Skutery Vespa: Żyjąca legenda. Poznaj historię kultowej włoskiej marki

Pierwsze skojarzenie ze słowem skuter? Oczywiście Vespa. Flagowa marka ze stajni Piaggio króluje na ulicach już od ponad 50 lat. Jak to się stało, że zrujnowana po wojnie fabryka zdołała wylansować pojazd do dziś stanowiący synonim miejskiego jednośladu?

Piaggio był zachwycony projektem Vespy
Enrico Piaggio był zachwycony projektem Vespy

Do tej pory wyprodukowano ponad 130 modeli Vespy. Powstał nawet model dostosowany przez armię francuską do przewożenia i używania broni maszynowej. Cała historia pojazdu zaczęła się w 1946 roku, kiedy to inżynier Corraino D’Ascanio został zatrudniony przez Enrico Piaggio do redesignu poprzedniego modelu jednośladu, produkowanego dwa lata wcześniej motocykla oznaczonego symbolem MP5 o wdzięcznej nazwie “Paperino”.

Gdy właściciel firmy, Enrico Piaggio ujrzał po raz pierwszy nową wersję pojazdu zwaną MP6, miał zakrzyknąć “Sembra una vespa!” (Przypomina osę!). Stąd też zwyczajowa nazwa, rozpoznawana niemal na całym świecie.

Pierwsza Vespa miała 98ccm pojemności dwusuwowego silnika, rewolucyjny, charakterystyczny od tej pory dla skuterów podest na nogi, silnik umieszczony pod siedzeniem, przy tylnym kole, co pozwalało na zrezygnowanie z łańcucha jako przeniesienia napędu, wyposażony był w małe, 8 calowe koła, a wykonany byl z tłoczonej stali. Co ciekawe, ten model nie miał tylnego zwieszenia. Biegi natomiast zmieniało się poprzez obroty lewej manetki.

 

Vespa niegdyś wyglądała futurystycznie. Dziś jest to oldschool w czystej postaci.

Początkowo skuter nie zyskał uznania, zadziwiając futurystycznymi kształtami i wyglądem przypominającym zabawkę. W 1947 sprzedano 2500 egzemplarzy, w 1948 10 tysięcy, a w 1950 ponad 60 tysięcy. Wielką przysługę oddało Vespie Hollywood- w nakręconym w 1952 roku filmie “Rzymskie Wakacje” na Vespie właśnie peregrynowali po stolicy Włoch Audrey Hepburn i Gregory Peck, po projekcjach sprzedaż wzrosła do 100 tysięcy egzemplarzy. Milion sprzedanych Vesp osiągnięto w późnych latach osiemdziesiątych. Oczywiście postęp dokonywał się również w samym pojeździe, dodano tylne zawieszenie, a w 1968 wyprodukowano model Vespa 125 Primavera mający opinię najbardziej niezawodnego.

W 1996, przy okazji 50 marki, sprzedaż osiągnęła 15 milionów egzemplarzy.

Co sprawia, że Vespa jest tak kultowa? Niezmieniony od lat oldschoolowy design? Opinia marki? Lans? A może połączenie tych wszystkich czynników? Coraz częściej i na naszych ulicach można doświadczyć ubranego w garnitur “dosiadacza” tego wdzięcznego jednośladu. Nie jest to tani, chiński skuter, kupując Vespę, sporo płacimy za markę. Mimo to rzesza fanów na całym świecie jest wierna swoim włoskim rumakom. W zamierzeniu pojazd stricte utylitarny stał się symbolem niezależności i wolności. A legenda trwa nadal…

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

Więcej zdjęć:

[nggallery id=27]

Więcej w kategorii Vespa.

Inne publikacje na ten temat:

5 opinii

  1. Dokładnie Vespa miła dla oka …. co do zakupu już dużo kaski trzeba
    Lubię włoska stylistykę , X9

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button