Wymiana Karty Motorowerowej na Prawo Jazdy AM: Social 2 Skuterowo.com

Dziś w Skuterowo.com ciąg dalszy Waszych pytań w ramach nowego cyklu FAQ Skuterowo.com. Na naszej skrzynce wiele pytań dotyczących prawa jazdy AM, a konkretnie wymiany karty motorowerowej na popularny plastikowy dokument.

Omawiane zagadnienia:

Szymon: Mam kartę motorowerową i 17 lat. Ostatnio mi powiedziano , że nie mogę na niej jeździć, tylko muszę ją wymienić na Prawo Jazdy AM. Jak to wygląda?

Daniel: Mam 18 lat i posiadam kartę motorowerową gdyż jeszcze nie wymieniłem na prawo jazdy AM ponieważ jakoś nie mogłem się z tym zebrać. Moje pytanie brzmi czy jeżeli przy kontroli policyjnej okaże kartę motorowerową będę miał jakieś problemy i czy czy gdy zacząłem kurs na prawo jazdy kategorie B kurs ten zostanie zatrzymany?

A. Staszczyk – w kontekście planowanych zmian i powrotu możliwości zdawania prawa jazdy AM w szkołach, a nie w WORD: Chciałem się zapytać czy nie sądzicie iż osoby które zrobiły kat. AM powinny być jakoś wynagrodzone?

Dzisiaj nieco monotematycznie ze względu na dużą ilość pytań dotyczących prawa jazdy AM. Różne zagadnienia wybrałem, które najczęściej się powtarzają, bo chyba na nie w pierwszej kolejności warto odpowiedzieć.

Szymon pyta o następującą rzecz: “Mam kartę motorowerową i 17 lat. Ostatnio mi powiedziano, że nie mogę na niej jeździć tylko muszę ją wymienić na AM. Jak to wygląda?” Możesz na niej jeździć do momentu, aż nie będziesz miał ukończonych 18 lat, czyli jeszcze przez ten rok jest ważna, jednakże w trakcie jego trwania musisz pójść do urzędu i wymienić ją na prawo jazdy AM. Wiąże się to z dwoma nieprzyjemnymi rzeczami. Po pierwsze – obligatoryjne są badania lekarskie, po drugie – obligatoryjna jest opłata, zarówno za wydanie dokumentu jak i zaświadczenia od lekarza i właściwie tutaj wszystkie formalności się kończą. Konieczne jest oczywiście napisanie wniosku na miejscu w urzędzie na takim specjalnym urzędzie i to jest tyle. To jednak nie oznacza, że ty w tym momencie jeżdżąc z kartą motorowerową mając 17 lat łamiesz w jakikolwiek sposób prawo. Policjant ma obowiązek Ciebie pouczyć o tym, że wkrótce wygasa ważność tego rodzaju zaświadczenia o posiadanych uprawnieniach, jednakże nie jest to w żaden sposób karane. Inaczej miałoby to miejsce, gdybyś jeździł w nieważnym dokumentem po ukończonym 18 roku życia i to dotyczy Daniela, który do nas pisze: “Mam 18 lat i posiada kartę motorowerową, gdyż jeszcze nie wymieniłem na prawo jazdy AM, ponieważ jakoś nie mogłem się za to zabrać. Moje pytanie brzmi: czy jeżeli podczas kontroli pokażę kartę motorowerową będę miał jakieś problemy i czy kiedy zacząłem kurs na prawo jazdy kat. B kurs ten zostanie zatrzymany?”

Karta motorowerowa straciła swoją ważność wraz z nastaniem Twojej pełnoletności, czyli jeździsz z dokumentem poświadczającym Twoje uprawnienia, jednakże nieważnym. Czyli de facto jeździsz bez dokumentu potwierdzającego nabyte umiejętności i uprawnienia. To wiąże się z mandatem w wysokości 50 złotych na pewno z pouczeniem policjanta o konieczności wymiany tego dokumentu, jak również z rychłym pójściem do urzędu, żeby taka sytuacja w przyszłości Ci się nie powtórzyła, bo szkoda nerwów i szkoda nawet tych 50 złotych. Drogę i całą ścieżkę formalną, zmierzającą do wymiany prawa jazdy AM omówiłem już przed chwilą i odpowiadając na Twoje ostatnie pytanie: Nie, kurs w żaden sposób nie może w takiej sytuacji zostać zatrzymany i trzymam kciuki, żeby zdobycie prawka B w Twoim przypadku przebiegło gładko i za pierwszym razem.
Na koniec jeszcze bardzo ciekawe pytanie zadane przez A.Staszczyk zadane w kontekście planowanych zmian, czyli większej liberalizacji przepisów dotyczących prawa jazdy AM. Rządzący postanowili, a właściwie Ministerstwo Infrastruktury, że obowiązujące rozwiązania są zbyt skomplikowane, za trudne i za drogie w związku z czym prawo jazdy AM należy skierować do szkół gimnazjalnych chociażby i tam przeprowadzać całą ścieżkę dydaktyczno-edukacyjną oraz egzaminy. W związku z tym koszty mają być również niższe, jednakże pamiętajcie, że to jest tylko projekt projektów zmian i nie wiadomo czy one wejdą w ogóle, choć jest szansa i czy wejdą w tym roku. Myślę, że jest nikła szansa. Bardziej prawdopodobne jest przepisy zostaną uchwalone w przyszłym roku lub w 2017.

“W związku z tym, czy nie sądzicie, iż osoby, które zrobiły prawo jazdy kat. AM powinny być wynagrodzone? ” pisze A.Staszczyk na [email protected] .
Ja osobiście myślę, że powinny, jednakże będąc realistą nie można od strony rządowej w jakikolwiek sposób liczyć na jakiekolwiek zadośćuczynienie. To samo mówi też prawo. Prawo, które nie działa wstecz i w związku z tym nikt nie może zostać w jakikolwiek sposób wynagrodzony, jeżeli zdawał na dzisiaj obowiązujących zasadach przyjmując, że przepisy wejdą w życie w przyszłym, bądź w następnym jeszcze sezonie. No cóż. Takich mamy rządzących, nieco nadgorliwych, którzy wylali dziecko z kąpielą i spowodowali, że zainteresowanie prawem jazdy AM jest bardzo niskie, ponieważ jest ono skomplikowane tak samo jak każda inna kategoria na jednoślady i jednocześnie tak samo drogie jak w przypadku wszystkich innych kat. Jednośladów. Koszt jego wyrobienia wraz z egzaminem szacuje się na około 1000 złotych w zależności od ceny kursu, którego ceny wahają się od 600 do nawet 1000 złotych. Tak więc pozostaje trzymać jedynie kciuki, żeby jak najszybciej zmieniono to prawo, które jest za bardzo restrykcyjne i nadgorliwe i trzymać też kciuki, żeby ci, którzy teraz podchodzą do egzaminu na prawo jazdy AM zdali je gładko i za pierwszym razem. To będzie tyle w dzisiejszym FAQ’u Skuterowo.com . [email protected] – już za tydzień będziemy odpowiadać na wasze kolejne pytania na które z utęsknieniem czekamy tutaj całą redakcją w Skuterowo.com ! Do zobaczenia i zachęcam was do subskrybowania tego kanału.

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

Leszek Śledziński

Emerytowany dziennikarz motoryzacyjny portalu Jednoślad.pl

Inne publikacje na ten temat:

1 opinia

  1. Czyli po ukończeniu 18 lat gdy karta straciła ważność mogę ją jeszcze wymienić na prawo jazdy AM ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button