Aktualnie czytasz:
Bezpieczeństwo: za oświetlenie dróg ekspresowych i autostrad zapłaci GDDKiA?
0

Posłowie chcą, aby za oświetlenie dróg ekspresowych i autostrad nie płaciły gminy, ale Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Czy oznacza to poprawę bezpieczeństwa na tych drogach? A może wręcz przeciwnie?

W Sejme trwają prace nad nowelizacją ustawy Prawo energetyczne. Przepis z 1977 roku zakłada, że za oświetlenie dróg ekspresowych i autostrad odpowiadają gminy, przez które te drogi przebiegają. Gminy oczywiście nie zgadzają się z dotychczasowymi rozwiązaniami, bo z własnej kieszeni muszą wydawać pieniądze na oświetlanie nieswoich dróg. Przygotowywana przez posłów nowelizacja zakłada, że od tej pory będzie to obowiązkiem GDDKiA.
Problem ten dotyczy blisko 1,5 tys. polskich gmin oraz 8 miast na prawach powiatu. Muszą one płacić na oświetlenie węzłów drogowych i skrzyżowań. Co roku idzie na to ponad 80 milionów złotych.

I choć pomysł wydaje się dobry, to jednak niesie pewne zagrożenie - nie wiadomo, czy ktokolwiek będzie w stanie zmusić GDDKiA do dalszego oświetlania jej własności. Ponieważ ustawa zakłada, że konieczne będzie zwiększenie wydatków Dyrekcji o 100 milionów złotych rocznie, może się okazać, że urzędnicy raczej będą woleli zgasić latarnie, niż płacić za coś, na co nigdy nie musieli wykładać pieniędzy.

W skrajnych przypadkach może się więc okazać, że po zmianie przepisów węzły autostradowe i na drogach ekspresowych będą tonęły w ciemnościach.

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Junaka M12 Vintage 125 na prawo jazdy B

Bądź oryginalny i wyróżnij się na drodze z Junakiem M12 Vintage 125. Niezawodny silnik z wtryskiem paliwa. Szprychowe, duże koła. System hamulcowy CBS. Do tego matowe malowanie i potężna doza komfortu zarówno podczas jazdy po mieście, jak również wszędzie tam, gdzie poniesie wzrok. Spełnij swoje marzenia o nowym Junaku. Już za 9 199 PLN.

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Garaż BMW pełen motocykli gotowych do odbioru.

W ofercie Garaż BMW odnajdziesz fabrycznie nowy bądź używany motocykl w doskonałym stanie. Wejdź i sprawdź jak blisko jest Twój wymarzony motocykl BMW.Skorzystaj z atrakcyjnego finansowania w programie BMW 3asy ride

Jaka jest Twoja reakcja?
0%
0%
0%