Aktualnie czytasz:
Trójkołowe motocykle na prawo jazdy kategorii B. Nowe uprawnienia kierowców 
11

Jakimi trójkołowymi motocyklami na prawo jazdy kategorii B będzie można jeździć po zmianach przepisów? Drogimi, silnymi i mało popularnymi.

Zmiany w prawie drogowym pozwalające kierowcom posiadającym prawo jazdy kategorii B jeździć motocyklami trójkołowymi w teorii skierowane są do osób niepełnosprawnych. Dla wielu z nich zdanie egzaminu praktycznego na prawo jazdy kategorii A byłoby niemożliwe, stąd zmiany w prawie (pierwotnie zaproponowane przez posłów Kukiz’15).

Oczywiście ustawodawca nie wziął pod uwagę, że rynek trójkołowców to nie tylko budowane na bazie VW Beattle trajki z lat ’90. To przecież także…

Yamaha NIKEN

 
Czytaj
REKLAMA

Prezenty od Junaka

Kup dowolny jednoślad marki Junak, a otrzymasz kask z blendą Junak oraz 5L oleju Platinum Rider.

Ponad 100 KM, układ LMW w przednim zawieszeniu pozwalający na złożenia do 45 stopni. To trzycylindrowy silnik z Yamahy MT-09, kontrola trakcji, tempomat, zmienne tryby jazdy. Wszystko, czego można wymagać od nowoczesnego motocykla.

NIKEN to oczywiście także trójkołowiec, którym już niedługo będzie można jeździć na prawo jazdy kategorii B. 

Piaggio MP3

Maxi-skuter do miasta z silnikiem sięgającym pół litra? Żaden problem, wystarczy poczekać na zmiany w prawie. MP3 było jednym z pierwszych pojazdów tego typu, pozwalających na „motocyklowe” złożenia, przy zastosowaniu dodatkowego koła. Powód, ja w większości przypadków, to oczywiście poprawa bezpieczeństwa i przyczepności. Ale przy okazji MP3 to świetnie wyposażony, duży i ciężki skuter.

Peugeot Metropolis

Jeśli nie Piaggio to… Peugeot! Metropolis 400 to przedstawiciel maxi-skuterów miejskich z trzema kołami właśnie. Dobrze wyposażony, nieźle wyglądający i do tego z bagażnikiem. Ciężko wyobrazić sobie bardziej funkcjonalny pojazd od miasta. Metropolis do tego posiada 37-konny, jednocylindrowy silnik czterosuwowy i kilka wersji wyposażeniowych. Nam podoba się usportowiona RX R. Zresztą, sami zobaczcie:

 

Can-Am Spyder / Ryker

W sumie to też trójkołowiec, też z motocyklową kierownicą. Oczywiście, wszystko zależy od tego jak Spyder jest homologowany – w niektórych krajach już teraz można było jeździć nim na samochodowe prawo jazdy, ale w Polsce jeszcze niedawno traktowany był jako motocykl. Teraz to nie problem: wystarczy górka pieniędzy i można cieszyć się pojemnością blisko 1400 ccm, mocą przekraczającą 100 KM i przelotową prędkością ponad 160 km/h. Okręcające się głowy przechodniów gratis. Tylko, że Can-Am się nie składa w zakrętach…

Harley-Davidson Tri Glide Ultra / Freewheeler

… tak samo jak Harley-Davidson. Model ten oparty o rodzinę Touring w Stanach Zjednoczonych używany jest głównie przez wojennych weteranów, którzy z różnych powodów nie mogą korzystać z dwukołowych modeli marki. W Polsce mało popularny, ale może po zmianach przepisów znajdzie się więcej zainteresowanych? 

 

Jaka jest Twoja reakcja?
Super!
75%
Interesujące
0%
heh...
13%
Że co?
13%
Grrrr!
0%
Smutne
0%
11 Komentarze
 • Zdjęcie profilowe maniomanio3
  9 października 2018 at 16:44

  Według mnie to takie dodawanie biurokracji i problemów w urzędzie/na drodze.

  Na świecie jest tylko kilka fabrycznych modeli trójkołowców, w porównaniu do jednośladów właściwych, więc dużo to prawo jazdy nie da. A na drodze policja cię zatrzyma i powie, że albo to nie jest maszyna, na jaką ma pan/pani uprawnienia, albo powiedzą, że nie wiedzą nic o tym nowym prawie i będzie się trzeba odwoływać.

  Trochę to przesadzone jak i kategoryzowanie prawa jazdy na motocykle.

  Dać kategorię A, która jest na wszystkie motocykle, dwukołowe, trzykołowe, czy jednokołowe, co tam wymyślą, quady i tyle. Bo jazda motocyklem to coś innego, niż jazda samochodem.

  Dać kategorię B na wszystkie pojazdy do jakiegoś tam tonażu, ale z czterema kołami/wyglądającymi i mechanicznie działającymi jak samochód, a nie motocykl, czyli na przykład z samochodową kierownicą, z pasami itd.

  Przywrócić karę motorowerową w szkołach, nawet +koszt wyrobienia prawdziwej plakietki i dać młodym i nieodpowiedzialnym wczuć się w jazdę, to potem będzie im łatwiej wejść w świat motocykli, przez co będą mogli od razu pojeździć na A, a jak gówniarz palił gumę, bokiem latał i na jednym kole i dostał za to mandat/rodzice zostali pociągnięci do odpowiedzialności, to dostaje zakaz przystępowania do kursu/egzaminu na kat. A dożywotnio i dziękuję. jednego debila na drodze mniej.

  Ale to tego trzeba by zaprzęgnąć więcej policji, żeby kontrolowali szczegółowo przeróbki silnika, bo wiadomo, jak łatwo zwiększyć pojemność 50ccm na większą. Na przykład policjant dostaje silnik fabryczny 50ccm i mierzy głowicę linijką, potem na kontroli drogowej robi to samo i jak ma wątpliwości, to zabiera dowód rejestracyjny i kieruje delikwenta na przegląd (Pomysł od czapy, ale wiele absurdów jest u nas w kraju, więc i ten dodam od siebie).

 • Evert
  10 października 2018 at 10:29

  Niestety, aż tak dobrze nie ma. Definicja prawna UE dla motocykla trójkołowego obejmuje pojazd z homologacją l5e – motocykl o symetrycznym rozmieszczeniu kół. Teoretycznie pod to pojęcie podpadają m.in. Piaggio MP3 i Yamaha Nikken. W praktyce wygląda to różnie – są pojazdy trójkołowe homologowane jako motocykle jednośladowe (l3e) – i tak jest właśnie w przypadku Nikken i MP3 (dotyczy to tych „trójkołowców”, których konstrukcja umożliwia pochylanie się jak zwykły motocykl jednośladowy).
  Dlatego Nikken niestety nie będzie dostępny na kat. B (przynajmniej na razie), za to Piaggio MP3 ma model LT z homologacją l5e. W odróżnieniu od MP3 na l3e model LT posiada dodatkowe kierunkowskazy, hamulec nożny oraz szerszy rozstaw osi. I tym na kat. B będzie można jeździć. Podsumowując, zanim ktoś będzie chciał zakupić motocykl trójkołowy, niech upewni się, w jaki sposób dany pojazd został homologowany / rejestrowany. Musi to być l5e.

  • misial
   15 listopada 2018 at 15:07

   skąd to wiesz, szukam i szukam i nie znajduję nic o tym że to dotyczy tylko l5e. jedyne cos znalazłem to zapis ustawy:

   Art. 1. W ustawie z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz. U. z 2017 r. poz. 978, z późn. zm.) w art. 6 w ust. 3 pkt 4 otrzymuje brzmienie
   4) kategorii B uprawnia do kierowania:
   a) motocyklem o pojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 125 cm³, mocy nieprzekraczającej 11 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,1 kW/kg,
   b) motocyklem trójkołowym
   – pod warunkiem, że osoba posiada prawo jazdy kategorii B od co najmniej 3 lat

   bardzo proszę o informację skąd mogę zaczerpnąć informacji i być pewien. bo narazie jestem skazany na domysły

 • Zdjęcie profilowe Dawid181
  10 października 2018 at 20:07

  Na pewno żaden z powyższych motocykli nie będzie na kategorie B prócz Piaggio MP3 w wersji LT z homologacją l5e. Do tej pory można rejestrować MP3 LT jako pojazd samochodowy inny ale nie w każdym urzędzie komunikacji.

 • Zdjęcie profilowe Dawid181
  11 października 2018 at 11:45

  Dziś się mocno zdziwiłem. Dzwoniłem do znajomego który sprzedaje jednoslady min. Piaggio MP3. Pytałem go o egzemplarz który obecnie ma w ofercie Piaggio MP3 400LT z homologacją l5e. I pytam jak jest z tym zarejestrowaniem. Mówi że da się zarejestrować na pojazd samochodowy inny. Tylko problemy są przy kolizji lub wypadku. Są spore problemy. Jego sąsiad miał taki skuter wszystko pięknie do czasu wypadku.

  • Zdjęcie profilowe Dawid181
   11 października 2018 at 11:47

   Jakby nie kombinować to i tak prawka kategorii A się nie ominie. Chyba że się lata 125-tką

   • Evert
    11 października 2018 at 12:16

    W przypadku takiego LT czy podobnej trajki trzeba rozróżnić dwie sytuacje:
    A. Kiedy w danym kraju obowiązuje uprawnienie dla kat. B na motocykle trójkołowe l5e.
    B. Kiedy w danym kraju nie ma takiego uprawnienia, ale „samochodziarze” próbują obejść przepisy, rejestrując takiego MP3 itp. jako „pojazd samochodowy inny”.
    Jak sądzę, problemy będą zawsze w przypadku opcji B. Jeżeli natomiast ten przepis będzie u nas obowiązywać, to śmiało możemy rejestrować taki MP3 LT jako motocykl trójkołowy l5e i problemu nie będzie. Po prostu jeździmy motocyklem l5e a nie „pojazdem samochodowym innym”. Oczywiście ma to sens, kiedy ten przepis o trójkołowcach zostanie wprowadzony w życie.

 • Zdjęcie profilowe Dawid181
  11 października 2018 at 17:49

  W innych krajach Francja,Niemcy normalnie można rejestrować takie skutery z homologacją l5e. U nas do tej pory jest masakra. Co urząd to inaczej. Jeżeli ustawa wejdzie w życie to nie będzie już problemu. Nie wiem czy już teraz nie warto kupić najwyżej postawić w garażu niech czeka. Bo po wprowadzeniu ustawy podejrzewam że ceny poszybują ostro w górę.

 • Evert
  11 października 2018 at 22:22

  Tak tytułem ciekawostki – tu jest aktualny stan procedury legislacyjnej projektu: http://www.sejm.gov.pl/sejm8.nsf/PrzebiegProc.xsp?nr=1654
  Na chwilę obecną pozostaje jeszcze Senat, a potem Prezydent.
  W porównaniu do przepisu o 125-tkach ta propozycja o trójkołowcach przechodzi bez większych zmian. Jeśli przejdzie, Polska dołączy do takich krajów jak np. Czechy, Łotwa, Hiszpania, Włochy, Finlandia, Austria, gdzie takie uprawnienia też występują.

 • Zdjęcie profilowe Dawid181
  14 października 2018 at 10:13

  Miejmy nadzieję że od 2019 roku już będzie wszystko działało