Od dziś nowe przepisy. Prawo Jazdy AM i A2 wkrótce

Od 1 stycznia 2011 wchodzi w życie kolejna nowela Prawa o Ruchu Drogowym. W niej kilka nowości. Z punktu widzenia kierowcy skutera o pojemności do 50 ccm nowe przepisy w zasadzie niczego nie zmieniają.

Najważniejszym dla miłośników dwóch kółek z kategorią A jest podniesienie limitów prędkości na drogach ekspresowych dwujezdniowych i autostradach. Na tych pierwszych do 120, na drugich 140 km/h. Zdaniem Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad stan wspomnianych dróg jest na tyle dobry, że można było pozwolić sobie na takie zliberalizowanie przepisów w tym zakresie.

Dobrą informacją jest również zwiększenie tolerancji prędkości. Dotychczas było karane przekroczenie ograniczenia o 5 km/h, teraz o 10. Tym sposobem w Polsce na skuterze w pełni legalnie można podróżować z prędkością do 150 km/h, pod warunkiem, że wskazania naszego prędkościomierza są precyzyjne.

Koniec z atrapami fotoradarów. Dodatkowo każdy dokonujący pomiarów będzie musiał być oznakowany. Ma to na celu zwiększenie działania prewencyjnego tego typu urządzeń. Z pewnością do takiej decyzji przyczynił się “człowiek – Zorro”, królujący w internecie pogromca nieprawidłowości Straży Miejskiej odpowiedzialnej za “bezpieczeństwo” w ruchu drogowym. Jak udowodnił ich działania miały jedynie na celu realizowanie komercyjnych celi danej gminy.

Losy Nowej Kategorii AM będą wiadome wkrótce

Prawo Jazdy AM. Jeszcze nie teraz. To bardzo istotna informacja. Do tej pory nikt nie był w stanie jednoznacznie stwierdzić jakie są losy nowej Ustawy o Kierujących Pojazdami. Skuterowo.com udało się z tym pytaniem do Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Jak nam powiedział asp.szt. Jarosław Gnatowski: Przedmiotowa ustawa będzie przedstawiona na posiedzeniu Sejmu RP w dniu 04 stycznia 2011 roku po poprawkach wniesionych przez Senat RP. Jednocześnie informuję, że ustawa wchodzi w życie w rok od dnia ogłoszenia.

Przypomnijmy, że Sejm pracuje nad ustawą, która ma za zadanie zniesienie karty motorowerowej na rzecz prawa jazdy kategorii AM, która będzie dostępna po ukończeniu 14 roku życia, po zdaniu egzaminu państwowego. Nowelizacja przepisów wprowadzi również uprawnienia oznaczone symbolem A2. A1 pozostaje w niezmienionej formie, pozwalając na jazdę:

a) motocyklem o pojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 125 cm3, mocy nieprzekraczającej 11 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającej 0,1 kW/kg,
b) motocyklem trójkołowym o mocy nieprzekraczającej 15 kW,
c) pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM.

Z kolei A2:

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

a) motocyklem o mocy nieprzekraczającej 35 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,2 kW/kg, przy czym nie może on powstać w wyniku wprowadzenia zmian w pojeździe o mocy przekraczającej dwukrotność mocy tego motocykla,
b) motocyklem trójkołowym o mocy nieprzekraczającej 15 kW,
c) pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM;

Trudnej również będzie zdobyć prawo jazdy A. Ustawa wprowadza nowe ograniczenia wiekowe. 20 lat i konieczność posiadania kategorii A2 od conajmniej 24 miesięcy, lub 24 lata bez konieczności wcześniejszego zdobywania innych uprawnień.

W projekcie ustawodawca szerzej mówi bardziej rygorystycznych, niż do tej pory wymaganiach wiekowych dla poszczególnych kategorii:

Art 8.: 1. Wymagany minimalny wiek do kierowania wynosi:
1) 14 lat – dla pojazdów określonych w prawie jazdy kategorii AM;
2) 16 lat – dla pojazdów określonych w prawie jazdy kategorii A1, B1 i T;
3) 18 lat – dla pojazdów określonych w prawie jazdy kategorii A2, B, B+E, C1 i
C1+E;
4) 20 lat – dla pojazdów określonych w prawie jazdy kategorii A, jeżeli osoba co najmniej od 2 lat posiada prawo jazdy kategorii A2;
5) 21 lat – dla motocykli trójkołowych o mocy przekraczającej 15 kW, jeżeli osoba
posiada prawo jazdy kategorii A;
6) 21 lat – dla pojazdów określonych w prawie jazdy kategorii C, C+E, D1 i D1+E, z zastrzeżeniem ust. 2 pkt 1, ust. 3 pkt 1 oraz art. 9;
7) 24 lata – dla pojazdów określonych w prawie jazdy kategorii:
a) A – jeżeli osoba nie posiadała co najmniej przez 2 lata prawa jazdy kategorii A2(…
)

Pełnoletni posiadacze popularnych pięćdziesiątek mogą być szczęśliwi: Ustawa ich nie dotyczy

Prawo nie działa wstecz. To jest najważniejsza informacja dla wszystkich, którzy boją się nowych regulacji. Zmiany nie dotyczą osób mających już poszczególne uprawnienia. Posiadając kategorię A nie będzie potrzeby ponownego jej zdobywania. Prawo jazdy AM, w jego przypadku każdy, kto przed wejściem przepisów w życie ukończył 18 rok życia nie będzie zmuszony do zdobywania uprawnień. O tym mówią końcowe akapity projektu: Osobę, która przed dniem wejścia w życie ustawy ukończyła 18 lat, uznaje się za uprawnioną do kierowania motorowerem na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wobec tej osoby nie wymaga się posiadania dokumentu stwierdzającego to uprawnienie.
Maksymalnie przekładając zapisy Ustawy na język polski: Jesteś teraz pełnoletni i jeździsz na dowód? Będziesz mógł dalej.

Jest jeszcze czas, jednak pora najwyższa poważnie zastanowić się nad zdobyciem poszczególnych uprawnień (zwłaszcza kat. A) jeszcze przed zmianą prawa. Warto podkreślić, że przepisy wejdą w życie po roku od ich uchwalenia. Po 4 stycznia możliwe, że będzie wiadomo nieco więcej co do terminu końca drogi legislacyjnej tej nowelizacji. Skuterowo.com trzyma rękę na pulsie.

Ustawa o Kierujących Pojazdami: Projekt

Więcej o prawie jazdy kategorii AM

Fot.: Krzysztof Białoskórski/Skuterowo.com

Leszek Śledziński

Emerytowany dziennikarz motoryzacyjny portalu Jednoślad.pl

Inne publikacje na ten temat:

17 opinii

  1. Z tego co ja zrozumiałem to gdy będzie prawo jazdy AM kartę motorowerową będzie trzeba wymienić na prawo jazdy AM. Znając życie odpłatnie.

  2. Synek nie panikuj, co się boisz? Masz kartę moto a trzeba mieć prawko AM… no właśnie przecież to jest to samo tylko różnica polega na musisz im dać te 100zł żeby Ci wymienili na prawko AM – ja będę jeździć na karcie moto tak długo dopóki nie będzie kontroli, powiem że nie wiedziałem a po za tym karta moto a prawko AM to to samo więc w czym problem.

  3. “dopóki nie będzie kontroli, powiem że nie wiedziałem”
    Nieznajomość prawa nie zwalnia z jego przestrzegania ;>.

    Największa różnica będzie w stosunku do prawka A2 i A, a ponadto do samych uprawnień na skuter. Skończyłeś 18 lat, ale nie masz prawka B ani AM ani A1, A2, A? Nie możesz wsiąść na skuter.

  4. A ja mam takie pytanie jak ja mam kartę motorowerową to np wymienię ją na AM przykładowo za 100 zł i nic już nie muszę zdawać ponownie,teorii i jazdy ?

  5. Prawo nie działa wstecz. To jest najważniejsza informacja dla wszystkich, którzy boją się nowych regulacji. Zmiany nie dotyczą osób mających już poszczególne uprawnienia. Posiadając kategorię A nie będzie potrzeby ponownego jej zdobywania. Prawo jazdy AM, w jego przypadku każdy, kto przed wejściem przepisów w życie ukończył 18 rok życia nie będzie zmuszony do zdobywania uprawnień. Maksymalnie przekładając zapisy Ustawy na język polski: Jesteś teraz pełnoletni i jeździsz na dowód? Będziesz mógł dalej.

  6. No tak Krzysiek, ale chodziło mi, że teraz jak ktoś skończył 18 lat to mógł jeździć na dowód. A jak ten nasz “ktoś” skończy 18 lat po wejściu w życie tej ustawy to przykładowo, nie mając prawka B albo A2/AM nie będzie mógł wsiąść na skuter. Oczywiście, w teorii, prawko AM jest tanie, ale chyba lepiej wydać więcej i zyskać uprawnienia na większe jednoślady.

    A czy dobrze zrozumiałem, że robiąc A2, to aby po 24 m-cach mieć A trzeba zdać kolejny egzamin? Albo iść na prawko w wieku 24 lat?

  7. Jeżeli zrobisz A2 w wieku 18 lat to po dwóch latach możesz już wyrabiać normalne A czyli w wieku 20 lat,a jeśli wcześniej nie miałeś tej o to kategorii to dopiero w wieku 24lat możesz się ubiegać o A.

  8. No to tak przeszło czy nie i jak jest z tą kartą wymienianą na AM bo nic w tym artykule nie mam jest tylko o tym że osoby mające wcześniej 18 lat będą mogły

  9. “Tym sposobem w Polsce na skuterze w pełni legalnie można podróżować z prędkością do 150 km/h, pod warunkiem, że wskazania naszego prędkościomierza są precyzyjne.” – Dziwne, bo myślałem, ze po autostradach skuterem jeździć nie można. A poza tym jest limit 45 km/h więc jakim cudem 150???

    Ile kosztuje zrobienie prawka A1? Wie ktoś? I czy mogę je zrobić mając 30 lat?

  10. Kisiu1981 są skutery o pojemności 800ccm, które wyciągają licznikowe 200km/h…to te na autostrady 😉

  11. Witam;). Mam pytanie jeżeli teraz zdam na policji karte motorowerową to gdy wejdzie te prawo to będę musiał zdawać na prawo jazdy AM

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button