnymi modelami.  Po powrocie do domu, usiadłem przed komputerem i zacząłem szukać informacji o takowych. Niezbyt dużo ludzi wie o tych samochodach. Zacząłem więc szperać w encyklopediach internetowych i znalazłem taki tekst w informacjach o prawie jazdy AM :

...kategoria AM uprawnia do poruszania się (od stycznia 2013 roku)

  1. rowerem, motorowerem
  2. mikrosamochodem, np.: Ligier Nova do pojemności 50 cm³ (maks. prędkość 45 km/h)

Jednak kolega mówił mi że to jest legalne już od paru dobrych lat. Wydaje mi się to bez sensu. Niepełnoletni ma zasuwać takim autkiem co jedzie 45 km/h (po zdjęciu blokady 80 km/h), bez żadnych konkretnych uprawnień? Przecież kartę motorowerową zdaje się na skuterze. Ten kto zdał egzamin nie umie nawet zmieniać biegów więc jak kupi sobie np. Zippa Pro 50, musi uczyć się jeździć we własnym zakresie. Napisałem więc temat na forum Skuterowo.com. Niewiele się jednak dowiedziałem. Jest to jednak według mnie straszny niewypał. W naszym kraju mamy zbyt beznadziejne drogi, wielkie korki oraz złą organizację ruchu (o czym wie każdy skuteromaniak) by po naszych drogach jeździli nastolatkowie, bez żadnego doświadczenia i to z tak małą prędkością. Z takimi kierowcami jest tylko problem i więcej wypadków. Wyobraźmy sobie że, jak codziennie rano jedziemy sobie do pracy czy do szkoły naszym skuterem, a tu taki ,,kierowca" w nas wjeżdża. My poturbowani a ten w aucie bez żadnego zadrapania.  Czy dobrym pomysłem jest wprowadzenie pełnej legalności takich autek od stycznia przyszłego roku? A co wy o tym sądzicie?

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Junaka M12 Vintage 125 na prawo jazdy B

Bądź oryginalny i wyróżnij się na drodze z Junakiem M12 Vintage 125. Niezawodny silnik z wtryskiem paliwa. Szprychowe, duże koła. System hamulcowy CBS. Do tego matowe malowanie i potężna doza komfortu zarówno podczas jazdy po mieście, jak również wszędzie tam, gdzie poniesie wzrok. Spełnij swoje marzenia o nowym Junaku. Już za 9 199 PLN.

Jaka jest Twoja reakcja?
52%
0%
14%
  • miras
    11 lipca 2017 at 23:57

    te samochody wymyslili wlosi i francuzi dla emerytow ktorym zabrali prawo jazdy z racji na wiek, zeby mogli do marketu podskoczyc po zakupy.. w polsce sa za drogie, zwlaszcza jak na nastolatkow..