Przepisy drogowe 2018: Okres próbny, punkty karne, obowiązkowe systemy bezpieczeństwa

Wszystko co do tej pory wiemy nt. przepisów drogowych w 2018 roku w jednym miejscu. Okres próbny dla młodych kierowców z ograniczeniem prędkości do 100 km/h na drogach ekspresowych i zakazem pracy zarobkowej. Kursy reedukacyjne za komplet punktów karny. Jedna tablica rejestracyjna dla profesjonalistów oraz więzienie za cofanie liczników. Dowiedz się, co czeka nas na drogach w 2018 roku. 

Okres próbny dla młodych kierowców

W połowie przyszłego roku w życie wchodzą nowe przepisy dot. prawa jazdy. Ostatecznie pojawi się długo dyskutowany okres próbny dla młodych kierowców. Ten będzie obowiązywał przez dwa lata od dnia odbioru dokumentu. Warto na tym etapie zaznaczyć, że okres próbny dotyczył będzie tylko osób odbierających prawo jazdy kat. B.

Pomiędzy 4. a 8. miesiącem okresu próbnego każdy młody kierowca będzie zmuszony przejść przez krusty doszkalające, które będą prowadzone przez WORD-y i ODTJ-y. W wojewódzkich ośrodkach będą prowadzone 2-godzinne kursy teoretyczne o tematyce związanej z bezpieczeństwem ruchu drogowego. Dodatkowym kursem będzie 1-godzinny kurs praktyczny odbywający się w Ośrodkach Doszkalania Techniki Jazdy. Ten także będzie dotyczył tematyki związanej z bezpieczeństwem.

Jeśli kierowca w trakcie trwania okresu próbnego popełni dwa wykroczenia, okres próbny będzie automatycznie przedłużony o kolejne dwa lata. Tak jak zapowiadano, młodych kierowców będą obowiązywały specyficzne, mocno rygorystyczne ograniczenia prędkości (przez pierwsze 8 miesięcy okresu próbnego). Zapnijcie metaforyczne pasy:

  • teren zabudowany: 50 km/h
  • poza terenem zabudowanym: 80 km/h
  • autostrady i ekspresowe drogi dwujezdniowe: 100 km/h

Także przez pierwsze 8 miesięcy okresu próbnego nowi kierowcy będą musieli posiadać naklejkę „zielonego listka” na pojeździe. Co ciekawe, taki listek będzie musiał być na pojeździe, który prowadzi kierowca będący w trakcie okresu próbnego, czyli niezależnie czy jest to jego auto, czy pożyczone auto, które akurat prowadzi.

Kurs reedukacyjny za punkty karne

Od 4 czerwca 2018 jeśli kierowca uzbiera komplet 24. punktów karnych po 4. czerwca 2018 roku nie straci automatycznie prawa jazdy. Zamiast tego zostanie skierowany na obowiązkowy kurs doszkalający, który musi odbyć w trakcie miesiąca od „zdobycia” kompletu punktów. Dedykowane szkolenie ma trwać 28 godzin i kosztować około 500 zł.

Jest haczyk, a nawet dwa. Po pierwsze, jeśli w ciągu 5. lat po szkoleniu reedukacyjnym znów zgarniemy komplet punktów – automatycznie tracimy prawo jazdy. Po drugie, zlikwidowane zostają kursy „kasujące” punkty karne, obowiązujące teraz.

ZOBACZ TAKŻE: Prawo jazdy 2018: Nie stracisz prawa jazdy za punkty karne

Nowe przepisy dotyczące parkowania

Według Rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa, do którego dotarło Moto.pl, nowe przepisyzakładają zwiększenie minimalnej szerokości miejsc parkingowych dla pojazdów osobowych z 2,3 do 2,5 metra. Ta z pozoru minimalna różnica może mieć ogromny wpływ na liczbę miejsc parkingowych, które regulowane są dedykowanym rozporządzeniem (więc nie jest tak, że deweloper budynku ma w tym temacie dobrowolność).

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

ZOBACZ TAKŻE: Od 1 stycznia nowe przepisy dotyczące parkowania

Jedna tablica rejestracyjna dla handlarzy

W ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym będzie można korzystać z jednej tablicy rejestracyjnej w wielu pojazdach. Zmiana jednak nie dotyczy wszystkich i dostępna będzie wybranych przypadkach. Chodzi głównie o osoby z branży motoryzacyjnej; właścicieli flot, komisów samochodowych czy firm badających pojazdy.

ZOBACZ TAKŻE: Jedna tablica do wielu pojazdów! Sejm przegłosował, ale nie jest idealnie

Więzienie za cofanie licznika

Od trzech miesięcy do pięciu lat więzienia ma grozić za ingerencję w stan licznika w samochodzie. Projekt takich przepisów przygotowało Ministerstwo Sprawiedliwości.

Wprowadzamy nowy typ przestępstwa, nieznany dotychczas naszemu prawu. Nie ma powodów, aby Polska była wyspą, gwarantującą oszustom bezkarność – mówił na konferencji prasowej Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości.

ZOBACZ TAKŻE: Od 3 miesięcy do roku więzienia za cofanie licznika! Ziobro: “Wprowadzamy nowy typ przestępstwa”

mDokumenty w 2018 roku

mDokumenty, czyli zestaw cyfrowych wersji naszych dokumentów. Wśród nich oczywiście prawo jazdy, dowód osobisty, ubezpieczenie OC i potwierdzenie posiadania aktualnego przeglądu technicznego. Minister Streżyńska mówiła w wywiadzie dla BusinessInsider’a, że „wszystkie dokumenty związane z pojazdem i kierowcą, czyli prawo jazdy, dowód rejestracyjny samochodu, w którym jest też potwierdzenie badania technicznego oraz dokument ubezpieczeniowy będą dostępne w drugiej połowie przyszłego roku”.

Jak podaje w/w portal, do końca bieżącego roku wprowadzona zostanie możliwość wypełniania online wniosków o wydanie prawa jazdy, zameldowania, wydania aktu stanu cywilnego czy zarejestrowania dziecka. Z czasem dojdzie do tego możliwość złożenia wniosku o paszport oraz e-płatności.

ZOBACZ TAKŻE: mDokumenty 2018: wniosek o prawo jazdy online i wszystkie dokumenty w telefonie

Obowiązkowy system eCall w samochodach

Od marca 2018 roku we wszystkich nowych samochodach będzie instalowany system eCall. Powód konieczności wyposażania aut w eCall? Oczywiście dbanie o nasze bezpieczeństwo. Dla niezorientowanych, eCall pozwala przez naciśnięcie jednego guzika zawiadomić odpowiednie służby o zdarzeniu drogowym. System łączy nas np. z numer 112, a także lokalizuje nasz pojazd – np. w przypadku poważnego wypadku. Według unijnych ekspertów eCall ogranicza śmiertelność o nawet 60%, pozwalając na szybszą reakcję służb ratowniczych.

ZOBACZ TAKŻE: Kolejne obowiązkowe systemy bezpieczeństwa od 2018 roku

Wolniej w nocy i na autostradach?

O obniżeniu prędkości maksymalnej na autostradach, oraz wycofaniu przepisu pozwalającego na dodatkowe 10 km/h w terenie zabudowanym w nocy, mówi się od dłuższego czasu. Zmian w przepisach wymaga od Polski Unia Europejska, choć do tej pory konieczność wdrożenia nowych regulacji nie została bezpośrednio zaadresowana. Wdrożenie nowych ograniczeń miałoby nałożyć się z finalnym uruchamianiem systemu CEPiK 2.0, w czerwcu 2018 roku.

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button