Jazda skuterem lub motocyklem po mieście: Technika jazdy

Bez względu na to, czy dopiero zaczynasz przygodę ze skuterami, czy masz już za sobą tysiące przejechanych kilometrów, podczas miejskiej jazdy czekają Cię takie same niebezpieczeństwa. Dziś Skuterowo.com radzi, jak jeździć i na co zwracać uwagę, aby nie spotkały nas przykre sytuacje.

Jest kilka rzeczy, których wprowadzenie do codziennej jazdy może kiedyś uratować skuterzystę z opresji. Zwłaszcza w dużych, zatłoczonych miastach, pełnych spieszących się kierowców używanie tych patentów może oszczędzić nam zmartwień. Oczywiście, każdy ma swój styl jazdy i wykorzysta tylko część z tych pomysłów. Niemniej, warto odnotować je wszystkie:

  • Zamiast jechać środkiem swojego pasa, jedź raczej lewym lub prawym śladem poprzedzającego samochodu. Na środku jezdni zbiera się błoto i piasek wyrzucany spod kół samochodów. Tam też spotkać można studzienki kanalizacyjne i śliskie strzałki przed skrzyżowaniami, nie wspominając o rozlanym oleju. Są to wystarczające powody, by poruszać się bliżej krawężnika lub linii środkowej.
    Jazda przy samej krawędzi, zgodnie z przepisami jest niebezpieczna. Policja doskonale zdaje sobie z tego sprawę i nie powinniśmy doświadczyć opresji ze strony drogówki za jazdę nieco bliżej środka.
  • Trzymaj zawsze jeden lub dwa palce na klamkach hamulców (lub dłoń na klamce i stopę na dźwigni, jeżeli jeździsz motorowerem). Przygotowanie do hamowania to skrócenie drogi hamowania o 10 metrów – to pięciokrotność długości skutera.
  • Gdy jesteś w podbramkowej sytuacji, hamuj używając obu hamulców – przedniego i tylnego. Ich efektywne używanie skróci drogę hamowania. Gdy natomiast sytuacja tego nie wymaga używaj hamowania silnikiem – oszczędzisz w ten sposób klocki, tarcze hamulcowe, a i silnik będzie zadowolony (4T). Więcej o hamowaniu silnikiem.
  • Perfekcyjnie opanuj przepisy dotyczące pierwszeństwa. Chwila niepewności lub zawahania to czasem za dużo.
  • Jeździj defensywnie – jeśli to możliwe wybieraj drogi z pierwszeństwem przejazdu lub takie, z których nie musisz startować z prędkością światłą. Skuter nie ma takich przyspieszeń jak samochód czy motocykl, a nagłe otwarcie przepustnicy może unieruchomić silnik – wyjeżdżając z podporządkowanej to ostatnie, czego możesz chcieć!
  • Nadaj sygnałom i znakom priorytet. Najważniejsze niech będą te określające pierwszeństwo przejazdu, kolejne to znaki zakazu i informacyjne. Aby opanować chaos, jaki panuje w oznakowaniu dróg musisz sobie pomóc. Skupiaj największą uwagę na najważniejszych znakach w danej sytuacji.
  • Staraj się patrzeć dalej w przód, na odległość trzech pojazdów do przodu. Dzięki temu łatwiej dostrzeżesz pojazdy, znaki, sygnały i niebezpieczeństwa, co da Ci więcej czasu na reakcję.
  • Oprócz patrzenia na pojazdy poruszające się przed Tobą zwracaj także uwagę na nawierzchnię i jej stan. Piasek, dziury lub żwir oznaczają zmniejszenie przyczepności. Lepiej się na to przygotować.
  • Gdy widzisz znak “Roboty drogowe”, “Luźne pobocze” lub zbliżasz się do budowy, prawdopodobnie natrafisz na zanieczyszczoną nawierzchnię. Nie daj się zaskoczyć i zwiększ czujność – od Ciebie zależy, czy na skuterze nie pojawią się rysy i pęknięcia.
  • Unikaj jazdy po torach tramwajowych – często znajdując się one w zagłębieniach z których trudno wyjechać. Ponadto gładki metal jest tak samo ślizgi jak lód. Jeżeli musisz przejechać przez tory, zrób to pod kątem jak najbardziej zbliżonym do prostego i przy odpowiednio wysokiej prędkości. Tak samo postępuj z pokonywaniem kolein.
  • Hamowanie na zakrętach? Najczęstsza przyczyna wywrotek.

    Staraj się nie hamować na zakrętach – wtedy najłatwiej stracić przyczepność. Jeżeli musisz zwolnić puść gaz i spróbuj wyhamować silnikiem. Skuter zwolni, jednak nie straci przyczepności.

  • Zawsze zatrzymuj się przed znakiem “Stop”, nawet gdy nie ma ku temu odpowiednich przesłanek.
  • Jedź w odpowiedniej odległości ze poprzedzającym pojazdem. Inaczej możesz nie mieć czasu na ominięcie dziury, plamy oleju lub otwartej studzienki kanalizacyjnej.
  • Gdy zbliżasz się do skrzyżowania z sygnalizacją zwróć uwagę na to, jak długo pali się dany sygnał. Jeżeli cały czas widzisz sygnał zielony, warto zmniejszyć prędkość, gdyż prawdopodobnie gdy będziesz przed sygnalizatorem sygnał zmieni się na czerwony. Lepiej poczekać jedną zmianę świateł niż uderzyć w bok pojazdu prawidłowo wjeżdżającego na skrzyżowanie.
  • Zbliżając się do skrzyżowania, nawet gdy masz pierwszeństwo, ujmij gazu i połóż dłoń na klamce hamulca. W razie, gdy ktoś Cię nie dostrzeże i wjedzie na skrzyżowanie zwiększysz swoje szanse na wyjście z tarapatów.
  • Gdy jedziesz główną drogą z odchodzącymi od niej bocznymi uliczkami kątem oka patrz, czy którąś z nich nie wyjeżdża jakiś pojazd. Widoczność z takich miejsc bywa ograniczona i kierowca może nie dostrzec zza zaparkowanych samochodów nadjeżdżającego skutera.
  • W powyższej sytuacji unikaj wyprzedzania pojazdów – gdy będziesz wyprzedzał ciężarówkę z lewej strony, kierujący wyjeżdżający z bocznej uliczki może chcieć wskoczyć na Twój pas, gdyż Cię zwyczajnie nie widzi!
  • Podczas wykonywania manewrów zwróć szczególną uwagę na pojazdy z którymi może dojść do zderzenia. Szczególnie dotyczy to pojazdów skręcających w lewo – gdy ktoś zajedzie Ci drogę tylko sekundy dzielą Was od zderzenia.
  • Kierunkowskaz nie służy do skręcania, a do uprzedzenia o zamiarze wykonania manewru. Używaj kierunków dużo wcześniej.

    Wszystkie manewry sygnalizuj odpowiednio wcześnie, a gdy jesteś pewien, że możesz do nich przystąpić, wykonaj je zdecydowanie.

  • Unikaj jazdy w martwym polu innych pojazdów, skuter idealnie się w nim mieści i łatwo go pominąć. To w Twoim interesie jest, aby inni Cię widzieli – musisz im to tylko umożliwić.
  • Podobnie, gdy przygotowujesz się do skrętu lub zmiany pasa oprócz spojrzenia w lusterka obróć głowę i spójrz w martwe pole. Nawet, jeżeli za Tobą nie jedzie samochód to może się tam znajdować rowerzysta, dla którego spotkanie ze skuterem będzie fatalne w skutkach.
  • Unikaj jazdy bezpośrednio za dużymi pojazdami, takimi jak ciężarówki czy autobusy. Kierowca jadący z naprzeciwka podczas skręcania w lewo może w Ciebie uderzyć! Gdy jesteś schowany z TIRem, a za Tobą nikt nie jedzie, to wprost zaproszenie do zderzenia. Staraj się jechać zawsze tak, abyś był widoczny dla pojazdów nadjeżdżających z naprzeciwka.
  • Mokra kostka jest śliska jak lód
    Mokra kostka jest śliska jak lód

    Przejazd wzdłuż brukowanego rynku lub po drewnianym mostku w czasie deszczu bez wątpienia może mieć swój urok. Niestety, spotkanie z ziemią może szybko zakończyć beztroską jazdę. Pamiętaj, że mokre drewno i bruk są równie niebezpieczne jak tory tramwajowe. Zachowaj ostrożność, jeżeli musisz przez nie przejechać.

  • Unikaj jazdy po pasach i strzałkach kierunkowych przed skrzyżowaniami. Do ich malowania używa się farby kauczukowej, często są to także pasy klejone. Podczas deszczu mogą być bardzo śliskie i łatwo się na nich przejechać.
  • Pierwsze minuty deszczu są najgorsze, gdyż kropelki wody wiążą się z kurzem i piaskiem tworząc śliską maź. Jeżeli masz jeszcze trochę do przejechania, zrób sobie przerwę na 10-15 minut. Pozwól, by deszcz zmył z drogi cały brud. W międzyczasie możesz przywdziać strój przeciwdeszczowy.
  • Jadąc ze znajomymi w kilka skuterów unikajcie jazdy jeden za drugim. Zastosujcie technikę na tzw. suwak, tzn. na zmianę jedźcie jeden lewą stroną pasa, a jadący za nim drugą. W ten sposób dajecie sobie miejsca na reakcję w razie niebezpieczeństwa.
  • Gdy widzisz piasek na drodze i nie masz możliwości go ominąć zwolnij zawczasu i wyprostuj skuter. Przejeżdżając przez piasek unikaj przyspieszania i hamowania. To klucz, aby skuter nie “złapał rybki”.
  • Podczas przejazdów przez parkingi uważaj – tam często nikt nie stosuje przepisów, a z przepychanki z samochodem skuterzysta często wychodzi gorzej. Nie licz, że kierowca puszki się zatrzyma, jeżeli Cię zepchnął, a skuter obrócił się gumowym do góry.
  • Gdy sygnał zmienia się na zielony, a na skrzyżowaniu tworzy się kolejka aut do skrętu, nie pchaj się i cierpliwie czekaj przed sygnalizatorem, aż będziesz miał czas i miejsce aby skręcić. Nie zwracaj uwagi na trąbiące z tyłu auto. To nie on po zmianie sygnału zostanie na skrzyżowaniu i nie jemu grozi mandat – niech czeka.
  • Pamiętaj, że fakt, iż masz pierwszeństwo nie oznacza, że Twój skuter jest otoczony tarczą ochronną. Karkołomna i brawurowa jazda może się szybko skończyć lotem przez maskę auta, które wymusiło pierwszeństwo. Pamiętaj o tym, gdy jedziesz z nadmierną prędkością w miejscach, gdzie może dojść do kolizji.
  • Gdy wchodzisz w zakręt, przesuwaj wzrok wgłąb w kierunku zakrętu. Dzięki temu ocenisz sytuację, jaka panuje na drodze w którą wjeżdżasz. Nie martw się, skuter pojedzie dokładnie w kierunku w którym patrzysz.
  • Podczas wichury i gwałtownych podmuchów wiatru uważaj, gdy wyjeżdżasz zza zabudowań na otwartą przestrzeń.Wiatr może Cię przewrócić lub zepchnąć na przeciwny pas. Jedynym ratunkiem jest zrównoważenie siły naporu wiatru za pomocą przechylenia skutera.
  • Podczas wolnych manewrów, gdy skuter jest niestabilny pomagaj sobie nogami. Lepiej podpierać się nogami, niż zaliczyć parkingówkę i nakryć się skuterem. To tym też już wspominaliśmy na Skuterowo.com.
    Na śliskiej nawierzchni i przy niskich prędkościach podpieraj się nogami.
  • Uważaj na piasek gromadzący się przy krawężnikach, szczególnie na skrzyżowaniach. Zanim służby drogowe oczyszczą jezdnię z zimowego piasku i soli niejeden jednoślad może zaliczyć na nich szlif.

Samo przeczytanie powyższych porad nie wpłynie w sposób magiczny na nasz styl jazdy. Jednak jeżeli weźmiemy sobie do serca niektóre z tych zasad, będziemy o nich pamiętać, gdy na drodze zaistnieje konkretne zdarzenie lub sytuacja. Z czasem nie będziemy musieli o tym myśleć, tylko bezwarunkowo będziemy wykonywać pewne czynności, tak jak ma to miejsce z zerknięciem w lusterko przed zmianą pasa – na samym początku pamiętamy, że musimy to zrobić, z czasem wchodzi nam to w nawyk.

Życzymy Wam jak największej liczby dobrych nawyków w nadchodzącym sezonie – pomogą Wam uratować skórę, a sytuacja nigdy Was nie zaskoczy.

Więcej o bezpiecznej jeździe na skuterze.

Fot.: Skuterowo.com

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button