Przepisy i punkty karne 2017: Jakie zmiany czekają nas w 2017 roku

Choć tak jak pisaliśmy wcześniej Ministerstwo Cyfryzacji wycofało się z terminowego wdrożenia systemu CEPIK 2.0, pierwotnie planowanego na początek 2017 roku, nie oznacza to braku zmian dla kierujących pojazdami. Postaraliśmy się zebrać w jednym artykule kilka nowości, które najprawdopodobniej czekają na kierowców w tym roku.

Uciekasz przed policją? Jesteś przestępcą!

Wg nowych przepisów ucieczka przed policją ma zostać określona jako przestępstwo zagrożone karą 5 lat pozbawienia wolności. Na uciekającego miałaby zostać nałożona także kara w postaci zakazu prowadzenia pojazdów od 1 roku do nawet 15 lat! Złamanie tego zakazu oznaczać będzie karę 5 lat więzienia, nie tak jak obecnie jedynie 3.

Możliwość sprawdzenia liczby punktów karnych przez Internet

W tej chwili stan swojego konta punktowego kierowca sprawdzić może jedynie na komendzie policji lub dowiedzieć się o ich liczbie w czasie kontroli policyjnej. W tym roku ma to się zmienić, gdyż 20.12.2016 na stronie Ministerstwa Cyfryzacji pojawił się projekt nowelizacji przepisów PORD w tej kwestii. Projekt ten zakłada, że każdy kierowca mógłby sprawdzić posiadaną aktualną liczbę punktów karnych przez Internet. Do tego będzie jednak potrzebne uzyskanie profilu zaufanego uPUAP, gdyż nowa usługa będzie umożliwiała dostęp do danych osobowych oraz danych wprowadzanych przez policję do CEPIK-u.

Maksymalnie 10 punktów

Tyle punktów karnych podczas jednej kontroli będzie miał prawo nałożyć na kierowcę funkcjonariusz policji. Do tej pory nagminnie zdarzało się, że policjanci poruszający się nieoznakowanym radiowozem “siadali na ogonie” krewkiego kierowcy i podczas dynamicznej jazdy za nim sumowali liczbę punktów. Takich praktyk ma już nie być. Bez względu ile przepisów złamał, zatrzymany kierowca będzie mógł być ukarany maksymalnie 10 punktami, a kwota nałożonego mandatu nie będzie mogła przekroczyć 1000 zł.

Czasowe wyrejestrowanie pojazdu

Wielce prawdopodobne jest to, że rzecz o której też już w ubiegłym roku pisaliśmy – czasowe wyrejestrowanie pojazdu – zostanie przywrócone w tym roku. Posłowie partii Kukiz’15 złożyli projekt nowelizacji 25.10.2016, który spójny jest z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego oraz ma poparcie podsekretarza stanu Jerzego Szmidta. Musimy jednak pamiętać, że czasowe wyrejestrowanie motocykla będzie łączyło się z dodatkowymi opłatami i może nie rozwiązywać kwestii drogiej składki OC, opłacanej także w martwym sezonie.
Nie masz prawa jazdy przy sobie? I tak zostanie ci ono zabrane

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

Luka w przepisach dotyczących odebrania prawa jazdy kierowcy, który przekroczył dozwoloną prędkość w terenie zabudowanym o 50 km/h lub więcej, przestanie obowiązywać, po wejściu w życie nowych przepisów. Jeżeli kierowca nie posiadał prawa jazdy przy sobie, nie było możliwości odebrania mu go. Po tegorocznej zmianie przepisów, czy będziesz posiadać prawo jazdy przy sobie, czy też nie, i tak się z nim pożegnasz na 3 miesiące, gdyż do odebrania uprawnień, staroście wystarczy tylko informacja od policji lub GITD o przekroczeniu prędkości o 50 km/h.

Leszek Śledziński

Emerytowany dziennikarz motoryzacyjny portalu Jednoślad.pl

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button