Odbieranie prawa jazdy za prędkość 2016: Czy po zabraniu prawka można jeździć skuterem, albo motorowerem?

W Polsce w ciągu niespełna roku od wprowadzenia przepisu o odbieraniu prawa jazdy kierowcom, którzy przekroczą prędkość o 50 km/h w terenie zabudowanym, zabrano ponad 32 tysiące uprawnień. To 32 tysiące kierowców pozbawionych na 3 miesiące podstawowej mobilności. Ale czy na pewno?

Odebranie prawa jazdy nie jest tożsame z całkowitym zakazem prowadzenia pojazdów mechanicznych. Jeżeli zatem zostaniesz złapany na przekroczeniu prędkości o 50 km/h w terenie zabudowanym i okażesz w trakcie kontroli swój dokument prawa jazdy (choć do końca tego roku nie opłaca się tego robić), to stracisz możliwość prowadzenia pojazdów, do prowadzenia których uprawnia cię twój dokument. Nie możesz jednak stracić prawa do prowadzenia pojazdu, który nie wymaga prawa jazdy (dot. osób, które posiadają kartę motorowerową, albo uzyskały pełnoletność przed 2013 rokiem). I tutaj wjeżdża popularna 50-tka, czyli skuter pojemności 50ccm, do którego prowadzenia wystarczy jedynie posiadać dowód osobisty. Nie załamuj rąk, wsiadaj na pięćdziesiątkę i nawijaj kilometry. Jeżeli do tej pory nie jeździłeś takim jednośladem, dostaniesz niezłą szkołę…

W sumie, jeżeli większość kierowców-piratów zostałaby zmuszona do przesiadki, chociaż na kilka dni, na skuter to wierzę, że na ulicach od razu byłoby bezpieczniej.  Kierowcy do tej pory ignorujący “pierdziki” i przejeżdżający obok nich na minimetry zaczęliby je zauważać. Na pewno przyczyniłoby się to do poprawy bezpieczeństwa motocyklistów.

Michał Brzozowski

Motocyklami jeżdżę od 2000 roku. Choć przez lata pojawiały się kolejne pasje i zainteresowania, to jednak jednoślady z silnikiem zawsze opierały się nowościom i w moim sercu do tej pory mają pierwszeństwo. Obecnie reprezentuję barwy Szybkiej Turystyki (CBR1100XX) na zmianę z Supermoto i Enduro (DRZ450E SM).

Inne publikacje na ten temat:

3 opinii

  1. Jak już pytacie Panów Policjantów o zabieranie prawa jazdy za prędkość, to zapytajcie na jakiej dlaczego odbiera się kierowcy prawo jazdy na kategorie ze sobą nie powiązane?
    Kat. A jest niezależną od kat. B, czyli utrata B nie powinna skutkować utratą A.

  2. Nie rozumiem wątpliwości, policja jeżeli są ku temu podstawy zatrzymuje prawo jazdy, i to niezależnie czy jest tam tylko jedna bądź więcej kategorii, wówczas wystawia pokwitowanie. Następnie dokument w zależności od podstawy zatrzymania trafią do organu które je wydał (np starosta) , bądź do prokuratury jeżeli kierowca jechał np na podwójnym gazie. Od tych organów po 2-3 tyg dostaje decyzję o cofnięcie uprawnień ( w przypadku jazdy +50 na terenie zbudowanym) bądź prokuratorskie zatwierdzenie o zatrzymaniu prawa jazdy (jazda po kielichy). W tym drugim przypadku , jak już sprawa trafi do Sądu, to sąd decyduje czy ukarać kierowcę zakazem prowadzenia pojazdów zakresie wszystkich uprawnień czy tylko za jedno .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button