Aktualnie czytasz:
Od 2013 Nowe Prawo Jazdy, Nowe Procedury i Egzaminy WORD
46

Komu zależy, aby jej uniknąć powinien zapisać się na kurs prawa jazdy rozpoczynający się przed tą datą. Po 18 stycznia 2013 roku każda osoba (niezależnie od kategorii prawa jazdy o którą będzie się ubiegać) pierwsze kroki będzie musiała skierować do Starostwa zgodnie z miejscem zameldowania z orzeczeniem lekarskim o braku przeciwwskazań zdrowotnych.

Będzie istniała możliwość załatwienia sprawy w innym starostwie. Wtedy czas załatwienia sprawy ulegnie wydłużeniu, ponieważ cała dokumentacja przesłana zostanie ze starostwa do starostwa i po sprawdzeniu z powrotem. Starostwo dokona sprawdzenia ważności złożonych dokumentów (uprawnień lekarza wystawiającego orzeczenie, w rejestrze CEPiK ewentualnej adnotacji o zakazie prowadzenia pojazdów). W urzędzie utworzony zostanie profil kursanta i przesłany (drogą elektroniczną) do ośrodka szkolenia kierowców wskazanego przez osobę zainteresowaną. Po odbyciu szkolenia i zaliczeniu egzaminów wewnętrznych dokumentacja wróci do Starostwa. Tam dokonana zostanie ponowna weryfikacja (czy szkolenie odbyło się zgodnie z przepisami , czy ośrodek i instruktorzy szkolący posiadają odpowiednie kwalifikacje) .

Następnie profil kursanta przekazany zostanie do WORD-u wskazanego przez ubiegającego się o wydanie prawa jazdy. Po uzyskaniu wyniku pozytywnego egzaminu, dokumenty ponownie wrócą do Starosty. Po weryfikacji, przekazane do PWPW nastąpi wydrukowanie prawa jazdy. Prawo jazdy odbędzie drogę do Urzędu. Tam szczęśliwy świeżo upieczony kierowca będzie mógł je odebrać i ruszyć w swoją pierwszą samodzielną podróż.

„Brzmi to optymistycznie”. Kto pokryje koszty całego przedsięwzięcia, bo niewątpliwie będą? Na pewno nie będzie to nieodpłatnie. Czas załatwiania wszystkich formalności związanych z zapisaniem się na kurs i wyrobienia prawa jazdy z pewnością również się wydłuży.

Więcej o przepisach ruchu drogowego:

Prawo Jazdy AM
Karta Motorowerowa
Taryfikator Punktów Karnych

Opracowanie: Jan Szumiał, Praska Auto Szkoła
CEPiK – Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców
WORD – Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego
PWPW – Państwowa Wytwórnia Papierów Wartościowych
Zobacz także:
Jaka jest Twoja reakcja?
Super!
0%
Interesujące
0%
heh...
0%
Że co?
0%
Grrrr!
0%
Smutne
0%
O autorze
Zdjęcie profilowe Przemysław Borkowski
Przemysław Borkowski
10 od lat po Warszawie na dwóch kołkach. Piórem od lat po kartce. Przemysław Borkowski jest absolwentem dziennikarstwa na UW. Od najmłodszych lat pasjonuje się motoryzacją, zwłaszcza jednośladami. W swojej pracy łączy umiejętności zdobyte przez lata doświadczenia w prasie wraz ze swoją pasją. | Redakcja | Google+
46 Komentarze
 • Zdjęcie profilowe Leszek Śledziński
  28 grudnia 2012 at 18:06

  Baaardzo się cieszę, że mam to wszystko już za sobą 🙂 Współczuję jednocześnie tym, którzy…

 • Zdjęcie profilowe madi
  28 grudnia 2012 at 18:08

  A ja nie mam za sobą i się nie przejmuje, nawyżej na wakacje pojadę 50-tką 🙂 a jak nie zrobie A do 2014 to na NordKapp też pojade 50-tką, a co tam. 🙂

 • Zdjęcie profilowe Marta
  28 grudnia 2012 at 18:13

  Tutaj masz wszystko o karcie motorowerowej i prawie jazdy am
  http://www.skuterowo.com/tag/prawo-jazdy-am/

 • Zdjęcie profilowe przemco
  28 grudnia 2012 at 18:36

  Czy mi się wydaje, czy nowe prawo jazdy, które wejdzie w 2013 roku to stek głupot i utrudnień?
  Czyli znaczy, że teraz, żeby zapisać się na prawko będzie trzeba najpierw do urzędu? Co za bzdura!

 • Zdjęcie profilowe Marta
  28 grudnia 2012 at 18:40

  „każda osoba (niezależnie od kategorii prawa jazdy o którą będzie się ubiegać) pierwsze kroki będzie musiała skierować do Starostwa”

  To już są jaja

  „W urzędzie utworzony zostanie profil kursanta i przesłany (drogą elektroniczną) do ośrodka szkolenia kierowców wskazanego przez osobę zainteresowaną.”

  A to jeszcze większe

 • Zdjęcie profilowe SlawOolol00G
  28 grudnia 2012 at 18:44

  Ja w tym roku dostałem motorowerową i nie musze się martwić ;d

 • Zdjęcie profilowe SlawOolol00G
  28 grudnia 2012 at 18:50

  Mam pytanie: Czy jak wejdzie to prawojazdy AM to muszę obowiązkowo tą karte wymienić na AM? Czy jak nie wymienię to moja karta będzie ważna?

 • Zdjęcie profilowe Nomad
  28 grudnia 2012 at 19:00

  Jezusie! To, co mnie czeka to na prawdę zaczyna aż przerażać. Może nie taki wilk straszny jak go malują?

 • Zdjęcie profilowe Michal_Keeway
  28 grudnia 2012 at 19:08

  A jak ktoś ma kartę motorowerową to co ma zrobić, udać się z nią do urzędu gdzie wydają prawo jazdy i tam wymienić na prawko czy jak kurs od nowa ?

 • Zdjęcie profilowe Kisiu1981
  28 grudnia 2012 at 20:07

  Ja też może będę robił A i w moim wypadku jest potrzebna najważniejsza formalność: pozwolenie od Mojej Księgowej:-)

 • Zdjęcie profilowe SlawOolol00G
  28 grudnia 2012 at 20:41

  Czy jak wejdzie to prawojazdy AM to muszę obowiązkowo tą karte wymienić na AM? Czy jak nie wymienię to moja karta będzie ważna? ?????????????????????????????????

 • Zdjęcie profilowe wodka85
  28 grudnia 2012 at 21:07

  Kisiu też chyba będę robił A i też musze mieć pozwolenie od swojej księgowej 😉

 • Zdjęcie profilowe Karbon
  28 grudnia 2012 at 21:36

  A dla posiadaczy samochodowego prawa jazdy dodatkowa atrakcja. W razie nie zdania egzaminu teoretycznego tracimy uprawnienia do kierowania pojazdem i – przesiadamy się na rower.

 • Zdjęcie profilowe SlawOolol00G
  28 grudnia 2012 at 23:00

  \”A dla posiadaczy samochodowego prawa jazdy dodatkowa atrakcja. W razie nie zdania egzaminu teoretycznego tracimy uprawnienia do kierowania pojazdem i – przesiadamy się na rower\” – Stary! Spadłem z krzesła gdy to zobaczyłem i złamałem nogę. Wisisz mi stówę ;d

 • Zdjęcie profilowe
  maxell
  28 grudnia 2012 at 23:53

  Karbon:
  „A dla posiadaczy samochodowego prawa jazdy dodatkowa atrakcja. W razie nie zdania egzaminu teoretycznego tracimy uprawnienia do kierowania pojazdem i – przesiadamy się na rower.”

  A kto Ci takich głupot naopowiadał??

 • Zdjęcie profilowe Lukario
  29 grudnia 2012 at 10:09

  ja pier… a mi na wiosne pilnie potrzebna jest kategoria B , gdyż mam bardzo dużo spraw i samochodem(głównie busem do 3.5 T) musiałbym jeździć ,a bez prawka to ja teraz nigdzie poza moją okolicę się nie ruszam , bo ostatnio jak z kolegą nas zatrzymali lekko podciętych to było tak sobie 😀 na szczęście zamiast bardzo wysokiego mandatu i sprawą w sądzie , skończyło się tylko na 500zł , więc nie ma tragedii.
  Jednak nie mogę uwierzyć w powyższe posty – no masakra jakaś.
  I tak już 3 razy nie zdałem praktyki 😛 a tu jeszcze takie kłody pod nogi rzucają. brak słów…

 • Zdjęcie profilowe roomcajz
  29 grudnia 2012 at 16:03

  dobrze wspominam tego zippa nitro ze zdjęcia

 • Zdjęcie profilowe Karbon
  29 grudnia 2012 at 22:31

  SlawOolol00G, mam nadzieję, że upadek z krzesła nie spowodował u Ciebie większych obrażeń – choć te problemy z słuchem?
  maxell, zadałeś pytanie, więc odpowiadam – byłem w kilku ośrodkach nauki jazdy by zasięgnąć \”języka\” co do warunków jakie muszę spełnić by stać się szczęśliwym posiadaczem prawa jazdy kategorii A. Chodziło mi głównie o ceny, terminy kursów oraz inne przydatne do wybrania ośrodka informacje. I właśnie w trakcie rozmowy wypłynęła kwestia posiadania przeze mnie prawa jazdy kategorii B. Miła pani sekretarka stwierdziła
  ( a przy naszej rozmowie obecny był właściciel ośrodka, który potwierdził te informacje ), że zapisując się na kurs muszę podać, że posiadam już kategorię B. Ta informacja zostaje zanotowana w moich danych przekazywanych do ośrodka egzaminacyjnego, w którym będę zdawał egzamin. Konsekwencją nie zdania egzaminu teoretycznego było by zatrzymanie mi prawa jazdy kategorii B, aż do jego zaliczenia. Jeśli uważnie przeczytałeś artykuł to taka \”niedogodność\” wcale nie wydaje się \”głupotą\” a przy tak biurokratycznym podejściu do kursów na prawo jazdy – realną konsekwencją oblania egzaminu teoretycznego. Miałem zamiar informacje uzyskane w sekretariatach sprawdzić w \”wordzie\” ale dałem sobie spokój, rezygnując na razie z kursu na kategorię A.
  To co napisałem w \”głupawym\” poście oparłem na informacjach uzyskanych w \”nauce jazdy\” i wydaje się to dość logiczne – skoro nie znasz przepisów ruch drogowego nie jeździsz autem.
  Pozdrawiam kolegów życząc Wam i sobie, i wszystkim tym, dla których przyszłe egzaminy jawią się jak horror, by okazały się przysłowiową \”betką\”.

 • Zdjęcie profilowe benekpe
  29 grudnia 2012 at 22:45

  Pierwszy raz słyszę o takich zmianach. Wyobraź sobie sytuację, że na kurs prawa jazdy kat A zapisuje się doświadczony zawodowy kierowca. Ma uprawnienia wszystkie za wyjątkiem kat. A. Żyje i zarabia jeżdżąc na co dzień samochodem. Przystępuje do egzaminu teoretycznego, ma słabszy dzień – zdarza się – oblewa egzamin… i co? Przez kolejne kilka miesięcy nie może pracować i zarabiać bo czeka na kolejny egzamin? Bzdura. Przecież pytania oprócz tych ogólnych dotyczą tematyki motocyklowej. Gość nie zdaje egzaminu, bo nie wie np. na czym polega holowanie motocykla, albo nie wie jak się sprawdza świece w nim. Ma prawo tego nie wiedzieć… Czy to go dyskwalifikuje jako kierowcę samochodu?

 • 30 grudnia 2012 at 08:30

  A powiedzcie mi jak ja mam 28 lat to też muszę teraz zdawać na AM czy mnie to jakoś minie

 • Zdjęcie profilowe
  30 grudnia 2012 at 09:57

  Nie jakoś ominie tylko Ty już prawa do prowadzenia motorowerów nabyłeś na mocy obecnie obowiązującego prawa, mając ponad 18 lat w dniu wprowadzenia nowej ustawy czyli 19 stycznia 2013 roku.

 • Zdjęcie profilowe
  30 grudnia 2012 at 10:59

  Karbon napisał:

  maxell, zadałeś pytanie, więc odpowiadam – byłem w kilku ośrodkach nauki jazdy by zasięgnąć \”języka\” co do warunków jakie muszę spełnić by stać się szczęśliwym posiadaczem prawa jazdy kategorii A. Chodziło mi głównie o ceny, terminy kursów oraz inne przydatne do wybrania ośrodka informacje. I właśnie w trakcie rozmowy wypłynęła kwestia posiadania przeze mnie prawa jazdy kategorii B. Miła pani sekretarka stwierdziła
  ( a przy naszej rozmowie obecny był właściciel ośrodka, który potwierdził te informacje ), że zapisując się na kurs muszę podać, że posiadam już kategorię B. Ta informacja zostaje zanotowana w moich danych przekazywanych do ośrodka egzaminacyjnego, w którym będę zdawał egzamin. Konsekwencją nie zdania egzaminu teoretycznego było by zatrzymanie mi prawa jazdy kategorii B, aż do jego zaliczenia. Jeśli uważnie przeczytałeś artykuł to taka \\\”niedogodność\\\” wcale nie wydaje się \\\”głupotą\\\” a przy tak biurokratycznym podejściu do kursów na prawo jazdy – realną konsekwencją oblania egzaminu teoretycznego. Miałem zamiar informacje uzyskane w sekretariatach sprawdzić w \\\”wordzie\\\” ale dałem sobie spokój, rezygnując na razie z kursu na kategorię A.
  To co napisałem w \\\”głupawym\\\” poście oparłem na informacjach uzyskanych w \\\”nauce jazdy\\\” i wydaje się to dość logiczne – skoro nie znasz przepisów ruch drogowego nie jeździsz autem.
  Pozdrawiam kolegów życząc Wam i sobie, i wszystkim tym, dla których przyszłe egzaminy jawią się jak horror, by okazały się przysłowiową \\\”betką\\\”.

  Po pierwsze jeśli zdajesz w tym samym ośrodku egzaminacyjnym co inne kategorie, to oni już to wiedzą.
  Po drugie, nikt nie ma prawa (WORD) cofnąć Ci uprawnień za nie zaliczenie egzaminu teoretycznego z jakiejkolwiek innej kategorii – w Twoim przypadku mając B i zdając na A, przy nie zdanej teorii na A nie zabiorą/cofną Ci B bo nie ma takiego prawa w Polsce.
  Mam wszystkie kategorie i wiem co mówię.

 • 30 grudnia 2012 at 16:52

  CZyli co w moim przypadku nie musze już się martwić o prawojazdy na skuter

 • Zdjęcie profilowe Karbon
  30 grudnia 2012 at 18:49

  Skoro mój wpis wywołał taką reakcję jaką można przeczytać w powyższych Waszych postach postanowiłem dokładnie sprawdzić to co napisałem . W styczniu bardzo dokładnie sprawdzę czy to czego się dowiedziałem w ośrodku nauki jazdy jest zgodne z prawdą i oczywiście to opiszę.
  Mam jednak ciągle wrażenie, że niezbyt dokładnie przeczytaliście artykuł. Zasady uzyskania prawa jazdy zmienią się zasadniczo i jego zdobywanie będzie monitorowane przez, jak to napisano w artykule, starostwo. Pod tym enigmatycznym określeniem ukrywa się najprawdopodobniej właściwy dla kursanta, wydział komunikacji i to nie w \”wordzie\” a właśnie tam może zapaść ta kontrowersyjna decyzja.
  Przeglądając wczoraj internet znalazłem taki oto tekst, który może nie w pełni koreluje z tym o czym piszemy, ale pokazuje, że prawko można stracić w dość dziwnych i raczej nie \”samochodowych\” okolicznościach.
  http://etransport.pl/forum42523.0.html

 • Zdjęcie profilowe
  30 grudnia 2012 at 20:44

  Tylko, że jadąc po piwo pod wpływem, po drodze publicznej, popełnił przestępstwo i zostało mu odebrane prawo jazdy przez sąd. Nijak się to ma do niezdanych egzaminów.

 • Zdjęcie profilowe Karbon
  1 stycznia 2013 at 19:39

  lucek71, pozwolę sobie wykorzystać twój post i zredaguję go tak:
  \”Tylko, że jadąc rowerem po piwo pod wpływem, po drodze publicznej, popełnił przestępstwo i zostało mu odebrane przez sąd prawo jazdy kategorii B. Nijak się to ma do niezdanych egzaminów.\” Oczywiście co do egzaminów ( co zaznaczyłem w swoim tekście )masz rację ale co ma jazda rowerem wspólnego z prawem jazdy kategorii B. Chyba do jazdy rowerem nie jest potrzebna żadna kategoria prawa jazdy. A skoro tak, to jak można stracić coś, co nie jest potrzebne do poruszania się rowerem. Chciałem tylko pokazać, że prawo jazdy można stracić w dość dziwnych okolicznościach.
  I jeszcze zdanie w kwestii egzaminów. Egzamin teoretyczny jest egzaminem państwowym, którego zdanie uprawnia nas do poruszania się po drogach publicznych po zaliczeniu części praktycznej. Pytanie brzmi, co się stanie gdy posiadacz jakiejś kategorii prawa jazdy zdając na inną kategorię na państwowym egzaminie wykaże się nieznajomością zasad ruchu drogowego i obleje egzamin? Czy ktoś, kto nie zna zasad ruchu drogowego może dalej poruszać się po drogach publicznych? Czy argument, że zdając wcześniej egzamin teoretyczny uczyłem się testów na pamięć, niewiele z tego rozumiejąc, usprawiedliwia oblanie egzaminu gdy wymaga on teraz bardziej rozumowego podejścia do testu? Czy w nowych zasadach zdobywania prawa jazdy oblanie tego egzaminu może skutkować prawnie zatrzymaniem posiadanego prawa jazdy? Argumenty pt:spadłem z krzesła, nie słyszałem, nie ma takiego przepisu nie za bardzo deprecjonują mój wpis co nie znaczy, że jest on zgodny z nadchodzącą egzaminacyjną rzeczywistością, i że informacja którą uzyskałem w ośrodku nauki jazdy, a którą opisałem, jest prawdziwa i to należy sprawdzić co jak zaznaczyłem we wcześniejszym poście uczynię.

 • Zdjęcie profilowe
  1 stycznia 2013 at 20:35

  Egzamin teoretyczny jest egzaminem państwowym, którego zdanie uprawnia nas do poruszania się po drogach publicznych po zaliczeniu części praktycznej. Pytanie brzmi, co się stanie gdy posiadacz jakiejś kategorii prawa jazdy zdając na inną kategorię na państwowym egzaminie wykaże się nieznajomością zasad ruchu drogowego i obleje egzamin? Czy ktoś, kto nie zna zasad ruchu drogowego może dalej poruszać się po drogach publicznych? Czy argument, że zdając wcześniej egzamin teoretyczny uczyłem się testów na pamięć, niewiele z tego rozumiejąc, usprawiedliwia oblanie egzaminu gdy wymaga on teraz bardziej rozumowego podejścia do testu? Czy w nowych zasadach zdobywania prawa jazdy oblanie tego egzaminu może skutkować prawnie zatrzymaniem posiadanego prawa jazdy? Argumenty pt:spadłem z krzesła, nie słyszałem, nie ma takiego przepisu nie za bardzo deprecjonują mój wpis co nie znaczy, że jest on zgodny z nadchodzącą egzaminacyjną rzeczywistością, i że informacja którą uzyskałem w ośrodku nauki jazdy, a którą opisałem, jest prawdziwa i to należy sprawdzić co jak zaznaczyłem we wcześniejszym poście uczynię.

  Nawet jeśli z jakiegoś niewyjaśnionego powodu masz rację, to może to dotyczyć, ale ewentualnie wszystkich, którzy będą dopiero zdawać na nowych zasadach. Czyli zdajesz po nowemu B, potem nie zdajesz po nowemu A i może wtedy ktoś będzie myślał co z tym zrobić.
  Uzyskane uprawnienia przed tym terminem, nie mogą być cofnięte bo teraz się zmieniły przepisy – prawo nie działa wstecz.
  Z tego też powodu osoby pełnoletnie nie będą musiały robić AM jeśli osiągnął pełnoletność przed wyznaczonym terminem zmian.

 • Zdjęcie profilowe OstRy
  1 stycznia 2013 at 21:13

  A mnie ciekawi tylko jedno , mam 19 lat prawko A zdalem jeszcze na starych zasadach , i teraz tak czysto hipotetycznie . Co jesli po wejsciu nowych zasad stracilbym prawko , czy moglbym znowu zdawac na A czy po wejsciu nowych przepisow musialbym sie ubiegac o A2 ? Takie male dziwne pytanko nad ktorym sie glowie od dluzszego czasu a niedaje mi ono spokoju xd 🙂

  ps:Oczywiscie nie mam zamiaru tracic prawka 😛 lecz jestem tylko ciekaw co w takiej sytuacji mowia przepisy 😛

 • Zdjęcie profilowe wodka85
  1 stycznia 2013 at 21:18

  mylicie się Panowie , prawda jest taka , dowiadywałem sie w Wordzie i w starostwie i jeśli ktoś ma już karte motorowerową i chce ją wymienić na AM musi posiadać zaświadczenie o przebytej ospie, zaswiadczenie o niekaralności , przypisać jeden procent podatków na związek romów w polsce a jak ma mnie niż 16 lat to dodatkowo musi przejść 14-to dniowy kurs tańca towarzyskiego
  a jak ktoś dopiero chce zrobić dodatkowo musi być w posiadaniu karty wędkarskiej

 • Zdjęcie profilowe
  1 stycznia 2013 at 23:01

  OstRy napisał:

  A mnie ciekawi tylko jedno , mam 19 lat ,prawko A zdalem jeszcze na starych zasadach , i teraz tak czysto hipotetycznie . Co jesli po wejsciu nowych zasad stracilbym prawko , czy moglbym znowu zdawac na A czy po wejsciu nowych przepisow musialbym sie ubiegac o A2 ? Takie male dziwne pytanko nad ktorym sie glowie od dluzszego czasu a niedaje mi ono spokoju xd 🙂
  ps:Oczywiscie nie mam zamiaru tracic prawka 😛 lecz jestem tylko ciekaw co w takiej sytuacji mowia przepisy 😛

  Każdy kto je stracił na pewno nie miał takiego zamiaru 🙂
  A jeśli chodzi o samo pytanie, zdawał byś na A.

 • Zdjęcie profilowe
  1 stycznia 2013 at 23:17

  Karbon napisał:

  lucek71, pozwolę sobie wykorzystać twój post i zredaguję go tak:
  \\\”Tylko, że jadąc rowerem po piwo pod wpływem, po drodze publicznej, popełnił przestępstwo i zostało mu odebrane przez sąd prawo jazdy kategorii B. Nijak się to ma do niezdanych egzaminów.\\\” Oczywiście co do egzaminów ( co zaznaczyłem w swoim tekście )masz rację ale co ma jazda rowerem wspólnego z prawem jazdy kategorii B. Chyba do jazdy rowerem nie jest potrzebna żadna kategoria prawa jazdy. A skoro tak, to jak można stracić coś, co nie jest potrzebne do poruszania się rowerem. Chciałem tylko pokazać, że prawo jazdy można stracić w dość dziwnych okolicznościach.
  I jeszcze zdanie w kwestii egzaminów. Egzamin teoretyczny jest egzaminem państwowym, którego zdanie uprawnia nas do poruszania się po drogach publicznych po zaliczeniu części praktycznej. Pytanie brzmi, co się stanie gdy posiadacz jakiejś kategorii prawa jazdy zdając na inną kategorię na państwowym egzaminie wykaże się nieznajomością zasad ruchu drogowego i obleje egzamin? Czy ktoś, kto nie zna zasad ruchu drogowego może dalej poruszać się po drogach publicznych? Czy argument, że zdając wcześniej egzamin teoretyczny uczyłem się testów na pamięć, niewiele z tego rozumiejąc, usprawiedliwia oblanie egzaminu gdy wymaga on teraz bardziej rozumowego podejścia do testu? Czy w nowych zasadach zdobywania prawa jazdy oblanie tego egzaminu może skutkować prawnie zatrzymaniem posiadanego prawa jazdy? Argumenty pt:spadłem z krzesła, nie słyszałem, nie ma takiego przepisu nie za bardzo deprecjonują mój wpis co nie znaczy, że jest on zgodny z nadchodzącą egzaminacyjną rzeczywistością, i że informacja którą uzyskałem w ośrodku nauki jazdy, a którą opisałem, jest prawdziwa i to należy sprawdzić co jak zaznaczyłem we wcześniejszym poście uczynię.

  Twoja argumentacja jest logiczna, ale wybiórcza. Idąc Twoim tokiem rozumowania, jak jedziesz motocyklem po pijaku to tracisz prawko kat. A, a reszte kategorii możesz używać dalej, no bo co jazda motocyklem ma wspólnego z jazdą samochodem? Druga sprawa, piszesz o oblanym egzaminie, że jak oblejesz na A tzn., że nie znasz przepisów i nie powinieneś jeździć. Ok w takim razie w ramach tego rozumiowania zabierajmy prawo jazdy za każde nawet najmniejsze wykroczenie drogowe, bo skoro łamiesz przepisy to ich nie znasz.

  Różnica, którą ja chciałem pokazać to ta między przestępstwem, jakim jest jazda na podwójnym gazie, a nie zdaniem egzaminu.

 • Zdjęcie profilowe amator
  5 stycznia 2013 at 11:31

  a to będzie trzeba mieć typowo skończone czternaście lat ? i czy tego nie da się jakoś obejść ? (bo chciałem zdawać na kartę motorowerową bo skończę dopiero trzynaście lat 25.03.2013r. a te przepisy wchodzą od 19.01.2013r.) i muszę czekać do ukończenia czternastu lat (25.03.2014r.) ? proszę o szybką poradę 🙂

 • Zdjęcie profilowe KyMcO
  5 stycznia 2013 at 11:34

  Nie chcę zakładać nowego tematu może mi ktoś powiedzieć czy do odbioru prawa jazdy jako dokument potwierdzający tożsamość wystarczy legitymacja szkolna? Czy będę musiał wyrobić tymczasowy dowód osobisty?

 • Zdjęcie profilowe KyMcO
  5 stycznia 2013 at 12:00

  No to pomijając ten tymczasowy. Będę musiał wyrobić dowód osobisty czy wystarczy legitymacja?

 • Zdjęcie profilowe madi
  5 stycznia 2013 at 12:49

  Nie ma czegoś takiego jak tymczasowy dowód osobisty.

 • Zdjęcie profilowe benekpe
  5 stycznia 2013 at 20:43

  Zadzwoń do wydziału komunikacyjnego Twojej gminy, miasta – wszystko Ci wyjaśnią. Jeden krótki telefon i wiesz wszystko.

 • Zdjęcie profilowe
  5 stycznia 2013 at 20:45

  Zadzwoń do odp. urzędu i się dowiedz, nikt jeszcze pewnie nie wymieniał.

 • Zdjęcie profilowe miska
  5 stycznia 2013 at 21:42

  Witam serdecznie, nurtuje mnie jedno pytanie czy zostanie mi wydane prawo jazdy AM bez egzaminu? Skończyłam już dawno temu 18 lat więc łąpie się pod Art 133, pkt 1 i 2 ale według:
  -Art. 4. 1. Dokumentem stwierdzającym posiadanie
  uprawnienia do kierowania motorowerem, pojazdem
  silnikowym lub zespołem pojazdów składającym się
  z pojazdu silnikowego i przyczepy lub naczepy jest:
  1) wydane w kraju:
  a) prawo jazdy
  – Art 5.1
  Art. 5. 1. Prawo jazdy, o którym mowa w art. 4
  ust. 1 pkt 1 lit. a, stwierdza posiadanie uprawnienia do
  kierowania odpowiednio motorowerem, pojazdem
  silnikowym lub zespołem pojazdów:
  1) na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej
  2) w ruchu międzynarodowym na terytorium:
  a) państw-stron Konwencji, o której mowa w art. 4
  ust. 1 pkt 2 lit. b — z wyjątkiem kierowania motorowerem
  lub ciągnikiem rolniczym,
  b) państwa członkowskiego Unii Europejskiej,
  Konfederacji Szwajcarskiej lub państwa członkowskiego
  Europejskiego Porozumienia o Wolnym
  Handlu (EFTA) — strony umowy o Europejskim
  Obszarze Gospodarczym — z wyjątkiem
  kierowania ciągnikiem rolniczym.
  Art 6.1 Art. 6. 1. Prawo jazdy stwierdza posiadanie uprawnienia
  do kierowania:
  1) kategorii AM:
  a) motorowerem,
  b) czterokołowcem lekkim
  w Art 133 jest mowa że niby mnie nie nieobowiązuje prawo jazdy AM ale nie ma wzmianki że odpowiedni organ nie może mi go wydać. Więc tak na chłopski rozum powinnam bez problemu go otrzymać. Sama nie wiem. Co na papierze to na papierze, za 5 lat to policjanci już ustawy mogą nie pamiętać.

 • Zdjęcie profilowe KyMcO
  7 stycznia 2013 at 17:36

  benekpe napisał:

  Zadzwoń do wydziału komunikacyjnego Twojej gminy, miasta – wszystko Ci wyjaśnią. Jeden krótki telefon i wiesz wszystko.

  Najlepsze jest to że oni też nic nie wiedzą bo byłem się dowiadywać

 • Zdjęcie profilowe miska
  7 stycznia 2013 at 20:58

  Właśnie o to chodzi że w mojej gminie nie wiedzą nic albo nie chcą mi powiedzieć.

 • Zdjęcie profilowe cherez
  22 stycznia 2013 at 19:38

  MAM PYTANIE CO Z TYMI CO JEŹDZILI JUŻ 20 LAT NA DOWÓD OSOBISTY
  MAM 50LAT I MUSZE ZDAWAC TESTY ? BEZ SENSU

 • Zdjęcie profilowe
  23 stycznia 2013 at 06:09

  Bez sensu jest to, że nie zdałeś sobie trudu znalezienia odpowiedzi na swoje pytanie, które to przewinęło się tutaj już setki razy, albo nie umiesz czytać ze zrozumieniem. Nie wiem co gorsze.

  Skoro nabyłeś uprawnienia kilkadziesiąt lat temu, to w imię zasady, że \”prawo nie działa wstecz\” nadal je masz, czyli możesz bez obaw dalej jeździć 50tką na dowód. Brzmi całkiem sensownie jak na mój gust.

 • Zdjęcie profilowe mazda1309
  24 marca 2013 at 10:03

  Tu możecie pobrać aktualne testy kategorie A,B,C,D,T
  http://nowetestynaprawojazdy.pl/