Aktualnie czytasz:
Bezpieczeństwo: za oświetlenie dróg ekspresowych i autostrad zapłaci GDDKiA?
0

Posłowie chcą, aby za oświetlenie dróg ekspresowych i autostrad nie płaciły gminy, ale Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Czy oznacza to poprawę bezpieczeństwa na tych drogach? A może wręcz przeciwnie?

W Sejme trwają prace nad nowelizacją ustawy Prawo energetyczne. Przepis z 1977 roku zakłada, że za oświetlenie dróg ekspresowych i autostrad odpowiadają gminy, przez które te drogi przebiegają. Gminy oczywiście nie zgadzają się z dotychczasowymi rozwiązaniami, bo z własnej kieszeni muszą wydawać pieniądze na oświetlanie nieswoich dróg. Przygotowywana przez posłów nowelizacja zakłada, że od tej pory będzie to obowiązkiem GDDKiA.
Problem ten dotyczy blisko 1,5 tys. polskich gmin oraz 8 miast na prawach powiatu. Muszą one płacić na oświetlenie węzłów drogowych i skrzyżowań. Co roku idzie na to ponad 80 milionów złotych.

I choć pomysł wydaje się dobry, to jednak niesie pewne zagrożenie – nie wiadomo, czy ktokolwiek będzie w stanie zmusić GDDKiA do dalszego oświetlania jej własności. Ponieważ ustawa zakłada, że konieczne będzie zwiększenie wydatków Dyrekcji o 100 milionów złotych rocznie, może się okazać, że urzędnicy raczej będą woleli zgasić latarnie, niż płacić za coś, na co nigdy nie musieli wykładać pieniędzy.

 
Czytaj
REKLAMA

MOTOCYKLE SUZUKI Z PAKIETEM TRAVEL PACK

Travel Pack to specjalna edycja popularnych i wszechstronnych motocykli Suzuki z wyposażeniem, które poprawi komfort Twojego podróżowania. Zwinny GSX-S1000F, niezawodny V-Strom 1000 XT i uniwersalny V-Strom 650 XT – teraz w wersji specjalnej z wyposażeniem w cenie.

W skrajnych przypadkach może się więc okazać, że po zmianie przepisów węzły autostradowe i na drogach ekspresowych będą tonęły w ciemnościach.

 
Czytaj
REKLAMA

Kominiarka motocyklowa teraz za 10,59 PLN z tanią i szybką wysyłką

Zadbaj o swoje zdrowie na motocyklu. Kominiarka pod kask to ochrona Twoich górnych dróg oddechowych i komfort termiczny w chłodne dni. Wysyłka w 24h. Paczkomat 12,50 PLN i darmowy zwrot do 14 dni.

Jaka jest Twoja reakcja?
Super!
0%
Interesujące
0%
heh...
0%
Że co?
0%
Grrrr!
0%
Smutne
0%