Aktualnie czytasz:
Łódź: powstanie drugi woonerf – rusza przebudowa ul. Traugutta
0

Blisko 2 mln zł będzie kosztować ma przebudowa ul. Traugutta w centrum Łodzi. Powstanie tam kolejny woonerf, czyli deptak ze spowolnionym ruchem samochodów. Na środku ulicy pojawią się drzewa, będą także ławki, a nawet plac zabaw.

Do końca roku powstać ma w Łodzi w sumie sześć woonerfów – na ulicach: Traugutta i Piramowicza w centrum miasta oraz na czterech osiedlowych uliczkach.

Pierwszy łódzki woonerf, nazywany po polsku podwórcem powstał w ub. roku na fragmencie jednokierunkowej ul. 6-go Sierpnia. Przykład został wzięty z ulic w Holandii, czy Skandynawii. Pojawiły się tam m.in. nowe drzewa i kwiaty, ławki, latarnie, a latem – ogródki restauracji. Projekt zrealizowany w ramach budżetu obywatelskiego kosztował ok. 1,4 mln zł.

 
Czytaj
REKLAMA

Kup motocykl Triumph i zyskaj do 25%

Wyprzedaż Triumph w ramach akcji Używany Gwarantowany. Skontaktuj się z autoryzowanym dealerem i kup sprawdzony motocykl z niewielkim przebiegiem bez ryzyka. Skorzystaj także ze specjalnych rabatów w ramach wyprzedaży nowych motocykli z rocznika 2019.

Prace mają się zakończyć 7 października. Na czas przebudowy ulica zostanie całkowicie zamknięta na odcinku od Piotrkowskiej do Sienkiewicza. Przy tej okazji planowana jest także wymiana podziemnej infrastruktury m.in. instalacji gazowej. W ramach tymczasowej organizacji ruch ma zostać dopuszczany w dwóch kierunkach na równoległej ulicy Moniuszki.

Termin woonerf pochodzi z holenderskiego i w wolnym tłumaczeniu oznacza „ulicę do mieszkania”. Polskim określeniem jest podwórzec. Termin ten dotyczy projektowania ulicy w strefie zurbanizowanej w taki sposób, aby przy zachowaniu kluczowych funkcji uspokoić ruch na niej – stworzyć przestrzeń o wysokim poziomie bezpieczeństwa i walorach estetycznych, gdzie przyjemnie można spędzić czas.

 
Czytaj
REKLAMA

Torba motocyklowa Junak. Kup teraz

Jesteś fanem marki Junak i szukasz uniwersalnej torby, którą możesz zabierać ze sobą wszędzie gdzie tylko zechcesz.

Jaka jest Twoja reakcja?
0%
0%
0%
0%
0%
0%