Aktualnie czytasz:
Inwestycje: będą nowe – betonowe. GDDKiA zapowiada wielkie budowy
2

W latach 2014-2023 ma powstać w Polsce ponad 2,2 tysiąca km nowych dróg. To plany inwestycyjne Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Projekt zakłada, że spora część dróg będzie miała nawierzchnię betonową. Czyżbyśmy wracali do pomysłów żywcem wyjętych z dwudziestolecia międzywojennego?

W opublikowanym przez GDDKiA „Programie budowy dróg krajowych i autostrad” Dyrekcja chwali się, że wśród zaplanowanych ciągów komunikacyjnych będzie 35 obwodnic o łącznej długości ponad 360 km. GDDKiA zapowiedziała, że blisko jedna trzecia nowych szos powstanie nie z asfaltu, ale z betonu. Czy chodzi o koszty? Okazuje się, że nie. Dyrekcja ma świadomość że koszt obu nawierzchni jest zbliżony.Jednak jako powód użycia betonu zamiast asfaltu tłumaczy dywersyfikacją. Nie wiadomo dlaczego, ale nagle GDDKiA postanowiła zatroszczyć się o równomierny rozwój branży asfaltowej i cementowej.

Patrząc na tego typu pomysły przypominają się czasy III Rzeszy, która ekspresowy rozwój sieci drogowej osiągnęła właśnie dzięki zastosowaniu betonu. Wprawdzie wiele z powstałych w tamtych czasach autostrad jeszcze przez lata służyło kolejnym pokoleniom, jednak komfort podróży po nich pozostawiał wiele do życzenia. Również aktualnie powstające drogi betonowe nie należą do najbardziej komfortowych. Czyżby zatem dochodziło do sytuacji, że z naszych podatków urzędnicy państwowi zapewniają rozwój konkretnym firmom?

 
Czytaj
REKLAMA

Junak 126 teraz za 279,95 zł miesięcznie

Wybierając nowego Junaka 126 możesz skorzystać z promocyjnego finansowania RSSO 0% bez ukrytych kosztów i wpłaty własnej. Już za 279,95 zł miesięcznie (20 rat 0%) możesz wyjechać z salonu nowym motocyklem Junak 126!

fot.: nto.pl

 
Czytaj
REKLAMA

Kominiarka motocyklowa teraz za 10,59 PLN z tanią i szybką wysyłką

Zadbaj o swoje zdrowie na motocyklu. Kominiarka pod kask to ochrona Twoich górnych dróg oddechowych i komfort termiczny w chłodne dni. Wysyłka w 24h. Paczkomat 12,50 PLN i darmowy zwrot do 14 dni.

Jaka jest Twoja reakcja?
Super!
0%
Interesujące
100%
heh...
0%
Że co?
0%
Grrrr!
0%
Smutne
0%